Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Hastalık raporu adaylık süresini uzatır mı?

02/09/2009 14:49:00
Yazdır

Soru

Sayın Memurlar.net yöneticileri;
Şubat 2009'da ataması yapılan aday öğretmenim. Siteniz sayesinde gerek öğretmenlikle ilgili gerekse güncel konularla ilgili pek çok şeyden haberdar oldum. Bunun için öncelikle teşekkür ediyorum.
Söylediğim gibi aday öğretmenim. Bununla ilgili başlıklara baktım; ancak benim sorumun cevabını bulamadım. Sorum şu: Adaylık süresi içinde alınan raporlar, adaylık süresini uzatır mı? Herkes farklı şeyler söylüyor. Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun devlet memurluğuna alınma başlıklı III üncü kısmının adaylık başlıklı 3 üncü bölümünde 54-56 ncı maddelerde adaylığa ilişkin hükümlere yer verilmiştir. Mezkur Kanunun "Adaylığa Kabul Edilme" başlıklı 54 üncü maddesinde "Sınavlarda başarılı olanlardan Devlet memurluğuna girmek isteyenler başarı listesindeki sıraya ve 47 nci maddeye göre ilan edilen kadro sayısı kadar, kurumlarınca memur adayı olarak atanırlar.
Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz." ve "Adayların yetiştirilmesi" başlıklı 55 inci maddesinde "Aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahare sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve Devlet memuru olarak atanabilmeleri için başarılı olmaları şarttır.
Temel eğitim ile hazırlayıcı eğitim aynı kurumda yapılır.
Eğitim süreleri, programları, değerlendirme esasları ve hangi kurumların sorumluluğunda yapılacağı ve diğer hususlar Başbakanlıkça hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir."hükümleri bulunmaktadır.

21/2/1983 tarih ve 83/6061 Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilen "Aday Memurların Yetiştirilmelerine İlişkin Genel Yönetmelik" 27/06/1983 tarihli ve 18090 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Mezkur yönetmelikte "Sınavlara katılmama hali:
Madde 15 - Sağlık sebepleri dışında sınavlara katılmayanlar başarısız sayılır. Sağlık sebebiyle sınava katılmayanların sınavları adaylık süresi içinde uygun bir zamanda yapılır.
Soruların açılması ve yazdırılmasından veya dağıtılmasından sonra sınav salonuna gelenlerde sınava katılmamış sayılır ve başarısız olarak değerlendirilirler.
Askerlik hali:
Madde 23 - Aday memurların askerlik hizmeti ile ilgili hususlar,1111 sayılı Askerlik Kanununun 35 nci maddesi (E) ve (F) fıkraları gözönünde bulundurularak kurumlarınca belirlenir.
Aday memurların adaylık süresi içinde silah altına alınmaları durumunda tamamlanamayan eğitimleri terhislerinden sonra müracaatlarını takip eden durumlarına uygun ilk eğitim grubuna dahil edilerek tamamlattırılır."
hükümleri yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Aday Memurların Yetiştirilmelerine İlişkin Yönetmelik 30/01/1995 tarih ve 2423 sayılı Tebliğler Dergisi yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun 105 inci maddesinin 1 inci fıkrasında "Memurlara hastalıkları halinde, verilecek raporlarda gösterilecek lüzum üzerine, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın aşağıdaki esaslara göre izin verilir." hükmü bulunmaktadır.

Yukarıda yer verilen hükümler uyarınca;
1-Adaylık süresi 1 yıldan az 2 yıldan fazla olamaz.
2-Rahatsızlık sebebiyle doktor raporuna istinaden verilen hastalık izinlerinde memurların özlük hakları korunmaktadır.
3- Yönetmelikte sadece askerlik için özel düzenleme yapılmıştır. Buna göre; askerlik sebebiyle kesilen adaylık eğitimi askerlik dönüşü kaldığı yerden durumlarına uygun ilk eğitim grubuna dahil edilerek tamamlattırılır.
4- Rapor süresi azami adaylık süresi olan iki yılı uzatmaz.
5- Rapor süresine rağmen gerekli eğitim, staj ve sınavlar tamamlanması halinde 1 yılın tamamlanmasını müteakip her zaman adaylık kaldırılabilir. 1 yılın sonunda eğitim, staj ve sınavlar tamamlanmazsa eğitim, staj ve sınavlar tamamlanmasını müteakip 2 yılı aşmaksızın her zaman idare adaylığı kaldırabilir.

