Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Ücretsiz izin sonrasında yıllık izin durumu...

23/06/2009 12:03:00
Yazdır

Soru

ÜCRETSİZ İZİNDEN DÖNÜŞTE YILLIK İZİN HAKKI VAR MIDIR?
ÜCRETSİZ İZİNDE GEÇEN SÜRE HİZMET YILINA SAYILIYOR MU?
1-04.10.2005 tarihinde DSİ 'nde Elektrik Mühendisi olarak çalışmaya başladım. 04.10.2006 tarihinde asaletim onaylandı. Bu tarihte 20 gün izin hakkı elde ettim. 12 gün yıllık izin kullandım ve 15.11.2006 tarihinde eşim yurtdışında görev yaptığından ücretsiz izne ayrıldım. Eşimin Türkiye'ye tayini çıkması nedeniyle 18.06.2007 tarihinde göreve dönüş yaptım. 2007 yılında 2006 yılından kalan 8 gün yıllık iznimi kullandım. 31.10.2007 tarihinde doğum yaptım ve doğum iznimin bitiminden sonra 10.01.2008 tarihinde 2007 yılının 20 gün yıllık izin hakkını kullandıktan sonra doğum nedeniyle 30.01.2008 tarihinden itibaren 1 yıl ücretsiz izin aldım. Göreve 15.11.2008 tarihinde dönüş yaptım. Bu tarihten beri çalışıyorum. 2008 yılı yıllık iznini kullanma hakkım var mı?
2-19.07.1993 tarihinde 1 ay 28 gün Raks Elektronikte staj yaparak çalışma hayatına başladım. Daha sonra Elkom Elektronikte 21 gün çalıştım. Mezuniyet sonrası Çanakkale Belediyesi'nde 18.09.1999-14.08.2005 tarihleri arasında toplam 5 yıl 3 ay 17 gün sözleşmeli olarak Elektrik Mühendisliği yaptım. 04.10.2006 tarihinde asaletimin onaylanmasının ardından sigortalı hizmetlerimin emekli keseneğine esas aylığında değerlendirilmesi için başvuruda bulundum. 16.07.2007 tarihinde hizmetlerim birleştirildi ve 6/1 dereceye düştüm.
Almış olduğum ücretsiz izin tarihlerini de göz önüne alarak 30 gün yıllık izin kullanma hakkını hangi tarihte elde edeceğim?
Ücretsiz izinde olduğum ve sigortalı hizmetlerimin olduğu yıllar; 30 gün yıllık izin hakkının elde edildiği 10 yıllık çalışmaya dâhil ediliyor mu?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Yıllık izin" başlıklı 102 inci maddesinde "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." ve "Yıllık izinlerin kullanılışı" başlıklı 103 maddesinde de "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar.Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir." hükümleri yer almaktadır.

Mezkur hükümler uyarınca yıllık izinlerin uygulamasına yönelik olarak Devlet Memurları Kanununu Genel Tebliğleri yayımlanmış bulunmaktadır.

Bunlar Tebliğler:
62 Seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği
140 Seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği
154 Seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Tebliği

154 seri no'lu Tebliğde "Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması,"gerektiği belirtilmiş bulunmaktadır.

Yıllı izin konusuna ilişkin olarak yayımlanmış görüşler için tıklayınız.:

İstifa sonrası dönüş ile göreve başlayan doktor yıllık izin kullanabilir mi?

Yukarıda yer verilen mevzuat ve açıklamalar çerçevesinde devlet memurlarının yıllık izinleri;

1- İlk defa atandıktan sonra bir yılı doldurmalarını müteakip takvim yılına dönüşmektedir.

2-Belirli bir hizmetten sonra istifa edip ayrılan memurlar yeniden göreve başlamaları halinde başladıkları yıl için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun hükümleri çerçevesinde yıllık izin hakkı bulunduğu değerlendirilmektedir.

3-30.01.2008 tarihinden itibaren ücretsiz izin alıp 15.11.2008 tarihinde göreve dönüş yapan halen çalışan Devlet memurunun 2008 yılı yıllık iznini kullanma mani bir düzenleme bulunmamaktadır.

