Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Makam tazminatına emeklilikte de hak kazanabilmek için fiilen 2 yıl görev yapmak gerekir

16/08/2011 16:16:00
Yazdır

Soru

Bu güne kadar Devlet Bakanlığına bağlı SHCEK Kurumunun taşra teşkilatında görev yaptım.633 Sayılı KHK ile İL Özel İdaresine bağlanmamız gerekiyor.Ancak Kanun gereği geçiş sürecinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlıyız.KHK nin geçici maddesine göre,SHCEK personeli tüm hak ve yükümlülükleri ile yeni bakanlığa geçti.Şu anda emekli olmak istesem, Devlet Bakanlığına bağlı iken yapmış olduğum İl Müdürlüğü kadrosunun bu bakanlıktaki karşılığı olan Bakanlık İl Müdürlüğü kadrosundan emekli olup,ek gösterge ve makam tazminatından faydalanabilirmiyim? Kısacası, Devlet Bakanlığında geçen hizmetler, yeni Bakanlıkta geçmiş sayılır mı?...

Cevap

Makam tazminatından ve ek gösterge rakamlarından hangi ünvanlarda bulunanların yararlanacakları 657 sayılı Kanuna ekli ek gösterge ve makam tazminatı cetvellerinde gösterilmiştir.

Bu cetvellerde Bakanlık İl Müdürlerine de yer verilmiş ve İl İdare Kurulu Üyesi olmaları ve birinci dereceli kadrolarda olmaları koşulları makam tazminatı açısından belirtilmiştir.

Ayrıca Bakanlık İl Müdürleri kendi içlerinde ayrıştırılmış ve ayrı ayrı gösterge rakamları belirlenmiştir.

Emeklilik statüsünde makam tazminatına ilişkin hüküm, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun ek 68. maddesine konulmuştur. Maddeye göre de, makam tazminatından emeklilik statüsünde iken yararlanabilmek için makam tazminatına hak kazanılan görevlerde en az iki yıl bulunmuş olmak kesin şart olarak belirtilmektedir.

Makam tazminatı ödenmesi hükümlerini, şartlarını gördükten sonra 633 sayılı KHK. bu konuda ne getirmiştir. Bu konuyu sorunuz doğrultusunda değerlendirmekteyiz.

633 sayılı KHK.nin geçici maddeleri hükümlerinden anladığınız, diğer genel müdürlüklerde olduğu gibi Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında İl Müdürü, İl Müdür Yardımcısı kadroları iptal edilmiştir. İptalle birlikte SHÇEK. İl Müdürleri ile İl Müdür Yardımcıları da araştırmacı kadrolarına atanmış olacaklardır.

Ayrıca devredilmeden önceki iş ve işlemlerin geçici olarak mevcut personelle ve mevcut yükümlülüklerde yürütülmesi gerektiği de belirtilmektedir.

Bu durumda, SHÇEK Genel Müdürlüğü İl Müdürleri araştırmacı kadrosuna atanacaklarından, Bakanlık İl Müdürleri için tespiti yapılan makam tazminatından yararlanmalarının mümkün olmayacağını değerlendirmekteyiz.

Makam tazminatından yararlanabilmek için Bakanlık İl Müdürlüğü kadrosuna fiilen atanılması veya kanunda atanmış sayılmalarına yönelik açık hükmün bulunması ve atanılan bu kadroda en az iki yıl süre ile görev yapılması gerektiğini söylememiz doğru olacaktır.

Bu soru 8,139 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;