İkramiye, 25 yıl üzerinden mi yoksa memuriyette geçen süreler üzerinden mi verilir?

15/04/2017 00:52:00
Yazdır

Soru

Sayın yetkili;

10.03.1969 doğumluyum.2000 yılında evlendim ve 2 çocuğum var.Eşim devlet memuru.

03.06.1985 tarihinde sigorta(ssk) başlangıcım var.Toplamda sistemde kayıtlı 7 yıl 21 gün sigortam(ssk) var.

08.12.1998 tarihinde ilk defa MEB'te öğretmenliğe başladım ve 21.11.2000 tarihinde istifa ettim.

21.07.1999 tarihinde yedeksubay öğretmenliğe başladım ve 21.11.2000 tarihinde terhis oldum.

14.01.2003 yılında KPSS ile 2.kere öğretmenliğe atandım ve halen devam ediyorum.Hizmet birleştirmesi yaptım.Kurum personel ekranımda emekliliğe esas hizmetim 23 yıl 1 ay, emekli keseneği hizmetim 22 yıl 6 ay gözüküyor.

1.sorum;Bu şartlar altında emekli sandığından ne zaman emekli olabilirim?

2.sorum:İkramiyemi 25 yıl üzerinden mi yoksa memuriyette geçen süreler üzerinden mi alırım?

3.sorum:Memuriyetten istifa edersem, SSK'dan nasıl ve ne zaman emekli olabilirim?

4.sorum;Memuriyetten istifa edersem ikramiye alabilir miyim?

Cevap

Kısa bilgiler:

Erkek memurlar 8 Eylül 1999 tarihinden önce memurluk hizmetine başlamışlarsa 25 Hizmet Yılı + Kademelendirilmiş Yaş grubunu tamamlarlarsa EMEKLİLİK için müracaat edebilirler. Kademelendirilmiş yaş grubunda 15 Haziran 2002 tarihi milat olarak alınmaktadır. Yani 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmündeki yaş grupları belirlenmektedir.

25 hizmet yılının tamamlanmasında SSK.lı süreler sayılmaktadır.

Yedek subay öğretmenlik süresi 25 Hizmet yılının tamamlanmasında sayılır. Yalnız yedek subay öğretmenlerin yıpranma payları, yani 1 yıl için 3 ay yıpranma payları olmaz.

SSK.lı başlangıç tarihi yaş grubunun belirlenmesinde avantaj sağlamaz. 15 Haziran 2002 tarihindeki toplam hizmetler yaş grubunu belirler.

Emekli ikramiyesi, memurluk sürelerinin tam yılına verilir.

SSK.lı sürelerden Özel SSK.lı süre ise emekli ikramiyesi verilmez. Resmi SSK. ise 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmü kıyasen uygulanır.

İşçi ve memur hizmeti olanların hizmetleri bütünleşir. Memurluktan istifa suretiyle ayrıldıktan sonra işçi olarak emekli olabilmek için 2829 sayılı Kanun kuralları uygulanır. Son 7 yıldaki çalışmalarının fazla olan kısmı (1260 gün ve daha fazlası) işçi ise işçi olarak emekli olunabilir. Yoksa emekli olunamaz.

Kısa bilgilerimiz bağlamında verdiğiniz çalışma süreleri üzerinden sorularınıza karşılık olarak değerlendirmelerimiz:

1.sorum;Bu şartlar altında emekli sandığından ne zaman emekli olabilirim?

Cevap 1-Değerlendirmemiz: 15 Haziran 2002 tarihindeki hizmet sürenize göre 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 ( l ) bendine tabi olarak 54 yaşınızı doldurmanız + 25 yıl hizmet sürenizin de olması halinde emekli olabilirsiniz. Yani 10/03/2023 tarihinde + 25 yıl hizmetinizin de olması gerekir.

2.sorum:İkramiyemi 25 yıl üzerinden mi yoksa memuriyette geçen süreler üzerinden mi alırım?

Cevap 2-Değerlendirmemiz: Yedek subaylık hizmetiniz dahil memurluk hizmetlerinizin tam toplam yıllarına emekli ikramiyesi ödenebileceğini değerlendirmekteyiz.. Yani SSK. ile birlikte 25 yıl ikramiye ödenmez. SSK.lı süreleriniz özel sektörde geçmiş ise ikramiye ödenmez. SSK.lı süreniz resmi ise iş kanununa kıyasen kıdem tazminatına müstehak olacaksınız ve kıdem tazminatı almamış olacaksınız. Bu şartlarda işçilikten ayrılmış iseniz bu sürelere ikramiye ödenir.

3.sorum:Memuriyetten istifa edersem, SSK'dan nasıl ve ne zaman emekli olabilirim?

Cevap 3- Değerlendirmemiz: Memurluktan ayrıldıktan sonra SSK.lı olarak 3 yıl 6 ay veya daha fazla çalışmanız gerekir. Bu şekilde memurluktan ayrılarak 3 yıl 6 ay ve daha fazla SSK.lı olarak çalıştığınızda sigorta başlangıç tarihinize göre yaş grubunuz belirlenir. 506 sayılı Kanun Geçici 81 inci maddeye göre; 25 yıllık sigortalılık sürenizi ve 49 yaşınızı doldurmanız ve en az 5300 gün prim yatmış süreniz olduğunda emekli olabilirsiniz.

4.sorum;Memuriyetten istifa edersem ikramiye alabilir miyim?

Cevap 4- Değerlendirmemiz: Memurluktan istifa ederseniz hemen emekli ikramiyesi alamazsınız. Emekli ikramiyeniz aylık bağlandığında ödenen tutardır. Aylık bağlanmadan tarafınıza ikramiye ödemesi yapılmaz.

Bu değerlendirmelerimizi de kapsayan farklı sorulara karşılık verdiğimiz cevapları/değerlendirmelerimize;

http://www.memurlar.net/kategori/ozel-konular/emeklilik/

http://sorucevap.memurlar.net/default.aspx

http://sorucevap.memurlar.net/kategori/emeklilik/

adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Bu soru 4,282 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Gelecek 15 yılda sizin ve ailenizin durumu; iyiye mi gider, kötüye mi?