TSK personeli için emeklilik yaşı hesaplaması

27/03/2010 22:39:00
Yazdır

Soru

Değerli Arkadaşlar.. TSK personeliyim. Bende size emeklilik yılım ve yaşımla ilgili meşhur soruyu sormak istiyorum..

Doğum Tarihim : 13.08.1976

SSK giriş tarihim :13.08.1993 (18 Yaş üstü olarak parçalar halinde 297 gün)

MYO giriş tarihim :Eylül 1995 ile Haziran 1997 arası ( sanırım 20 ay olarak hesaplanıyormuş)

Askeri Okula giriş tarihim 20.08.1997

Askeri Okuldan mezuniyet tarihim:30.08.1998

1. Yukarıdaki bilgiler ışığında SSK da geçen sürelerimi Emekli Sandığına saydırmamın ve MYO da geçen iki senemide borçlanmamım emeklilik yılımın ve süremin kısalmasında faydası olurmu?

2. Eğer faydası olur ise yaş ve Emeklilik yılım hakkında açık bir bilgi verirseniz beni çok mutlu edeceksiniz.

*** Sizlere danışmadan evvel çok araştırma yaptım ancak inanın sağlıklı ve doyurucu bir bilgi alamadım.

Cevap

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihi olan 2008 yılı ekim ayı başından önce 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerinin uygulanması gerekenler hakkında, bu kanun hükümlerinin uygulanması gerektiği 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinde ifade edilmektedir. Sizin hesaplamanızı da 5434 sayılı Kanunun ilgili hükümlerine göre yapılması gerekecektir.

Meslek Yüksek Okulu borçlanmasına ait yasal hükümler 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi ile getirilmiş olduğundan, bu sürelerinizi borçlanmanız halinde yaş hesabınıza etki etmeyeceğini, Borçlanmanız halinde hizmet süresinin artmasına katkı sağlayabileceğini değerlendirmekteyiz.

Yaş hesaplamanızda 5434 sayılı Kanunun geçici 205. maddenin esas alınması gereklidir.

Açıklamamızdan sonra yaş hesabınız aşağıdaki şekilde yapılmasını düşünmekteyiz.

15.9.1998 göreve başlangıç tarihiniz. 5434 sayılı Kanunun geçici 205. maddenin yürürlük tarihi olan 23.5.2002 tarihindeki hizmetiniz emeklilik şartını kazanacağınız 25 yıla kadarki yıpranma zammınız ve 9 ay 27 gün sigortalı süreniz ile birlikte 8 yıl 7 ay 24 gün, olarak hesaplanmaktadır.

Yaş hesabı açısından 25 hizmet yılınızı tamamlamanız gereken süre 16 yıl 4 ay 6 gün olarak gözükmektedir.

Sonuç değerlendirme:

Sigortalı sürelerinizin birleştirilmesi faydalı olacaktır.

5434 sayılı Kanunun geçici 205. madde ( l ) bendi ?(Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 11 tam yıldan fazla, 12 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 50, 15 yıl 6 aydan fazla, 17 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 54 yaşını,? 54 yaşınızı tamamlamanız gerekeceği sonucu ortaya çıkmaktadır. 13.8.1976 doğum tarihinize göre 54 yaşınızı 13.8.2030 tarihinde tamamlamaktasınız. Bu tarihten emekliye ayrılacağınız tarihe kadar kazanacağınız yıpranma zammının tamamı düşüldüğünde emeklilik istek tarihiniz bulunacaktır. Tamamının düşülmesine ait yasal ifade 5434 sayılı Kanunun geçici 205. maddede bulunmaktadır.

