Özel kalem müdürlüğüne vekalet eden memur, diğer müdürlüklere sınavsız olarak atanabilir mi?

04/01/2017 23:20:00
Yazdır

Soru

İyi günler, ben 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memuruyum. Yaklaşık 16 yıl bir belediyede ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ'nü (2009 yılına kadar) vekaleten yaptım. Ancak bu zaman zarfında asaleten kadroya atanmamla ilgili talebim olmadı. Aynı kurumda şu an başka bir müdürlüğü yine vekaleten yürütüyorum. Acaba geriye dönük yapmış olduğum Özel Kalem müdürlüğü görevim nedeniyle asaleten Müdür kadrosuna atanabilir miyim ?

Cevap

Öncelikle belirtmek gerekir ki özel kalem müdürlüğü kadroları, müdürlüğe denk ve istisnai kadro durumundadır.

Vekalet, kamu hizmetlerinin aksamadan yürütülmesini sağlama amacıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86. maddesinde öngörülmüştür.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Memurların kurumlarınca görevlerinin ve yerlerinin değiştirilmesi" başlıklı 76 maddesinde "Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler. Memurlar istekleri ile, kurumlarında kazanılmış hak derecelerinin en çok üç derece altında aynı veya başka yerlerdeki kadrolara atanabilirler..." hükmü bulunmaktadır.

Bu maddede yer alan atama usulündeki takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun kullanılması amacıyla atamanın objektif şartları görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair yönetmeliklerde düzenlenmiştir.

Mahalli idareler açısından öncelikle 02/02/2000 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan mülga "İl Özel İdareleri, Belediyeler ve İl Özel İdareleri ve Belediyelerin Kurdukları Birlik, Müessese ve İşletmeler ile Bunlara Bağlı Döner Sermayeli Kuruluşlardaki Memurların Görevde Yükselme Esaslarına Dair Yönetmelik uygulanmıştır. Mülga Yönetmeliğin ek 4. maddesinde ise "Bir göreve vekaleten atanan personel, gerekli nitelikleri taşımış olsa da, vekalet edilen kadro unvanı kazanılmış hak olarak görülemeyeceğinden, bunlar görevde yükselme eğitim ve sınavına tabi tutulmadan vekalet edilen kadroya atanamazlar." hükmüne yer verilmiştir.

Bahsedilen Yönetmelik 04.07.2009 tarihli ve 27278 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelikle yürürlükten kaldırılmıştır. Son Yönetmeliğin 20. maddesinde "(1) Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde düzenlenmiş olan hizmet grupları arasındaki geçişler aşağıdaki esaslar çerçevesinde yapılır.. b) Gruplar arası görevde yükselme niteliğindeki geçişler ve alt gruptan üst gruplara geçişler görevde yükselme sınavına tabidir. Mahalli idarelerde ve diğer kamu/kurum ve kuruluşlarında, daha önce bulunulan görevler ile bu görevlerle aynı düzey görevlere veya alt görevlere, görevde yükselme sınavına tabi tutulmadan atama yapılabilir." hükmüne, 22. maddesinde "Bu Yönetmelik kapsamında bulunan unvanları, daha önce ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak kazananların ve bu kadrolara atananların hakları saklıdır." hükmüne yer verilmiştir.

Vekaletin mevzuatımızdaki amacına göre, vekalet edilen kadrolar, vekalet edenler açısından kazanılmış hak sayılmamaktadır. Bu durum, yukarıda belirtildiği gibi, gerek özel kalem müdürlüğüne vekalet ettiğiniz dönemdeki Yönetmelikte, gerekse şu anki mevzuatta ifade edilmiştir.