4- Devlet memurları 30 günlük izine 10 yıllık hizmetlerini doldurdukları tarihte hak kazanırlar.
a)Aylıksız izin süreleri memuriyet hizmetinden sayılmaz.
b)Aylıksız izin sürelerinin emeklilik yönünden borçlanılması durumu değiştirmez.
c)Mühendislik eğitiminden sonra mühendis olarak özel sektörde çalışılan sürelerin ¾'ü 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin (C) bendinin 1 inci fıkrası hükmü uyarınca kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilmektedir. Kazanılmış hak aylığında değerlendirilen süreler yıllık izinlerin hesabında da değerlendirilir.

Bu soru 32,679 defa okundu. 6 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
21.04.2015Aylıksız izin süresini borçlanmayan yenisini alamaz mı?
20.04.20152008 sonrası girişliyim. Özeldeki hizmetlerimi saydırırsam, emekli keseneğim artar mı?
20.04.2015Peyzaj mimarına, mühendisin özel hizmet tazminatı verilir mi?
20.04.2015Sınavla programcı olanın ek gösterge ve tazminattan faydalanması
17.04.2015KİT sözleşmeli personel torba kadrodan faydalanabilir mi?
15.04.2015Emsal uygulaması kalktı mı?
14.04.2015Vekalet ücretinde her ay fark neden kaynaklanır?
13.04.2015Teknisyen ek ödemeyi dava etse kazanma şansı olabilir mi?
10.04.2015Orman muhafaza memuru ilçede ikamet edebilir mi?
08.04.2015KİTlerde 68/B den atanan ek göstergeyi ne zaman hak eder?
07.04.2015Geçmiş yıllardaki sicller easas alınarak üst dereceye yükselinebilir mi?
06.04.2015Doktora ve yüksek lisans bitiren mühendis haklarını alabilir mi?
06.04.2015İpal davası ile mahrum kalınan mali haklar ödenir mi?
02.04.2015Geçici süreli görevlendirmedeki yıl nasıl anlaşılmalı?
01.04.2015Yönetici düzenlemesinden önceden alınanlar faydalanabilir mi?
31.03.2015Eş durumunda kesintisiz prim evlilik tarihinden sonra mı olmalı?
30.03.2015İlave derece ve kademeler kıdem aylıgında değerlendirilir mi?
29.03.20152013'te memur olan engelli nasıl emekli olur?
29.03.2015Ayın 15'inde yaş haddinden emekli olacak kişi, o ayın maaşını alır mı?
28.03.2015TSK'dan malul olduğu için ilişiği kesilen, memur olursa...
28.03.2015İtibari hizmet süresi için TSK belge göndermeli
27.03.2015Gemi Sürvey Uzmanı olarak emekli olan, 3600 ek gösterge alır mı?
27.03.2015Mesai başında kalp krizi geçiren baba, vazife malulü sayılır mı?
26.03.20156 yıllık mühendis torba kadrolara atanabilir mi?
26.03.2015Uzman Erbaşların emeklilik ikramiyesi sorunu
25.03.2015Uzm. yardımcısının tez verme süresini neler öteler?
24.03.2015Hemşire şube müdürü atanınca ek göstergesi ne olur?
23.03.2015İçişlerinde lise mezunu şef olabilir mi?
19.03.2015Memuriyetten çıkarılan KPSS ile yeniden atanabilir mi?
18.03.2015İdarenin öğrenme tarihi nasıl belirlenir?
18.03.2015632 KHK ile kadroya geçen ilave kademeyi ne zaman alır?
17.03.2015Ölü doğum yapan öğretmene nöbet yazılır mı?
16.03.2015Yüksek lisans kademesi emsale takılır mı?
14.03.2015Memur bağımsız adayı destekleyebilir mi?
13.03.2015Kalkınmada öncelikli yöredeki sözleşmeli hizmet için ilave kademe verilir mi?
12.03.2015Üniversite döner sermaye "işletme müdürü"nün ekgöstergesi kaçtır?
11.03.20152008 de askere giden memura ilave kademe ne zaman verilir?
09.03.2015Dalak büyümesi olan başçavuş malulen emekli olur mu?
09.03.2015Memur siyasi parti başkan danışmanı olabilir mi?
08.03.20151974 doğumlu astsubay ne zaman emekli olur?
ANKET
CHP asgari ücreti net 1.500, HDP ise 1.800 lira yapacak. Bu vaatler inandırıcı mı?