Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Hastane Birlikleri​nde sözleşmeli çalıştırıl​acaklar için kurumların muvafakatı şart mıdır?

04/03/2013 00:35:00
Yazdır

Soru

Sağlık Bakanlığı kamu hastanelerine uzman olarak alınan bir polis memuru muvafakat almalımı ya da nasıl olacak bu süreç uzman alımında ücretsiz izin alacak kurumdan deniyor o zaman muvafakat almaya gerek var mı?

Cevap

11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ?Birlik personelinin niteliği ve statüsü? başlıklı 32 maddesinin (6) fıkrasında ?Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak istihdam edilenlerden uygun niteliklere sahip olanlar, kendilerinin isteği ve kurumlarının muvafakati ile ekli (II) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlarda sözleşmeli statüde istihdam edilebilir. Bu şekilde istihdam edilenler kurumlarından aylıksız izinli sayılır. Söz konusu personel aylıksız izinli sayıldıkları kadro unvanları dikkate alınmak suretiyle 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi olmaya devam ederler. Bu görevlerde geçen hizmetleri kazanılmış hak aylık ve derecelerinde değerlendirilir. Sözleşmeleri herhangi bir surette sona eren personel, bir ay içinde kurumuna müracaatı halinde, kurumunca bir ay içinde kadrosuna atanır.?hükmü yer almaktadır.

Anılan hüküm uyarınca memurların sözleşmeli çalışma şartları;

1-Kamu kurumlarında memur olarak çalışması,

2-Memurun isteği,

3-Kurumunun muvafakatine bağlanmıştır.

Belirlenen şartları yerine getiren memurlara ?Aylıksız izin? verilmektedir.

Kamu Hastane Birliklerinde Çalıştırılacak Sözleşmeli Uzman ve Büro Görevlilerinin İşe Alınma ve Birliklere Dağılımına İlişkin Usûl ve Esasları

Yukarıda yer verilen hüküm çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşlarında memurlardan 663 sayılı KHK 32 maddesinin 6 fıkrası uyarınca sözleşmeli olarak istihdam edilecek olanlar hakkında kurumlarının muvafakati şarttır. Kurumu muvafakat vermeyen memurlar sözleşmeli olarak çalışamayacakları gibi aylıksız izinli de olamazlar.

Bu soru 8,254 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
27.11.2014Kazai rüşt kararı ile bütün kadrolar tercih edilebilir mi?
26.11.20149 yıl hizmetim var. Yüksekokul sekreteri olabilir miyim?
25.11.2014Hem ek ders ücreti hem de yevmiye alabilir miyim?
25.11.2014%49 hissesi halka arz edilen KİT personelinin durumu
24.11.2014Sözleşmeli becayiş yapabilir mi?
21.11.2014İşçilik süreleri, emekli ikramiye ve maaşında dikkate alınır mı?
20.11.20141993'te Polis okuluna giren, ne zaman emekli olur?
20.11.2014Özeldeki hizmet, izinde değerlendirilir mi?
20.11.2014Emekli aylığı maaş unsurları
20.11.20148 Eylül 1999'dan önce memur olanlar nasıl emekli olur?
18.11.2014VHKİ programcı kadrosuna atanabilir mi?
17.11.2014Ücretli öğretmelik süresi torba kadroya atanmada değerlendirilir mi?
14.11.2014Teknikere dosya dağıtma işi verilebilir mi?
14.11.2014İki farklı bakanlıktaki mühendis karşılıklı yer değiştirebilir mi?
13.11.2014SGK'na borcu olanın TSE'ne atanmasına engel var mı?
13.11.2014Memur yol için harcamasını idareden talep edebilir mi?
12.11.2014Engelli memurun örnek intibakı
11.11.2014Kamu işçisi görevde yükselme sınavına girebilir mi?
11.11.2014Hasta memur yerine birisini bulmak zorunda mı?
10.11.20142014 KPSS den sonra 2015 KPSS giren kişinin önceki sınavı geçerli mi?
10.11.2014İşaret dili için dil tazminatı alınabilir mi?
06.11.2014Sözleşmeli personel için hasta sevk kağıdı kalkmadı mı?
05.11.2014Polislikten memurluğa geçenin emekliliği nasıl etkilenir?
05.11.20141998 yılında, 6 ay vekil öğretmenlik görevi, emekliliği nasıl etkiler?
05.11.2014Ön lisans mezunu teknisyenlik sınavına girebilir mi?
04.11.201450 yaşını dolduran her memur, emekli olabilir mi?
04.11.2014Kayınpeder için refakat izni alabilir miyim?
04.11.2014Teknisyen teknikerlik bitirse teknisyen olarak nakil olabilir mi?
03.11.2014Kredi kartıyla alınan mobilyalar için mal bildirimi verilmeli mi?
31.10.2014Aday memura refakat izni verilir mi?
30.10.2014Kamu işçisi 399 tabi sözleşmeli olarak atanabilir mi?
29.10.2014Eşi yurtdışına gönderilen okutmana aylıksız izin verilir mi?
28.10.2014Akademik hizmetler torba kadroya atanmada değerlendirilir mi?
28.10.2014Özelleştirmeden nakil ve kıst maaşa dahil olan unsurlar..
27.10.2014Eğitim ödeneği hangi aylarda akademik personele ödenmez
27.10.2014Eş durumu naklinde doğum izni 3 yıllık kesintisiz primi bozar mı?
24.10.2014Benim emsalim benimle göreve başlayan değil midir?
23.10.2014KPSS ile atanan aday askere gitmesi sorun olur mu?
23.10.2014Memur atamada mücbir sebep sayılır mı?
22.10.2014Belediyedeki sözleşmeli personelin hizmet sınıfı var mı?