Bu soru 30,007 defa okundu. 23 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
25.08.2016TOKİ'den alınan tapusu olmayan ev için puan düşülür mü?
24.08.2016Tanınan çocuk için aylıksız izin kullanılabilir mi?
23.08.20164/B sözleşmeden kadroya geçen kişinin haklarına ilişkin sorular
22.08.2016Adalet Bakanlığında eğitim durumundan nakil var mı?
22.08.2016Yaşı bekleyen istifa etmiş memur, ikramiyesini nasıl lrı?
22.08.2016Erkek memur, saçını uzatabilir mi, uzun saçlarını bağlayabilir mi?
18.08.2016ATT kullandığı analık ve aylıksız izin bölge hizmetinden sayılır mı?
17.08.2016Memurun görev başında vefat ederse, ne olur?
17.08.2016Farklı kariyer uzmanlığa atanan ilave dereceden yeniden faydalanabilir mi?
16.08.20161993'te polis olan, ne zaman emekli olur?
16.08.2016KİT sözleşmeli OHAL'de istifa ve 657 s.Kanunun 96 maddesinin uygulanması
15.08.20162007'de göreve başlayan öğretmen, istifa ederse, nasıl isteğe bağlı sigortalı olur?
15.08.2016Kocası kamu bankasında çalışan memura çocuk yardımı yapılabilir mi?
11.08.2016OHAL'de usulsüz istifa eden memur, KİT sözleşmeli atanabilir mi?
10.08.2016Değişiklik beyanı lojman sıralamasını değiştirir mi?
09.08.2016Kreş olmadığında memura kreş ücreti veya yardım yapılabilir mi?
08.08.2016Sözleşmeli çalışan, sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir mi?
08.08.2016Görevden uzaklaştırılanlar il dışına çıkabilir mi?
04.08.2016Askere giden memura eş yardımı ödenemez mi?
03.08.2016Ağız dalaşı sonucunda nasıl işlem yapılması gerekir?
02.08.2016Aylıksız izinli olanlara OHAL'de görevden uzaklaştırma nasıl uygulanmalı?
01.08.2016Azami rapor süresi içinde aylık kesilir mi?
29.07.2016Açığa alınan memur, emekliliği isteyebilir mi?
29.07.2016OHAL Nakilleri durdurdu mu?
28.07.2016SSK emeklisi iken 11 yıl memur olarak çalışan, bu süreleri için ödeme alabilir mi?
28.07.2016Görevden uzaklaştırılanların terfileri nasıl yapılır?
27.07.2016104. md. göre yarı zamanlı çalışma döneminde yıllık izinden ne kadar düşmeli?
26.07.2016Açığa alınan memurdan lojmanı boşaltması istenebilir mi?
26.07.2016OHAL'de mehil müddeti kullanılamaz mı?
25.07.20162016/1 yerleşen ve KYK memurluğunu kazanan ne yapmalı?
24.07.2016Kurumum, evlilik izni dahi vermiyor. Doğru olan hangi uygulamadır?
23.07.201615 Temmuz şehit ve gazilerine verilen mali haklar
21.07.2016OHAL sırasında, memurun il dışına çıkışı, izne tabi midir?
21.07.2016Memur, OHAL sırasında istifa edebilir mi?
21.07.2016Verilmeyen ilave 1 dereceyi hangi kurum vermeli?
19.07.2016Memur aylıksız doğum izninden çağrılabilir mi?
18.07.2016VHKİ nasıl kimya mühendisi olabilir?
14.07.2016Geçici göreve başlamadan aynı yere asil onayı alınana hangi onay uygulanır?
13.07.2016KPSS nitelikleri taşımayanların atamasının iptal edilmesi
12.07.2016Öğretmenin işçi teknisyenlikteki hizmetleri KHA değerlendirilir mi?
11.07.2016Şubat öncesi doğum aylıksız izinleri KHA değerlendiriliyor mu?
08.07.20162012 yılından önce, 18 yıl hizmeti var iken istifa edip ayrılan memur, ikramiyesini alabilir mi?
07.07.20164924'e tabi sözleşmelinin ilave derecesi
01.07.2016Aday memur, başka bir kuruma geçiş yapabilir mi?
29.06.2016Eğitim mazeretini 2. kez kullanabilir miyim?
28.06.2016lise üzerine önlisan ve lisans bitiren kişinin itibak uygulaması
27.06.2016Disiplin cezası yırtılarak mı silinir?
25.06.2016Teknik öğretmenlik bitiren teknisyenin ÖHT ne kadardır?
24.06.2016Yabancı uyruklu akademik personel, teşvik ödeneği alır mı?
24.06.20162008 öncesi açıktan vekil atanan 5434 sayılı Kanuna tabi olmaz mı?
