Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Üniversitedeki memur, uzman unvanlı kadroya nasıl atanır?

01/12/2010 15:14:00
Yazdır

Soru

4 yıllık işletme fakültesi mezunuyum, 12 senedir üniversitede memurum, üniversitelerde rektörlüğe bağlı birimlerde uzman kadrolarına atanabilirmiyim. Kanununen hakmız olduğunu duydum fakat doğrulu hakkında bilgim yok bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Cevap

Üniversitelerde çalışan personelin unvanlara atanma şartları, YÖK tarafından çıkarılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Bu Yönetmeliğin 5. maddesinde, "Uzman" unvanı "Araştırma ve Planlama Hizmetleri Grubu;" altında düzenlenmiş ve görevde yükselmeye tabi bir kadro unvanı olarak gösterilmiştir.

Yönetmeliğin 8. maddesinde ise Uzman unvanına atanabilmek için tek şart öngörülmüş ve bu şart " 1) En az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak," olarak belirtilmiştir.

Buna göre, Uzman unvanlı kadroya atanabilmek için, ilk önce üniversitenin uzman kadrosuna görevde yükselme sınavı ile atama ilanına çıkması gerekmektedir. Bu şekilde bir ilana çıkıldığı takdirde, üniversitede çalışan tüm 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları başvuracak, eğitim ve sınavdan sonra, aç.ılan kontenjan adaeidnce en yüksek puanı alanlar uzman kadrosuna atanacaktır.

Yönetmeliğin 27. maddesinde yer alan "Bu Yönetmelik kapsamına giren unvanları, ilgili mevzuatı uyarınca kazananların hakları saklıdır." hükmü gereğince, daha uzman unvanlı kadroya asaleten atanmış olanlar, idarenin takdir hakkı çerçevesinde, görevde yükselme sürecine tabi tutulmadan, boş uzmanlı kadroya yeniden atanabilir.

Bu soru 22,734 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
27.04.2015Memurken teknik lisan veya önlisans bitirenin memuriyet öncesi hizmetleri değerlendirilir mi?
27.04.20156639 sayılı Kanunun 23. maddesinden Üniversiteler faydalanır mı?
25.04.20151997'de hemşire olarak göreve başlayan ne zaman emekli olur?
24.04.201512 yıl çalıştıktan sonra memurluğa dönmek isteyenin emeklilik soruları..
24.04.2015İsteğe bağlı sigortalı olan memur nasıl çalışmaya başlayabilir?
22.04.2015Sağlık memuru Atatürkçü Düşünce Derneğine üye olabilir mi?
21.04.2015Aylıksız izin süresini borçlanmayan yenisini alamaz mı?
20.04.20152008 sonrası girişliyim. Özeldeki hizmetlerimi saydırırsam, emekli keseneğim artar mı?
20.04.2015Peyzaj mimarına, mühendisin özel hizmet tazminatı verilir mi?
20.04.2015Sınavla programcı olanın ek gösterge ve tazminattan faydalanması
17.04.2015KİT sözleşmeli personel torba kadrodan faydalanabilir mi?
15.04.2015Emsal uygulaması kalktı mı?
14.04.2015Vekalet ücretinde her ay fark neden kaynaklanır?
13.04.2015Teknisyen ek ödemeyi dava etse kazanma şansı olabilir mi?
10.04.2015Orman muhafaza memuru ilçede ikamet edebilir mi?
08.04.2015KİTlerde 68/B den atanan ek göstergeyi ne zaman hak eder?
07.04.2015Geçmiş yıllardaki sicller easas alınarak üst dereceye yükselinebilir mi?
06.04.2015Doktora ve yüksek lisans bitiren mühendis haklarını alabilir mi?
06.04.2015İptal davası ile mahrum kalınan mali haklar ödenir mi?
02.04.2015Geçici süreli görevlendirmedeki yıl nasıl anlaşılmalı?
01.04.2015Yönetici düzenlemesinden önceden alınanlar faydalanabilir mi?
31.03.2015Eş durumunda kesintisiz prim evlilik tarihinden sonra mı olmalı?
30.03.2015İlave derece ve kademeler kıdem aylıgında değerlendirilir mi?
29.03.20152013'te memur olan engelli nasıl emekli olur?
29.03.2015Ayın 15'inde yaş haddinden emekli olacak kişi, o ayın maaşını alır mı?
28.03.2015TSK'dan malul olduğu için ilişiği kesilen, memur olursa...
28.03.2015İtibari hizmet süresi için TSK belge göndermeli
27.03.2015Gemi Sürvey Uzmanı olarak emekli olan, 3600 ek gösterge alır mı?
27.03.2015Mesai başında kalp krizi geçiren baba, vazife malulü sayılır mı?
26.03.20156 yıllık mühendis torba kadrolara atanabilir mi?
26.03.2015Uzman Erbaşların emeklilik ikramiyesi sorunu
25.03.2015Uzm. yardımcısının tez verme süresini neler öteler?
24.03.2015Hemşire şube müdürü atanınca ek göstergesi ne olur?
23.03.2015İçişlerinde lise mezunu şef olabilir mi?
19.03.2015Memuriyetten çıkarılan KPSS ile yeniden atanabilir mi?
18.03.2015İdarenin öğrenme tarihi nasıl belirlenir?
18.03.2015632 KHK ile kadroya geçen ilave kademeyi ne zaman alır?
17.03.2015Ölü doğum yapan öğretmene nöbet yazılır mı?
16.03.2015Yüksek lisans kademesi emsale takılır mı?
14.03.2015Memur bağımsız adayı destekleyebilir mi?
ANKET
5. sınıftan itibaren yabancı dil dersinin ağırlığı artırılıyor. Sizce yararlı olur mu?