Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

1998'de SSK kaydı bulunan, 2001'de memur olan kişi ne zaman emekli olur?

29/05/2008 00:35:00
Yazdır

Soru

Merhaba, size sorum olacak cevaplarsanız sevinirim; ilk defa 1998 yılı Kasım ayında SSK'lı olarak kayıdım yapıldı ve Aralık 1998 de ayrılışım oldu, toplam prim ödeme günü 28 gün,. daha sonra, Ocak 2001 yılında Sağlık Bakanlığına (657'ye tabi) ebe ünvanıyla atandım, bildiğim kadarıyla, 1999 yılında çıkan kanunla isteğe bağlı olarak 1999 yılından önce çalışan memurlar 20.yılından sonra emekli olabiliyor, 54 yaşını geçtikten sonra da emeklilik maaşı alabiliyorlar. ben 1998 yılındaki 28 günlük ssk'mı bu durum çerçevesinde Sağlık Bakanlığına iletsem ve 1998-2001 yıllarında kalan gün primlerimi ödesem, 1999 yılında çıkan kanun kapsamında 20. yılımda istersem emekli olabilir miyim, bu durumu Sağlık Bakanlığına nasıl iletmem gerekir, ya da bu durumda yapılacak prosedürler nelerdir, nerelerden bilgi alabilirim. gerçi daha 20. yıla çok var ama ben şimdiden bilgi edinmek ve Bakanlığa başvurmak istiyorum. Cevabınız için şimdiden çok Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 39 uncu maddesinin 25.08.1999 tarihli ve 4447 , 23.05.2002 tarihli ve 4759 sayılı Kanunlarla değişik (b) bendi ( 1 ) hükmü ile 08.09.1999 tarihinden sonra 5434 sayılı Kanuna tabi iştirakçi olarak göreve girenlerin emekli aylığına hak kazanabilecekleri hizmet ve yaş belirlenmiştir. Buna göre;

Kadın iştirakçilerin 25 hizmet yılını ve 58 yaşını doldurmaları,
Erkek iştirakçilerin 25 hizmet yılını ve 60 yaşını doldurmaları,
Gerekmektedir.

1999 tarihinden önce memur olarak görev yapanlar ise yine hizmet ve yaş şartlarını taşımaları koşuluyla emekli aylığına hak kazanabilmektedirler. Bu konu ile ilgili düzenleme 5434 sayılı Kanunun Geçici 205 inci ( 2 ) maddesinde yer almıştır. İstisna olarak 23.05.2002 tarihinde Kadın iştirakçilerden 20, erkek iştirakçilerden 25 fiili hizmet yılını dolduranlarda yaş şartı aranmamaktadır.


(1 ) 5434 S.K. Madde 39 - Emekli aylığı aşağıdaki hallerde bağlanır:
?
b) (Değişik birinci paragraf: 25/8/1999 - 4447/23 md.) 25 fiili hizmet yılını dolduran iştirakçilerden kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını dolduranların istekleri üzerine,

(1 ) 5434 S.K. Geçici Madde 205 - (Ek: 25/8/1999 - 4447/26 md.)
Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte;
Kadın iştirakçilerden 20, erkek iştirakçilerden 25 fiili hizmet yılını dolduranların istekleri üzerine emekli aylığı bağlanır.
a) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya 2 yıldan az kalan iştirakçilerden kadın ise 38, erkek ise 43 yaşını,
(Ek ibare: 23/5/2002-4759/5 md.) 23.5.2002 tarihinde;
b) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini dolduranlar ile doldurmaya; 2 tam yıl veya daha az kalan iştirakçilerden kadın ise 40, erkek ise 44 yaşını,
c) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 2 tam yıldan fazla, 3 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 41, 2 tam yıldan fazla, 3 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 45 yaşını,
d) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 3 tam yıldan fazla, 4 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 42, 3 yıl 6 aydan fazla, 5 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 46 yaşını,
e) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 4 tam yıldan fazla, 5 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 43, 5 yıldan fazla, 6 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 47 yaşını,
f) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 5 tam yıldan fazla, 6 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 44, 6 yıl 6 aydan fazla, 8 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 48 yaşını,
g) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 6 tam yıldan fazla, 7 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 45, 8 yıldan fazla, 9 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 49 yaşını,
h) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 7 tam yıldan fazla, 8 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 46, 9 yıl 6 aydan fazla, 11 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 50 yaşını,
i) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 8 tam yıldan fazla, 9 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 47, 11 yıldan fazla, 12 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 51 yaşını,
j) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 9 tam yıldan fazla, 10 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 48, 12 yıl 6 aydan fazla, 14 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 52 yaşını,
k) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 10 tam yıldan fazla, 11 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 49, 14 yıldan fazla, 15 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 53 yaşını,
l) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 11 tam yıldan fazla, 12 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 50, 15 yıl 6 aydan fazla, 17 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 54 yaşını,
m) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 12 tam yıldan fazla, 13 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 51, 17 yıldan fazla, 18 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 55 yaşını,
n) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 13 tam yıldan fazla, 14 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 52, 18 yıl 6 aydan fazla, 20 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 56 yaşını,
o) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 14 tam yıldan fazla, 15 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 53, 20 yıldan fazla, 21 yıl 6 ay veya daha az kalan erkek iştirakçiler 57 yaşını,
p) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 15 tam yıldan fazla, 16 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 54, 21 yıl 6 aydan fazla, 22 tam yıl kalan erkek iştirakçiler 58 yaşını,
r) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 16 tam yıldan fazla, 17 tam yıl kalan kadın iştirakçiler 55 yaşını,
Doldurmaları ve kadın iştirakçinin 20, erkek iştirakçinin 25 fiilî hizmet süresini tamamlamaları halinde istekleri üzerine emekli aylığı bağlanır.
(Değişik: 23/5/2002-4759/5 md.) 39 uncu maddenin (e) ve (f) fıkraları kapsamına girenlere 25 fiilî hizmet yılını ve yukarıdaki yaşları doldurmaları halinde emekli aylığı bağlanır.
(Değişik: 23/5/2002-4759/5 md.) 32 inci madde gereğince fiilî hizmet sürelerine zam yapılanların bu maddede belirtilen yaş hadlerinden, hizmetlerine eklenen fiilî hizmet süresi zammı kadar indirim yapılır.