23.06.20161 ders sebebiyle mezun olmayan memur olabilir mi?
22.06.2016Eğitim mazertinden nakil olan idari soruşturma ile tayini yapılabilir mi?
21.06.2016Eğitim özründen nasıl nakil olabilirim?
20.06.2016SGK 5-15 dereceli kadrolara atanmada hizmet süresinin önemi?
17.06.2016Yüksek lisans başka bir alanda da yapılmış olsa, öğretmenin ek dersini zamlı alabilir mi?
16.06.2016Memura, whatsapp üzerinden talimat verilebilir mi?
16.06.2016TEF mezunu teknisyen ek ödemesine dava açılabilir mi?
15.06.20161-4 derecedeki bilgisayar işletmeninin özel hizmet tazminatı
15.06.2016Adli olaydan engelli olan memur olamaz mı?
14.06.2016Ekonomist 2 yıllık tarım teknikerliği bitirince özel hizmeti artar mı?
13.06.2016Eş durumundan nakli çıkmayan öğretmene, kanun hangi hakları tanımıştır?
13.06.2016Sendikalı olmayan memurun disiplin toplantısına sendika temsilcisi katılır mı?
11.06.2016Memur kadrosuna vekalet eden kaloriferci hangi halde vekalet ücreti alır?
10.06.2016Doktorayı bitiren memur, sınavsız biyolog kadrosuna atanabilir mi?
09.06.2016Aylıksız izinde nakil olan kalan iznini kullanabilir mi?
08.06.2016Teknik yüksek öğrenim mezunu teknisyenin ek göstergesi
07.06.2016Zabıta Yönetmeliğindeki sicil notu hükümleri geçerli mi?
07.06.2016KPSS ile avukat alımında 2 yıl şartı nasıl anlaşılmalı?
06.06.20164/B'li sözleşmeli personel iş sağlığı uzmanı olarak görevlendirilebilir mi?
03.06.2016Sözleşmeli personel il dışı görevlendirmeyi reddedebilir mi?
02.06.2016Engelli çocuk için yarım gün çalışma hakkı birleştirilebilir mi?
31.05.2016Ebenin özel sektör hizmetleri nasıl değerlendirilir?
30.05.2016Raporlu memur, il dışına geçici görevlendirilebilir mi?
27.05.2016Üniversite okuyan memur, müferdat gereği staj yaptığında, sigorta da yapılmalı mı?
26.05.20161 yıl aylıksız izin kullanan 24 ay doğum iznini kullanamaz mı?
24.05.2016Geçici personele fazla çalışma ücreti ödenir mi?
23.05.2016Önceden zabıta olan memur tekrar zabıta atanır mı?
22.05.2016POMEM'deki süreler, emeklilikte sayılır mı?
20.05.2016Ebe boşandığında görev yeri değiştirilir mi?
18.05.2016Ameliyat olan eş ve bebek bakımı için 399 sözleşmeli refakat izni alınabilir mi?
17.05.2016KPSS ile memur olan kişi, EKPSS'ye girip tercihlere katılabilir mi?
17.05.20164/B sözleşmeli personel fazla çalışma ücreti alabilir mi?
16.05.2016Lojmanın tahsis şeklini kim belirler?
15.05.2016Emekli olan eş için harcırah ödenmez mi?
12.05.2016Diyanet personeline fazla çalışma ücreti
12.05.2016Sözleşmeli subay veya uzman çavuşlukta geçen süreler 68/B'de değerlendirilir mi?
11.05.2016Üst öğrenimde özel hizmet tazminatı nasıl ödenir?
10.05.20162017 KPSS puanıyla, B grubu alımlara başvurulabilir mi?
09.05.2016Hem anneye hem babaya, aynı anda, doğum nedeniyle aylıksız izin verilir mi?
08.05.2016Teknisyen, başka bir kuruma tekniker olarak atanabilir mi?
06.05.2016DMO Yönetmeliğindeki hizmet tanımına özel sektör hizmetleri girer mi?
05.05.2016Nakil işlemi aşamaları, onayın kurumca iptali
04.05.2016MKE'deki görevde yükselme sınavı ve hizmet süresi sorusu
03.05.2016PTT personeli 657 sayılı Kanuna göre aylıksız izin alabilir mi?
02.05.2016EKPSS kurasına 18 yaşını tamamlamayan müracat edebilir mi?
02.05.2016Görevde yükselmede, yedeklerden atama uygulamasında, ayrım yapılabilir mi?
01.05.2016Önlisans mezunları fakülte sekreteri olabilir mi?
28.04.2016Aylıksız izinli memurun tedavi giderini kim karşılar?
27.04.2016Alt öğrenimden atananlar memuriyetten atılacak mı?
26.04.2016Şef saymanlığa vekalet ederse aylık alır mı?