Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Astsubaylıktan istifa eden kişi memur olabilir mi?

05/11/2008 00:28:00
Yazdır

Soru

İyi günler. Öncelikli olarak böyle bir site kurduğunuz için ve bizleri aydınlattığınız için şimdiden teşekkür ederim. Benim sorum TSK' da astsubay olarak görev yapmaktayım. İstifa edip başka bir kurumda memur olarak çalışmak istiyorum. İstifa edebilir miyim ve başka bir kurumda çalışabilir miyim? Benim içinde 6 ay veya bir yıllık gibi (657 sayılı Kanuna göre) sürelerde benim için geçerli mi? bu konuda bana bilgi verirseniz ve mynet adresime de cevabı gönderirseniz sevinirim.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları" başlıklı 92 maddesinde "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.
(Mülga ikinci fıkra: 29/11/1984 - KHK 243/56 md.)
657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.
Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir."
hükmü yer almaktadır.

Anılan maddenin belirtilen 2 inci fıkrası hükmü uyarınca 657 sayılı Kanuna tabi olmayan akademik personel, hakim ve savcılar ile askeri personelin de memur kadrolarına atanabilmeleri düzenlenmiş bulunmaktadır.

Mezkur 657 sayılı Kanunun "Çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmaları" başlıklı 97 inci maddesinde ise "Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;
A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,
B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,
C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,
D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,
Devlet memurluğuna alınamazlar." denilmektedir.

Söz konusu hüküm ile 657 sayılı kanuna tabi memurların istifa etmeleri halinde yeniden ne kadar süre memur olamayacakları düzenlenmiştir. Ancak bu düzenleme sadece memur-memur kadroları arasında geçerlidir.

657 sayılı Kanunun 1 inci maddesi hükmü uyarınca subay ve ast subaylar hakkında kendi özel kanunlarının uygulanacağı amirdir.

926 sayılı Kanuna tabi personelin 657 sayılı kanunun 97'nci maddesinde yer alan bekleme süresine tabii olmadığı hususundaki Devlet Personel Başkanlığının yayımlamış görüşü için tıklayınız.

Öğretim görevlilerinin bekleme süresine tabi olmadığına ilişkin görüş için tıklayınız.

Yukarıda yer verilen açıklamalar uyarınca;
1- 926 sayılı Kanuna tabi personel söz konusu kanun hükümlerine uymak suretiyle istifa edebilirler.

2- 926 sayılı Kanuna tabii Astsubay olarak çalışanların istifa etmeleri halinde devlet memuru kadrolarına 657 sayılı Kanunun 92 maddesi uyarınca atanmaları mümkün bulunmaktadır.

3- 926 sayılı Kanuna tabii Astsubay olarak çalışanların istifa etmeleri halinde devlet memuru kadrolarına atanmak istemleri halinde 657 sayılı Kanunun 97 maddesi hükmü uyarınca düzenlenen bekleme sürelerine tabi olmadıkları değerlendirilmektedir.

4- Son bir husus olarak şunu belirtmek gerekmektedir. Bu işlemler merkezi olarak bir kurum tarafından yürütülmemektedir. Siz istifa ettikten sonra hangi kurumda çalışacağınız sizin krumlara yapacağınız başvurulara göre şekillenecektir. Yazılı başvurularınız üzerine kurumlar hizmet gerekleri doğrultusunda bu taleplerinizi değerlendirecektir. Ancak hali hazırdaki uygulamada bu konuda objektif düzenlemeler bulunmamakta bu nedenle de kişiler siyasi referans peşinde koşmaktadır.