Sonuç olarak, özel kalem müdürü kadrosuna ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak asaleten atanmadığınız için, daha önce bu kadroda bulunduğunuzun kabulü mümkün değildir. Bu nedenle diğer müdürlük kadrolarına sınavsız olarak asaleten atanmanızın mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Bu soru 19,385 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
22.01.2017Üniversite hastanesindeki sağlık teknisyeni eğitim faaliyetleri için ödenek alır mı?
21.01.2017Memurlar, sözleşmeli öğretmenliğe geçerken istifa mı etmelidir? Bu durumda memurluğa geri dönüş mümkün müdür?
20.01.2017Zabıta memuru 3. dereceye atanarak yeşil pasaport alabilir mi?
19.01.2017Asaleti tasdik edildikten sonra istifa edip sınavla avukat kadrosuna atanan memur adaylığa tabi tutulur mu?
17.01.2017Belediye sözleşmeli personelinin (5393) sözleşmesi hangi hallerde sona erer?
16.01.2017Memurluğa geçirilenlerin sözleşmeli (4/B) hizmet süreleri kazanılmış hak aylık derecelerinde değerlendirilir mi?
15.01.2017Sözleşmeli (4/B) hizmet süreleri, kalkınmada öncelikli yörelerde 2 yıla 1 kademe uygulamasında değerlendirilir mi?
14.01.2017Sözleşmeli (4/B) hizmet süreleri, 8 yıla 1 kademe uygulamasında değerlendirilir mi?
13.01.2017İstisnai kadroda görev yapmış olanlar, teknik unvanlara sınavsız atanabilir mi?
11.01.2017Kurumların, muvafakat taleplerini yanıtlamaları için azami süre nedir ?
10.01.2017Belediye işçisi, EKPSS ile memur kadrolarına atanabilir mi?
09.01.2017Sağlık memurluğundan (4/B), hemşireliğe (4/B) geçişte bekleme süresi uygulanır mı?
09.01.2017Eşi özel sektörde çalışan öğretmen nasıl nakil ister?
08.01.2017Doğumdan önce memuriyete atananların analık izni ile aylıksız izni
07.01.2017Aday memur, ilave dereceden ve hazırlık sınıfı nedeniyle kademeden ne zaman yararlanır?
06.01.2017Memurun şartlarını taşıdığı kadroya atanmasında kurumunun takdir yetkisi var mıdır?
06.01.2017Görevden uzaklaştırma, eş durumu tayini istemeye engel midir?
04.01.2017Özel kalem müdürlüğüne vekalet eden memur, diğer müdürlüklere sınavsız olarak atanabilir mi?
03.01.2017Engelli kadrosundaki aday memurun tayin hakkı
03.01.2017Sözleşmeli personele (4/B) geçici görev yolluğu ödenir mi?
02.01.2017Aylıksız izinde iken açığa alınan ve iade edilen, ücret hak eder mi?
01.01.2017Akademik personelin istifası başka yerdeki akademik kadrolara atanmasına engel midir?
31.12.2016Eşi ölü doğum yapan memur babalık izni kullanabilir mi?
30.12.2016Zabıta memuru, saat başı fazla çalışma ücretinden faydalanabilir mi?
30.12.20164/B'li personelin yıllık izni devreder mi?
30.12.2016Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluş personeli, becayiş yapabilir mi?
29.12.2016Aday memurlar da üst öğrenime ait zam ve tazminattan faydalanabilir mi?
28.12.2016Memurlar, OHAL'de aylıksız izin (108/E) kullanabilir mi?
27.12.2016Memur emekli olduğunda, özel şirkette çalışabilir mi?
26.12.2016Polisin hizmet süresi, öğretmenliğe geçtiğinde zorunlu hizmet yükümlülüğünden sayılır mı?
26.12.20168 farklı kurumda hizmeti olan ne zaman emekli olur?
25.12.2016Doğuma bağlı aylıksız izin süreler, yıllık izin süresinin tespitinde dikkate alınır mı?
24.12.2016TODAİE'de eğitim gören memurlara harcırah ödenir mi?
24.12.2016Askeri personel istifa edip KPSS ile memurluğa geçmek isterse bekleme süresi uygulanır mı?
23.12.2016Kariyer uzmanlıklara geçişte memuriyetten istifa etmek gerekir mi?
22.12.2016Belediyelerde VHKİ, başkan oluru ile uzman kadrosuna atanabilir mi?
22.12.2016Yıllık iznin kısım kısım kullanılmasında engelli memurlara yönelik özel bir düzenleme var mıdır?
12.12.2016Emekli olan akademisyen, geri dönebilir mi?
11.12.2016Teknik öğretmen okulu mezunu sözleşmeli teknisyenin (399) ek göstergesi nasıl belirlenir?
11.12.2016Yardımcı doçentin istifası için hizmet süresi şartı var mıdır?
11.12.2016Doğum sebebiyle aylıksız izinde iken avukatlık stajını yapan memur, yeni doğum halinde iznini uzatabilir mi?
11.12.2016Sözleşmeli hemşire (4/B), asistan doktor olan eşinin bulunduğu ile tayin olabilir mi?
07.12.2016Eşi çalışmayı bırakan memurun aile birliği mazereti ortadan kalkar mı?
07.12.2016Mazeret izni ne zaman yenilenir?
07.12.2016Kalınmayan günün konaklama bedeli, hangi halde harcırah olarak alınır?
04.12.2016Eşi çalışmayan memurlara aylıksız doğum izni verilmesinde idarenin takdir yetkisi var mıdır?
