Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

6.344 gün çalışan ancak işe gelmediği için atılan memur, çalıştığı günlerin tazminatını alabilir mi?

16/06/2008 10:48:00
Yazdır

Soru

Size emeklilikle ilgili bir sorum var: 6344 gün emekli sandığına bağlı bir bankada memur olarak görev yapmış daha sonra 15 gün işe gitmemesi nedeniyle işten atılan ve 1880 gün sskya bağlı işyerlerinde çalışarak emekliliğe hak kazanan birinin emekli sandığında çalışmış olduğu yıllar boyunca kazanmış olduğu kıdem tazminatını alma hakkı var mıdır ?( son emekli olduğu yer ssk bağlı bir işyeri ). cevaplarınız bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim

Cevap

2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanunun "Emekli İkramiyesi" başlıklı 12 nci maddesinde 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi kamu görevlilerinin emekliliklerinde emekli ikramiyesinin ödenebilmesi şartı yer almış, anılan madde hükmünde "Son defa T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerden emekliye ayrılan" hükmüne yer verilmiştir. ([1])

Bu hükme göre son defa T.C. Emekli Sandığına tabi görevde bulunmakta iken emekliye ayrılanlara emeklilik ikramiyesi ödenmekte, ancak T.C. Emekli Sandığına tabi görevde bulunmalarına rağmen daha sonra 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa veya 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununa tabi görev yapmakta iken emekliye ayrılanlara ise memuriyette geçen sürelerine karşılık emeklilik ikramiyesi ödenmemektedir.

Bu nedenle emekliliğe hak kazandığınızda son kurumunuzun Emekli Sandığı olmadığı sürece memuriyette geçen sürelerinize karşılık emekli ikramiyesi tutarını almanız mümkün görülmemektedir.

( [1] ) 2829 S.K. Madde 12 ? Son defa T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerden emekliye ayrılan ve kendilerine bu Kanunun 8 inci maddesi uyarınca birleştirilen hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananlara,T.C. Emekli Sandığına tabi daire,kuruluş ve ortaklıklarda prim veya kesenek ödemek suretiyle geçen sürelerinin toplamı üzerinden, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli ikramiyesi ödenir.

Ancak, ilgililere, her ne suretle olursa olsun evvelce kıdem tazminatı veya emekli ikramiyesi ödenmiş süreler, emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınmaz.
Ayrıca, 8 inci maddenin birinci fıkrası gereğince aylık bağlananlara, emekli oldukları son görevlerinden dolayı ilgili bulundukları sosyal güvenlik kurumu kanununun emekli ikramiyesine veya iş kanununun kıdem tazminatına ilişkin hükümleri uygulanır.

 

Bu soru 12,159 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON EKLENEN SORULAR
23.10.2014İşçinin çalışma zorunluluğu mücbir sebep sayılır mı?
22.10.2014Belediyedeki sözleşmeli personelin hizmet sınıfı var mı?
21.10.2014Vekalet ve görevlendirme kazanılmış hak teşkil eder mi?
21.10.20142002 öncesi 3 yıllık hizmeti olmayan, hangi maddeye tabi olur?
21.10.20141991'de memur olan kişi, ne zaman emekli olur?
21.10.2014Engelli VHKİ'ye, çevre mühendisliği vekaleti verilebilir mi?
20.10.2014Ek dersim fazla ödenmiş, ne yapmalıyım?
20.10.2014Harcırah alınan yer değiştirmede mehil müddeti kullanılır mı?
20.10.2014Kuran Kursu öğreticiliği sınavını kazanan sözleşmeli ne yapmalı?
20.10.2014Uzman erbaşların emekliliği
17.10.2014Anayasa kararının, mahkeme kararlarına uygulanması
16.10.20142002'den sonraki doğum borçlanmaları, 1997 girişli memuru etkiler mi?
16.10.2014Aday memurun intibakı ne zaman yapılır?
15.10.2014Yurtdışı hizmet borçlanması nasıl olur?
15.10.2014Seçim kanununa muhalefet memuriyete engel mi?
14.10.2014Yüksek lisans, torba kadroya atanma süresini kısaltır mı?
13.10.20145393 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli memur olunca hizmetleri değerlendirilir mi?
11.10.2014Unvan sınavı kadrosunun 1. derece olması doğrumudur?
10.10.2014Kadro değişmeden müktesebin tazminatlarından faydalanılabilir mi?
09.10.2014Fazla çalışma izni kullanma zamanını kim belirler?
08.10.2014Yıpranma payı, radyoloji uzmanının emekliliğini nasıl etkiler?
08.10.2014Doğum borçlanması da olan hemşire, ne zaman emekli olur?
02.10.2014Amir mühendisten sigara almasını isteyebilir mi?
01.10.2014Memurken Şef olanın lojmanda oturma süresi 10 yıla çıkar mı?
30.09.2014Sözleşmeli subayın, istifa sonrası sağlık hizmeti alma hakkı?
30.09.2014Kimyager özelde iş güvenliği uzmanı olabilir mi?
29.09.2014Aday güvenlik görevlisi sendika üyesi olabilir mi?
26.09.20141979 doğumlu hemşire ne zaman emekli olur?
26.09.2014Yurt yönetim personeli istifa ederse tazminat öder mi?
25.09.2014Memurun yetim çocuğu, kaç yaşına kadar yetim aylığı alır?
25.09.2014Tasdikname ile memur atananın intibakında hangi tarih esas alınır?
24.09.2014İlk sigorta girişi, 2003 yılında, askerlikte olan kişi ne zaman emekli olur?
24.09.2014Kurban bayramı sonrası 3 gün yıllık izin alınabilir mi?
23.09.20149 yıl memur, 6 yıl işçi olarak çalışan engelli, emekli olabilir mi?
23.09.2014Tıp fakültesi mezunu memuriyete kaçıncı dereceden başlatılır?
23.09.201414 yıllık memuriyeti varken, istifa eden memur nasıl emekli olur?
22.09.2014Aralık 2014'te mi, Ocak 2015'te mi, emekli olunmalı?
22.09.20141993'teki 13 günlük sigortalı hizmet, emeklilikte hangi katkıyı sağlar?
22.09.2014Unvan değişikliği sınavına bir ay kala memur yıllık izne çıkabilir mi?
22.09.2014Telekom personelinin statüsü nedir, nakli mümkün mü?
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;