Bu soru 47,609 defa okundu. 30 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
03.09.2015Yatan çacuğum için refakat mümkün mü?
02.09.2015Hemşire 4 yıllık lisans hemşirelik bitirince ek göstergesi ne olur?
01.09.2015Askerlik dönüşü önceki yılın kullanılmayan izni kullanılabilir mi?
31.08.2015İlave derece yıllık ve aylıksız izin kullanımını değiştirir mi?
28.08.2015Memur KOSGEB'e sözleşmeli geçişte nelere dikkat etmeli?
27.08.2015Bilgisayar mühendisi, görevde yükselmede programcı kadrosuna başvurabilir mi?
27.08.2015Lojman tahsisinde hangi hizmetlere puan verilir?
26.08.20153. dereceli torba kadrodan 1 . dereceli kadroya nasıl atanılır?
25.08.2015İlave derece ne zaman uygulanacak?
19.08.2015Vakıf üniversitesindeki akademisyen, sınavsız memur olabilir mi?
07.08.2015İşçilikten memurluğa geçenler, kıdem tazminatı alır mı?
05.08.20152012 yılındaki tutanağa binaen, disiplin soruşturması başlatılabilir mi?
04.08.2015399'lu sözleşmeli, memur olursa, harcırah alır mı?
31.07.2015Bakan yardımcılarının görevi sona erdi mi?
30.07.2015Arama kurtarma teknisyeni, lisans mezunu olursa maaşı araar mı?
30.07.2015Teknik eğitim fakültesi mezunu, teknisyen olursa, hangi ek göstergeyi alır?
29.07.20152000 girişli Astsubay çavuş ne zaman emekli olur?
29.07.2015Memur emeklisi, sigortalı çalışırsa, çalıştığı sürelere kıdem tazminatı alır mı?
28.07.201535 yıl çalışıp emekli olan, tekrar memur olursa, 5 yılın ikramiyesini alır mı?
28.07.2015Lise mezunu, şef olabilir mi?
27.07.2015Nakilde yerleşen Tarım personeli, gitmezse ne olur?
27.07.2015Teknisyenlikten istifa eden fizyoterapist olarak dönebilir mi?
27.07.2015Müdür, arazi tazminatı alamaz mı?
23.07.20152014 yılında memur olan engelli, emekli olduğunda ne kadar aylık alır?
21.07.2015Babam yüzde 60 engelli, onun yanına nakil isteyebilir miyim?
21.07.201510 günlük doğum iznim, kullandığım sağlık izin süresi içinde kalıyor
20.07.2015VHKİ ile memur, becayiş yapabilir mi?
15.07.2015Konut alırken, paranın bir kısmını babam verecek. Nasıl beyan ederim?
15.07.20152014 KPSS puanımla yerleştim ama başlamayacağım. Puanım yanar mı?
08.07.2015Nakil yasağındaki 5 yıllık süre, nasıl hesaplanır?
08.07.2015Sağlıktan emekli olan biri memur, geri dönebilir mi?
30.06.2015Memur olan, EKPSS ile atanabilir mi?
28.06.2015Eşi çiftçi sigortalısı olan memur, aile yardımı ödeneği alır mı?
25.06.2015Lise 4. sınıftan terk memur olabilir mi?
24.06.2015Memur eğitim kooperatifi kurabilir mi?
23.06.20151996'da işe giren bayan memur ne zaman emekli olur?
18.06.2015Doktora eğitiminin mesleği ile ilgili olup olmadığına kim karar vermeli?
17.06.2015Bilgisayar öğretmeliği mezunu programcı sınavına girebilir mi?
16.06.2015Sınavla tekniker olan mühendis haklarından faydalanmak için ne yapmalı?
15.06.2015İlçe belediyelerine açıktan mühendis atanabilir mi?
15.06.2015Lise üzerine ön lisans bitiren ve emsale takılmayan intibak örneği
12.06.2015Kesintisiz 3 yıl prim şartı, aynı yerde mi sağlanmalı?
10.06.2015Şef iken askere giden memurun hizmeti kadronda sayılmaz mı?
09.06.2015Teknik Eğitim mezunu teknisyenin ek göstergesi
08.06.2015Mühendislik 3 sınıfta okuyan memur teknikerlik sınavına müracaat edebilir mi?
02.06.2015Birleştirilmeyen hizmetler yıllık izinde değerlendirilmez mi?
01.06.2015POMEM şark hizmetini tamamlamadan nakil olabilir mi?
01.06.2015Evlenen memur, kadın işçi gibi tazminatını talep edebilir mi?
28.05.2015Memuriyetten 4/B sözleşmeliye naklen geçilir mi?
27.05.2015İşçiye memur eşten olan çocuk için emzirme ödeneği verilir mi?
