Ücretsiz izinde geçirilen süreler borçlanılırsa emeklilik yaşı değişir mi?

19/09/2017 18:19:00
Yazdır

Soru

Merhabalar.Ben 01.03.1967 doğumluyum. Halen sağlık personeli olarak görev yapıyorum. 14.02.1997 tarihinde memuriyete başladım. 15.07.2001-.15.05.2002 tarihleri arasında 10 ay olmak üzere aylıksız izne ayrıldım. İzinde geçirdiğim bu süreleri borçlandığımda emeklilik yaşım değişir mi? (Ayrıca 1993 yılı toplam 50 gün ssk primim var). Teşekkürler,iyi çalışmalar.

Cevap

Durumunuz 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kuralları içerisinde olduğundan bu kanun kurallarına göre durumunuzu değerlendirmekteyiz.

Haziran 2002 tarihinden önceki borçlanılan süreler memurların emeklilik yaşına etki eder.

Kadın memurlar 20 hizmet yılı + Yaş grubunu tamamladıklarında emekli olabilirler.

Kademeli yaş gruplarının bulunmasında 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmüne bakılır.

Ücretsiz izinde geçen süresini zamanında borçlanma yapmayan memurlar emekli olmak istedikleri tarihten en az 6 ay önce borç tutarlarının tamamını bir seferde Sosyal Güvenlik Kurumuna ödemek suretiyle hizmet kazanırlar.

Bu açıklamalarımız bağlamında;

Ücretsiz izinde geçen sürenizi borçlanmadan durumunuz; 54 yaş grubuna dahil olursunuz.

Ücretsiz izinde geçen sürenizi borçlanmanız halinde durumunuz: 53 yaş grubuna dahil olursunuz.

Sonuç değerlendirmemiz olarak, borçlanmanız size emekli yaş grubunuz açısından 1 yıl avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz.

Bu soru 1,301 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.