1996'da işe başladım. 2008'deki aylıksız izni borçlanmam bana yaş için fayda sağlar mı?

24/01/2017 15:03:00
Yazdır

Soru

06/1978/doğumlu bayan memurum.20.09.1996-08.08.2003 tarihleri arasında 2421 gün SSK'lı olarak çalıştım.19.10.2006'da emekli sandığı memur olarak çalışmaya başladım. Ne zaman hangi şartlarda emekli olabilirim.2008 yılında doğum nedeniyle 1 yıl ücretsiz izin kullandım. Bu süreyi borçlanmam (ödemem)bana fayda sağlar mı? Sistemde ilk işe giriş tarihim (staj başlangıcı) 01.10.1993 görünüyor. Bunun emeklilik hesabına etkisi bulunuyor mu?Tşkle

Cevap

8 Eylül 1999 tarihinden önce işçi, memur, esnaf olarak çalışması olan memur 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun kademeli yaş guruplarını belirleyen Geçici Madde 205 hükmü kurallarına bağlı olurlar.

Kadın memur 20 hizmet yılını + Kademeli yaş grubunu tamamladığında = EMEKLİ olur.

Kademeli yaş grubunun tespiti 23 Mayıs 2002 tarihindeki hizmet toplamına göre yapılır.

23 Mayıs 2002 tarihinden sonraki ücretsiz izin süresinin borçlanması/ödemenin yapılması yaş grubunda bir avantaj sağlamaz, sadece hizmet süresini artırır. Yaş grubunda avantaj sağlaması için 23/5/2002 tarihinden önce kullanılmış olan ücretsiz izin süresinin olması gerekir.

Staj başlangıcı yaş grubunu belirlemez.

Bu konularda değerlendirmelerimiz sitemizde mevcuttur. Ziyaret edilebilir.

Bu bağlamda:

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmüne göre yaş grubunuzu 54 olduğunu değerlendirmekteyiz. 54 yaşınızı doldurduğunuz tarihte emekli olabileceğinizi söyleyebiliriz. 1 yıllık ücretsiz izninizi borçlanırsanız yaş grubunuz yine 54 olur, değişmez, sadece hizmet süreniz 1 yıl daha fazla olur.