Bu soru 58,556 defa okundu. 9 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
25.03.2017Vekaleten atamada dolu kadro nedir?
24.03.2017İl dışı tayinde mehil müddeti ne zaman başlar?
24.03.2017Geçici görevlendirilen sağlık personeline, ek ödeme, hangi birimce yapılır?
20.03.2017Kadroya geçenlerin yıllık izni ve ilave kademe uygulaması
18.03.2017Belediye sözleşmeli personeli sosyal denge tazminatından yararlanabilir mi?
14.03.2017Belediye sözleşmeli personeline lojman tahsis edilebilir mi?
14.03.2017Sağlık personeli döner sermayelerinde tavana takılma nedir?
12.03.2017İzin devri, belediye tam zamanlı sözleşmeli personelini kapsıyor mu?
11.03.2017Disiplin cezalarının silinmesi ya da mahkemelerce iptali 8 yıla bir kademe uygulamasını nasıl etkiler?
10.03.2017İzin düzenlemesi, 4/B'lileri kapsıyor mu?
08.03.2017Kadroya geçen sözleşmeli personel için 8 yıla bir kademe uygulaması
05.03.2017Akademik personel, 8 yıla bir kademe uygulamasından yararlanabilir mi?
04.03.2017Sözleşmeli sağlık personeli, eş durumu ataması için 4+2 yıllık sürenin tamamlanmasını beklemek zorunda mıdır?
01.03.2017Memur, Suriyeli öğrencilere öğretmenlik yapacak eşinin bulunduğu ile tayin isteyebilir mi?
27.02.2017İşe normal statüde giren ama sonradan engelli olan nasıl emekli olur?
26.02.2017Memurlukta sayılan özel sektördeki süreler, sekiz yıla bir kademe (64. madde) uygulamasında değerlendirilir mi?
25.02.2017Eşinin (tabip) zorunlu hizmet süresini tamamladığı gerekçesiyle öğretmenin zorunlu hizmeti ertelenebilir mi?
22.02.2017Geçici personel (4/C), arabuluculuk faaliyeti yapabilir mi?
20.02.2017Zabıta amiri ve zabıta komiserinin tazminat oranları nedir?
20.02.20172002 yılında subay olan kişi, ne zaman ve kaç yaşında emekli olur?
19.02.2017Sağlık personelinin yıpranma süresi, emeklilik yaşından düşülür mü?
18.02.2017İhraç edilen akademisyenden, peşin ödenen maaş, istenebilir mi?
18.02.2017Eş durumu mazeretiyle beş yıl nakil yasağı uygulanmadan başka kuruma nakil mümkün müdür?
16.02.2017Astsubay, öğrenim süresini borçlanırsa, ne faydası olur?
14.02.2017Eşi çalışmayan memur, süt parasından (emzirme ödeneği) faydalanabilir mi?
13.02.2017Memur ile farklı kurumdaki engelli memur, talepleri üzerine karşılıklı olarak nakil olabilir mi?
11.02.2017Teknik eğitim fakültesi mezunu programcı, mühendislik bitirirse mali hakları nasıl etkilenir?
09.02.2017SSK'lı hizmetler üst derecelere atanmada değerlendirilir mi?
07.02.2017YÖKDİL Sınavı yabancı dil tazminatı ödemesinde kullanılabilir mi?
07.02.2017İhraç listelerinin internet sitelerinde yayınlanması ve kişisel veri sorunu
06.02.201710 yıl boyunca görevden uzaklaştırılan memur, nasıl emekli olur?
05.02.2017Sözleşmeli personelin (4/B) OHAL'de sözleşmesini feshi
04.02.2017Uzman jandarma istifa ederse tekrar atanmak için bekleme süresine tabi olur mu?
03.02.2017Sözleşmeli personel (4/B), halk eğitim merkezinde usta öğreticilik yapabilir mi?
30.01.2017Belediyedeki sosyolog, müdürlük için açılan görevde yükselme sınavına başvurabilir mi?
30.01.2017Aile hekimi olan eşimden dolayı eş durumu tayini isteyebilir miyim?
29.01.2017Mazeret izni saatlik izin olarak kullanılabilir mi? Bu durumda yıllık izinden düşülebilir mi?
27.01.2017Kademeli yaş grubuna girmek için kaç yıl hizmet gerekir?
25.01.2017Yeterlik sınavında başarı göstererek uzmanlığa atananlar, hangi tarihte yeni aylığa hak kazanır?
24.01.2017Taşeron personeli, ücretli öğretmen ve 4/B'li geçen hizmet süreleri 68/B'de değerlendirilir mi?
24.01.20171996'da işe başladım. 2008'deki aylıksız izni borçlanmam bana yaş için fayda sağlar mı?
22.01.2017Üniversite hastanesindeki sağlık teknisyeni eğitim faaliyetleri için ödenek alır mı?
21.01.2017Memurlar, sözleşmeli öğretmenliğe geçerken istifa mı etmelidir? Bu durumda memurluğa geri dönüş mümkün müdür?
20.01.2017Zabıta memuru 3. dereceye atanarak yeşil pasaport alabilir mi?
19.01.2017Asaleti tasdik edildikten sonra istifa edip sınavla avukat kadrosuna atanan memur adaylığa tabi tutulur mu?
17.01.2017Belediye sözleşmeli personelinin (5393) sözleşmesi hangi hallerde sona erer?
16.01.2017Memurluğa geçirilenlerin sözleşmeli (4/B) hizmet süreleri kazanılmış hak aylık derecelerinde değerlendirilir mi?
15.01.2017Sözleşmeli (4/B) hizmet süreleri, kalkınmada öncelikli yörelerde 2 yıla 1 kademe uygulamasında değerlendirilir mi?
14.01.2017Sözleşmeli (4/B) hizmet süreleri, 8 yıla 1 kademe uygulamasında değerlendirilir mi?
