Sağlık personelinin yıpranma süresi, emeklilik yaşından düşülür mü?

19/02/2017 10:48:00
Yazdır

Soru

18.08.1988 tarihinde Röntgen Teknisyeni olarak çalışmaya başladım.

01.10.1996 tarihinde Doktor olarak çalışmaya başladım.

Herhangi bir ara vermedim.

Askerliğimi 1 ay bedelli olarak yaptım.

Ne zaman emekli olabilirim?

Selamlar

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz:

2008 yılı Ekim ayından önce memurluğa başlamış olanlar için 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kurulları uygulanmaktadır.

Bu kurallara göre;

8 Eylül 1999 tarihinden önce Erkek memurların 25 yıl hizmet + 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmündeki kademeli yaş grubunu tamamladıklarında emekli olabiliyorlar. Yaş gruplarının tespiti yapılırken 15 Haziran 2002 tarihindeki hizmet süresine bakılmaktadır.

5434 sayılı Kanun Madde 32 hükmüne göre Röntgen teknisyeni olanların her yılları için ilave olarak 3 ay yıpranma payları bulunmaktadır.

Yıpranma payları memurların emeklilik yaş gruplarından indirilmekte, böylece emekli yaş grubunu daha öne çekebilmektedir..

Bu bağlamda:

Emeklilik yaş grubunuz 49 yaş grubu olmaktadır. Bu yaş grubundan yıpranma payınız da düşürüldüğünde emeklilik yaş tarihiniz olur. Buna göre de: Ay, gün ve yıl olarak yıpranma payınızı 2 yıl 8 ayı düşürdüğünüzde emeklilik yaş grubunuz olur + yıpranma payınız ile birlikte 25 yıl hizmetinizi tamamlarsanız emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz. 1988 göreve başladığınızı belirttiğinizden ve bu tarihten itibaren de çalışmış olduğunuzu değerlendirdiğimizde hem yaş hem de hizmet olarak emeklilik koşullarını tamamladığınızı söyleyebiliriz.

Bu soru 2,941 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
İdam cezası sizce geri gelmeli mi?