Bu soru 11,364 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON EKLENEN SORULAR
18.09.2017Geçici personel şefliğe vekalet edebilir mi?
17.09.2017Torba kadroda sayılması için özeldeki hizmetlerimin mesleğimle ilgili olması şart mı?
15.09.2017Vekil imamlıkta ve askerlikte geçen süre kıdem aylığında sayılır mı?
14.09.2017Üst öğrenim diplomamı verdiğim halde maaşıma yansımadı
13.09.2017Önlisans ile lisans arasındaki özel sektör hizmetlerim 68/B'de değerlendirilir mi?
13.09.2017Mühendislik mezunu sağlık personeli memurluğa girişte ilave 1 dereceden yararlanır mı?
12.09.2017Mühendisim, şube müdürlüğüne vekalet edersem vekalet ücreti alabilir miyim?
12.09.2017Evlilik iznimi düğünden 3 ay sonra kullanabilir miyim?
09.09.2017Ayrıldığım üniversitedeki Doçent kadrosuna dönebilir miyim?
08.09.2017Asli öğretmenliğe geçiş sınavında başarısız olan, başka okula görevlendirilmek
07.09.2017Memurluktan sözleşmeliye geçtim, memurluk süreleri ücrette ve izinde dikkate alınır mı?
05.09.2017OHAL'de istifa etmiştim, yeni hüküm beni de kapsıyor mu?
03.09.2017Göreve yeni başlayan sözleşmeli personelin (4/B) izin devri
02.09.2017Sözleşmeliyken memur atanmak için sözleşmemi feshedersem tazminat alır mıyım?
29.08.20174. toplu sözleşmede şeflerin özel hizmet tazminatı ne kadar arttı?
28.08.2017Göreve yeni başlayan sözleşmeli personelin (4/B) fazla çalışma izni ve bu iznin devri
27.08.2017Memurluktan istifa edersem subaylığa geçişte bekleme süresi uygulanır mı?
26.08.2017Görev tanımım dışındaki dosyaları yapmalı mıyım?
23.08.2017Engelli çocuğu olan kamu görevlileri için 4. toplu sözleşmedeki aile yardımı hükmü
22.08.2017İstifa sonrası KPSS ile memurluğa tekrar atandım, yeniden aday sayılmam doğru mudur?
17.08.2017Derecem yükseldi maaş farkı alabilir miyim?
16.08.2017Memurun ölümünde, yabancı uyruklu eşine aylık bağlanır mı?
15.08.2017Devam eden ceza davası, memur olmaya engel midir?
14.08.20174/B'li sözleşmeli limited şirket ortağı olabilir mi?
10.08.2017OHAL öncesi müstafi sayıldım, memurluğa dönmek istiyorum ne yapmalıyım?
06.08.2017Görevi kötüye kullanmaktan hak mahrumiyeti aldım memurluğum nasıl etkilenir?
04.08.2017Eşim belediyede sözleşmeli(4/B), eş durumundan başka belediyeye geçebilir mi?
03.08.2017TSK'da iken alınan malullük raporu, 657'e tabi memurlukta da geçerli mi?
02.08.20174+2 sözleşmeliyim, OHAL'de istifanın sakıncası var mı?
01.08.2017Sözleşmeliyim, ücretim hizmet süreme göre değişir mi?
30.07.2017Aday memur kurumundaki başka bir kadroya naklen atanabilir mi?
29.07.2017Sözleşmeliyim (4/B), yönetici olarak görevlendirilebilir miyim ya da vekaleten atanabilir miyim?
28.07.20179/9/1999'da astsubay okuluna başlayan ne zaman emekli olur?
22.07.20174 yıllık mezunuyum. 2 yıllık yeni bir bölüm okursam, KPSS'ye hangi düzeyden girmem gerekir?
19.07.2017İl özel idaresine atandım engellilik ve eğitim sebebiyle il değişikliğim mümkün mü?
18.07.2017Yerleştikten sonra sözleşmeyi imzalamasam 1 yıllık bekleme süresine tabi olur muyum?
17.07.2017Sağlık teknisyeniyim lisans tamamlama yaparsam ek göstergem artar mı?
14.07.2017Araştırma görevliliğinden istifa talebim kabul edilmeden sözleşmeli (4/B) göreve başlayabilir miyim?
13.07.2017Memur olarak çalışıyorum, üniversitedeki şef kadrosuna naklen geçebilir miyim?
11.07.2017Teknikerim. Mühendisliği bitirdim. Mühendisliğin ek göstergesini alabilir miyim?
11.07.2017Disiplin cezası almanın görevde yükselme başvurularına bir etkisi var mı?
10.07.2017KPSS'de, 3 kadroyu tercih ettim ama ehliyetim yok, ne olur?
08.07.2017399'a tabi hizmet süreleri 4/B sözleşme ücreti hesabında değerlendirilir mi?
04.07.2017399'a tabi sözleşmeli iken 4/B'ye geçenlerin yıllık izinleri devredilir mi?
02.07.2017Sözleşmelinin personelin (399) mehil müddetinde iş günü uygulaması
01.07.2017Bölge ek özel hizmet tazminatı, geçici görev halinde kesilir mi?
28.06.2017Rektör görevlendirmesi (2547sK.13/b) vekaleten atama sayılır mı?
27.06.2017Sözleşmeli (4/B) bir yıl geçmeden ayrıldığı kuruma geri dönebilir mi?