13.01.2017İstisnai kadroda görev yapmış olanlar, teknik unvanlara sınavsız atanabilir mi?
11.01.2017Kurumların, muvafakat taleplerini yanıtlamaları için azami süre nedir ?
10.01.2017Belediye işçisi, EKPSS ile memur kadrolarına atanabilir mi?
09.01.2017Sağlık memurluğundan (4/B), hemşireliğe (4/B) geçişte bekleme süresi uygulanır mı?
09.01.2017Eşi özel sektörde çalışan öğretmen nasıl nakil ister?
08.01.2017Doğumdan önce memuriyete atananların analık izni ile aylıksız izni
07.01.2017Aday memur, ilave dereceden ve hazırlık sınıfı nedeniyle kademeden ne zaman yararlanır?
06.01.2017Memurun şartlarını taşıdığı kadroya atanmasında kurumunun takdir yetkisi var mıdır?
06.01.2017Görevden uzaklaştırma, eş durumu tayini istemeye engel midir?
04.01.2017Özel kalem müdürlüğüne vekalet eden memur, diğer müdürlüklere sınavsız olarak atanabilir mi?
03.01.2017Engelli kadrosundaki aday memurun tayin hakkı
03.01.2017Sözleşmeli personele (4/B) geçici görev yolluğu ödenir mi?
02.01.2017Aylıksız izinde iken açığa alınan ve iade edilen, ücret hak eder mi?
01.01.2017Akademik personelin istifası başka yerdeki akademik kadrolara atanmasına engel midir?
31.12.2016Eşi ölü doğum yapan memur babalık izni kullanabilir mi?
30.12.2016Zabıta memuru, saat başı fazla çalışma ücretinden faydalanabilir mi?
30.12.20164/B'li personelin yıllık izni devreder mi?
30.12.2016Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluş personeli, becayiş yapabilir mi?
29.12.2016Aday memurlar da üst öğrenime ait zam ve tazminattan faydalanabilir mi?
28.12.2016Memurlar, OHAL'de aylıksız izin (108/E) kullanabilir mi?
27.12.2016Memur emekli olduğunda, özel şirkette çalışabilir mi?
26.12.2016Polisin hizmet süresi, öğretmenliğe geçtiğinde zorunlu hizmet yükümlülüğünden sayılır mı?
26.12.20168 farklı kurumda hizmeti olan ne zaman emekli olur?
25.12.2016Doğuma bağlı aylıksız izin süreler, yıllık izin süresinin tespitinde dikkate alınır mı?
24.12.2016TODAİE'de eğitim gören memurlara harcırah ödenir mi?
24.12.2016Askeri personel istifa edip KPSS ile memurluğa geçmek isterse bekleme süresi uygulanır mı?
23.12.2016Kariyer uzmanlıklara geçişte memuriyetten istifa etmek gerekir mi?
22.12.2016Belediyelerde VHKİ, başkan oluru ile uzman kadrosuna atanabilir mi?
22.12.2016Yıllık iznin kısım kısım kullanılmasında engelli memurlara yönelik özel bir düzenleme var mıdır?
12.12.2016Emekli olan akademisyen, geri dönebilir mi?
11.12.2016Teknik öğretmen okulu mezunu sözleşmeli teknisyenin (399) ek göstergesi nasıl belirlenir?
11.12.2016Yardımcı doçentin istifası için hizmet süresi şartı var mıdır?
11.12.2016Doğum sebebiyle aylıksız izinde iken avukatlık stajını yapan memur, yeni doğum halinde iznini uzatabilir mi?
11.12.2016Sözleşmeli hemşire (4/B), asistan doktor olan eşinin bulunduğu ile tayin olabilir mi?
07.12.2016Eşi çalışmayı bırakan memurun aile birliği mazereti ortadan kalkar mı?
07.12.2016Mazeret izni ne zaman yenilenir?
07.12.2016Kalınmayan günün konaklama bedeli, hangi halde harcırah olarak alınır?
04.12.2016Eşi çalışmayan memurlara aylıksız doğum izni verilmesinde idarenin takdir yetkisi var mıdır?
03.12.2016Sözleşmeli öğretmenin askerliğe sevki adaylık nedeniyle ertelenebilir mi?
02.12.2016Ev hizmetlerinde çalışan eşin bulunduğu ile eş durumu tayini istenebilir mi?
02.12.201668/B uygulanmasında idarenin takdir yekisi var mıdır? 76. madde atamasında mali haklar nasıl belirlenir?
01.12.2016Hizmet içi eğitimde görev alan memura, ek ders ücreti ödenebilir mi?
27.11.2016Memur anne ve babanın her ikisi de refakat izni kullanabilir mi?
26.11.2016Memur OHAL'de istifa ederse ,TSK bünyesinde subay olarak atanabilir mi?
22.11.2016Sivildeki davadan dolayı re'sen emekli edilecek astsubaya, emekli aylığı bağlanır mı?
21.11.2016Eğitim masrafları projeden karşılanıyorsa yine de harcırah alınır mı?
21.11.2016Emeklilikte, 2002'deki kademeli yaş grubuna girmek için kaç yıl hizmet gerekiyor?
21.11.2016Belediyedeki VHKİ, ne kadar yan ödeme puanı almalı?
20.11.2016Sözleşmeli sağlık personeli (4/B), üniversitede memur olan eşinin bulunduğu ile eş durumundan atanabilir mi?
19.11.2016Sözleşmeli personel (4/B) OHAL'de sözleşmesini feshederse araştırma görevlisi atanabilir mi?
16.11.2016Okulum 2013'te zorunlu hizmet kapsamına alındı. İki yıla bir kademeyi alır mıyım?
ANKET
Öğrenci ve veliler, öğretmenlere not vermeli mi?