03.12.2016Sözleşmeli öğretmenin askerliğe sevki adaylık nedeniyle ertelenebilir mi?
02.12.2016Ev hizmetlerinde çalışan eşin bulunduğu ile eş durumu tayini istenebilir mi?
02.12.201668/B uygulanmasında idarenin takdir yekisi var mıdır? 76. madde atamasında mali haklar nasıl belirlenir?
01.12.2016Hizmet içi eğitimde görev alan memura, ek ders ücreti ödenebilir mi?
27.11.2016Memur anne ve babanın her ikisi de refakat izni kullanabilir mi?
26.11.2016Memur OHAL'de istifa ederse ,TSK bünyesinde subay olarak atanabilir mi?
22.11.2016Sivildeki davadan dolayı re'sen emekli edilecek astsubaya, emekli aylığı bağlanır mı?
21.11.2016Eğitim masrafları projeden karşılanıyorsa yine de harcırah alınır mı?
21.11.2016Emeklilikte, 2002'deki kademeli yaş grubuna girmek için kaç yıl hizmet gerekiyor?
21.11.2016Belediyedeki VHKİ, ne kadar yan ödeme puanı almalı?
20.11.2016Sözleşmeli sağlık personeli (4/B), üniversitede memur olan eşinin bulunduğu ile eş durumundan atanabilir mi?
19.11.2016Sözleşmeli personel (4/B) OHAL'de sözleşmesini feshederse araştırma görevlisi atanabilir mi?
16.11.2016Okulum 2013'te zorunlu hizmet kapsamına alındı. İki yıla bir kademeyi alır mıyım?
16.11.2016İşyerinde kalp krizi geçirip vefat eden memur, vazife malulü sayılır mı?
14.11.2016Eşi kamu personeli olmayan sözleşmeli sağlık personelinin (4/B), eş durumu tayini mümkün müdür?
14.11.2016GİH'de bulunan memur, naklen üniversitede kütüphaneci atanabilir mi?
14.11.2016Görevde yükselmede kadro dereceme uygun kadro yok, atanamadım
13.11.2016Sözleşmeli personel (4/B), KİT'e daimi işçi olarak geçebilir mi?
13.11.2016Haftasonu eğitime gönderilen memur, eğitim süresini hafta içi izin olarak kullanabilir mi?
09.11.2016Hizmetlinin, sınavsız olarak başka kurumdaki teknisyen kadrosuna atanması mümkün müdür?
07.11.2016Üst öğrenimin zam ve tazminat avantajı nedir?
07.11.2016Özel kalem müdürü, uzman kadrosuna sınavsız atanabilir mi?
07.11.2016OHAL devam ederken, akademik kadrodan istifa ile Bakanlığa geçiş mümkün mü?
26.10.20164/B'li personel, 2016 KPSS puanıyla, 4/B'li sözleşmeli alımlara başvurabilir mi?
24.10.2016Sigortalılık süreleri memurluk emekli yaş grubu etkiler mi?
21.10.2016Aylıktan kesme cezası memurun nakline engel mi?
20.10.2016Memur OHAL döneminde istifa edip sözleşmeli pozisyona geçerse ne olur?
20.10.2016Üniversitede çalışan sözleşmeli, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilir mi?
19.10.2016Polis memurunun, okul süresinin borçlanması avantaj sağlar mı?
18.10.2016Şef mi tekniker mi üstün tartışması
17.10.2016Silahlı tehditten 20 ay hapis cezası alan kişinin memuriyeti
14.10.2016Mühendis istifa edip sonra tabip olarak kaçıncı dereceden atanır?
13.10.2016Ziraat Bankası hizmetlerine ilave kademe verilir mi?
12.10.2016Aday memurun eş durumu nakli yapılmaz mı?
11.10.2016İşçinin sözleşme ile aldığı aile yardımı neden düşük oluyor?
10.10.2016Aylıksız izinde Av. stajı için kademe alınabilir mi?
06.10.2016KİT sözleşmeli personeli de, engellilik naklinden yararlanabilir mi?
04.10.2016Uzman Dr. pratisyenlikteki 3 aylık süresi adaylıkta değerlendirilir mi?
03.10.2016Özel öğretim kurumları personeli OHAL'de istifa edebiliyor mu?
03.10.2016Sözleşmeli İKM olursam, daha sonra sözleşmeli sağlık alım ilanına başvurabilir miyim?
30.09.20163000 ek göstergeden 2200'lü müdürlüğe atanınca ek gösterge korunmaz mı?
30.09.2016Bağ-Kur emeklisi, memur olarak da emekli olabilir mi?
29.09.2016Memur, izin dönüşlerinde dilekçe verilmeli mi?
28.09.2016Engelli memurun yer değiştirmesi düzenlemesi nasıl anlaşılmalı?
27.09.2016Sağlık'taki GİH personelin eğitim durumundan nakil hakkı var mıdır?
27.09.2016Yaz tatilinde doğum yapan öğretmen analık iznini aktarabilir mi?
26.09.2016Üniversitedeki sekreterin özel hzmet tazminat oranı nedir?
25.09.2016OHAL'de istifa eden sözleşmeli memur atanabilir mi?
23.09.2016Yıl içerisinde hiç çalışmayan röntgen personeline sağlık izni verilir mi?
06.09.2016Giyecek yardımı neye istinaden ödenir?
05.09.2016Analık iznin kulanan memur görevden uzaklaştırılabilir mi?
02.09.2016Ceza davası kesinleşmeden memuriyet sonlandırılır mı?
31.08.20161987'de sigorta girişi olan, 1993'te memur olan nasıl emekli olur?
31.08.2016Daha önce işçi olan 2008 sonrasında memur olan engelli, nasıl emekli olur?