25.06.2017Sözleşmelinin (4/B) kurumlar arası nakli mümkün mü? Zabıta olarak geçebilir mi?
22.06.2017Rapor nedeniyle kullanılamayan yıllık izin hakları
20.06.2017Eşi engelli statüsünde çalışmaya başlayan sözleşmelinin (399) aile yardımı kesilir ?
18.06.20172 yıllık üst öğrenim bitiren sağlık personeli ne zaman ek gösterge alır?
17.06.2017Yaz kıyafetine geçmek için tebligat beklenmeli mi?
15.06.2017Tazminatını alan uzman erbaşların hizmetleri silinir mi?
14.06.2017Malul çocuğu olan nasıl emekli olur?
14.06.2017Fiili hizmet süresi zammının memura yararı nedir?
13.06.2017İşçilerin yıpranma süreleri nasıldır?
13.06.2017Hizmetlerin Birleşmesi nedir? Nasıl işlem Yapılır?
12.06.2017Memurken kullanılmayan yıllık izin, KİT'e geçince kullanılabilir mi?
11.06.2017Eşinin yurtdışında her ay doğum parası alması memura aile yardımı ödenmesine engel midir?
10.06.2017Farklı konuda üst öğrenimde zam ve tazminat uygulaması
07.06.2017Adaylık eğitimleri tamamlanamayan memurun asalet tasdiki
06.06.2017Aylıksız izin sonrası, ayın birinde göreve başlayan, birbuçuk maaş mı alır?
02.06.2017İlk dört dereceli kadro bulunmaması halinde 68/B uygulaması
01.06.2017Kronik hastalığı sebebiyle belirli sürelerde ayakta tedavi gören memur bu sürede izinli sayılır mı?
31.05.2017Üniversitedeki aday memur OHAL'de eş durumu tayini isteyebilir mi?
30.05.2017Sözleşmeli bilişim uzmanı, memurluktan kalan izinlerini kullanabilir mi?
29.05.2017Askere giden evli kamu personelinin maaşı devam eder mi?
28.05.2017Aynı kurumda sözleşmeli (4/B) görevden istifa ederek diğer sözleşmeli göreve atanmak
27.05.2017Yıllık izin hesabında taşeron hizmetler sayılır mı?
26.05.2017Yüksek lisansı bitiren şube müdürü kurumdaki kariyer uzmanlığa geçiş yapabilir mi?
23.05.2017Röntgen teknisyenlerinin fazla mesai ve icap nöbeti nasıl olmalı?
18.05.2017İlçe sağlık müdürlüğünü vekaleten yürüten doktor ücret alabilir mi?
15.05.2017Memur OHAL'de istifa edemez mi?
14.05.2017Engelli memurun yer değiştirme talebinde kadro imkanları
12.05.2017Müşavirlerin mesai saatleri
11.05.2017Naklen uzman yardımcılığına atanan memur ne zaman bu görevin maaşını alır?
09.05.2017Memur, doğum sebebiyle aylıksız izin bitiminde yeni bir aylıksız izin talep edebilir mi?
08.05.2017Memur, doğum sonrası aylıksız izin bitiminde yarım zamanlı çalışabilir mi?
01.05.2017İhraç sonrası emekli olan, ancak KHK ile iade olana memura dair işlemler
30.04.2017Özelde teknisyen olarak geçen hizmetler KİT personeli yıllık izninde sayılır mı?
29.04.2017İkinci bir önlisans daha okursam, KPSS'ye girişte bir sıkıntı yaşar mıyım?
29.04.2017Memur emeklisi eş ve çocuk yardımından faydalanabilir mi?
29.04.201736/A-2 ve 4. bentleri nedeniyle 1 derece ilavesinin birden fazla uygulanması mümkün müdür?
29.04.2017Uzman yardımcısı ücretsiz izin alırsa yabancı dil için öngörülen iki yıllık süre ötelenir mi?
28.04.2017Lojmanda, huzur ve sukünu bozulan kiracı ne yapmalıdır?
26.04.2017Atama onayı almak için kurumlara süre öngörülmüş müdür?
26.04.2017Sözleşmeli personel (4/B) istifa ederse, KİT sözleşmeli personel atanmak için bekleme süresine tabi olur mu?
22.04.2017Sözleşmede hüküm bulunmadığından özel sektörde çalışan eş gerekçesiyle tayin mümkün müdür?
21.04.2017Asili atamaya yetkili amirce vekalet verilirse vekalet aylığı ödenebilir
18.04.2017Sandık müşahitliği subaylığa engel olur mu?
16.04.2017OHAL döneminde, sözleşmeli personel (4/B) nasıl istifa eder?
16.04.2017Yarı zamanlı çalışan memurun yıllık izin hesabı
16.04.20172016 EKPSS ile memur olan nasıl emekli olur?
15.04.2017Kontrol ve tedavi muayenesi için refakat izni verilir mi?
15.04.2017İkramiye, 25 yıl üzerinden mi yoksa memuriyette geçen süreler üzerinden mi verilir?
14.04.2017Evlendirme Memurunun, başka mahale gidişinde harcırah verilir mi?
14.04.2017Programcı unvanlı memurlar arazi tazminatından yararlanabilir mi?
10.04.2017Sözleşmeli personel (399) hizmetleri, aday memurluk süresinde hesaba katılır mı?
09.04.2017Vekaleten atamada kurumların takdir yetkisi
ANKET
Sizce TEOG kaldırılmalı mı?