26.05.2015İstifa edip yurtdışına giden memur, isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?
25.05.2015Dersaneden dönüşen özel okulda belediye memuru ders verebilir mi?
23.05.2015Şehit yakını MEB personeli yer değişikliği isteyemez mi?
21.05.2015Üst öğrenimde zam tazminattan faydalanmak için intibak yapılmalı mı?
20.05.2015Unvan değişikliği sınavı ile tekniker olan memura 1 derece verilir mi?
19.05.20154/B ve 5393'e tabi sözleşmeli çocuğu için refakat izni kullanabilir mi?
18.05.2015Mesai saatinde izinsiz örgün öğretime devam edilebilir mi?
17.05.2015İçişlerinde 68/B hizmeti görevde yükselmede sayılmıyor mu?
16.05.2015Belediye cenaze yıkayıcılığı asli bir iş mi?
15.05.2015Farklı iş yerinden yatırılan pirim kesinti sayılır mı?
13.05.2015YÖK görevde yükselme sınavına müracaat edilebilir mi?
12.05.2015Memur üniversitede ders verebilir mi?
11.05.2015Psikolojik sorunları olan bir memur nasıl emekli edilir?
07.05.2015Teknik şef pozisyonuna atanmada aranılan hizmete neler dahildir?
06.05.2015Analık ve süt izni tez alma hizmetinden sayılır mı?
04.05.2015Emekli ebe, aile hekimliğinde çalışmaya başlarsa
04.05.2015Memuriyetten akademik personel olan, istifa sonrası dönüş kurasına katılabilir mi?
03.05.2015Teknisyen ek ödemeyi dava etse kazanma şansı olabilir mi?
01.05.2015Hemşire yüksek lisans için yer değiştirme isteyebilir mi?
30.04.2015Askerlik için verilen aylıksız izni ne zaman başlar?
29.04.2015Aday memurun askerliği tecil edilir mi?
29.04.2015Dersanelerdeki hangi eğitim personeli, öğretmen olarak atanacak?
27.04.2015Memurken teknik lisan veya önlisans bitirenin memuriyet öncesi hizmetleri değerlendirilir mi?
27.04.20156639 sayılı Kanunun 23. maddesinden Üniversiteler faydalanır mı?
25.04.20151997'de hemşire olarak göreve başlayan ne zaman emekli olur?
24.04.201512 yıl çalıştıktan sonra memurluğa dönmek isteyenin emeklilik soruları..
24.04.2015İsteğe bağlı sigortalı olan memur nasıl çalışmaya başlayabilir?
22.04.2015Sağlık memuru Atatürkçü Düşünce Derneğine üye olabilir mi?
21.04.2015Aylıksız izin süresini borçlanmayan yenisini alamaz mı?
20.04.20152008 sonrası girişliyim. Özeldeki hizmetlerimi saydırırsam, emekli keseneğim artar mı?
20.04.2015Peyzaj mimarına, mühendisin özel hizmet tazminatı verilir mi?
20.04.2015Sınavla programcı olanın ek gösterge ve tazminattan faydalanması
17.04.2015KİT sözleşmeli personel torba kadrodan faydalanabilir mi?
15.04.2015Emsal uygulaması kalktı mı?
14.04.2015Vekalet ücretinde her ay fark neden kaynaklanır?
10.04.2015Orman muhafaza memuru ilçede ikamet edebilir mi?
08.04.2015KİTlerde 68/B den atanan ek göstergeyi ne zaman hak eder?
07.04.2015Geçmiş yıllardaki siciller easas alınarak üst dereceye yükselinebilir mi?
06.04.2015Doktora ve yüksek lisans bitiren mühendis haklarını alabilir mi?
06.04.2015İptal davası ile mahrum kalınan mali haklar ödenir mi?
02.04.2015Geçici süreli görevlendirmedeki yıl nasıl anlaşılmalı?
01.04.2015Yönetici düzenlemesinden önceden alınanlar faydalanabilir mi?
31.03.2015Eş durumunda kesintisiz prim evlilik tarihinden sonra mı olmalı?
30.03.2015İlave derece ve kademeler kıdem aylıgında değerlendirilir mi?
29.03.20152013'te memur olan engelli nasıl emekli olur?
29.03.2015Ayın 15'inde yaş haddinden emekli olacak kişi, o ayın maaşını alır mı?
28.03.2015TSK'dan malul olduğu için ilişiği kesilen, memur olursa...
28.03.2015İtibari hizmet süresi için TSK belge göndermeli
27.03.2015Gemi Sürvey Uzmanı olarak emekli olan, 3600 ek gösterge alır mı?
27.03.2015Mesai başında kalp krizi geçiren baba, vazife malulü sayılır mı?
ANKET
İLKSAN üyeliği hakkındaki düşünceniz nedir?