Bu soru 24,674 defa okundu. 9 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
25.01.20151994 yılında polis olan, ne zaman emekli olur?
24.01.20152009 girişli astsubay, kalp rahatsızlığından adi malul olabilir mi?
23.01.2015VHKİ'nin ücretli öğretmenlik ve sözleşmeli süreleri değerlendirilir mi?
23.01.20155393'lü sözleşmeli LPG istasyonunda müdür olabilir mi?
22.01.20151989 girişli öğretmen ne zaman emekli olur?
22.01.20152012'den önce patlayıcı madde nedeniyle malul olanlar
21.01.2015Mezun olmadan unvan değişikliği sınavına girilebilir mi?
20.01.2015Babam 4 yaş küçük yazılmış, yaşı düzeltirsek emekli olabilir mi?
20.01.2015Programa alınma tarihinden sonra aranan personelin nakli mümkün mü?
19.01.2015Ne kadar gelir için mal beyanı verilmelidir?
19.01.2015Memurlarda şartları taşıyanlar İMD kadrosuna atanabilir mi?
14.01.2015KYK 4/B sözleşmelinin mecburi hizmeti var mı?
13.01.2015Halk Bankası çalışanı milletvekilliği için istifa etmeli mi?
13.01.2015Belediyede şef sınavsız uzman olabilir mi?
12.01.2015İMD'lerin maaşı şube müdürünü geçti mi?
12.01.2015Kültür'de, sözleşmelinin maaşı neden düştü?
12.01.2015Kulanılmayan süt izni ücreti alınabilir mi?
09.01.2015Söz. yurt yönetim memuru, 1 yıldan önce sözleşmeli arkeolog olabilir mi?
08.01.2015Gümrük'te, doğum öncesi mazeret izni alanın maaşı düşer mi?
08.01.20151. dereceye düşen mühendisin maaşı neden düşer?
08.01.2015Sendikadan istifa edince aidat ne zaman sonlandırılır?
07.01.2015Belediye biriminin kapatılması nakil yasağını kaldırır mı?
07.01.2015VHKİ kadrosuzluktan 1 defa mı derece yükselinebilir?
06.01.2015Atılan, istisnai memur olarak atanabilir mi?
06.01.2015Şehit yakını sınavsız unvan değiştirebilir mi?
05.01.2015Halkbankasında çalışan eşin yanına nakil mümkün mü?
05.01.2015Engelli kadrosu arkadaşa devir edilir mi?
03.01.2015Sınavsız ekonomist kadrosuna atanılır mı?
02.01.2015Aday memur müdür kadrosuna vekaleten atanır mı?
31.12.2014Unvan ve kurum değiştiren sözleşmelinin iş sonu tazminatı ne olur?
30.12.2014Aynı kişi için tekrar refakat izni kullanılabilir mi?
29.12.2014Başka bir ilçeye görevlendirilen şube müdürü, gündelik alır mı?
29.12.2014Kariyer uzman yardımcılığı kazanan lojmanı nezaman boşaltır?
29.12.2014Lise üzerine ön lisans örnek intibakı
27.12.2014Lisans mezunları zabıt katibi alımına başvuru yapabilir mi?
25.12.2014Engelli memurun yer değiştirme talebi nasıl yapılır?
24.12.2014399 sözleşmeliye 30 gün yıllık izin kullandırılması
23.12.2014Göreve başlamadan refakat izni uzatılabilir mi?
22.12.2014GAP personeli nakil olabilir mi?
22.12.2014Adayken istifa eden şoför yeniden nasıl atanır?