Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Eş askere gidince, çocuk yardımını diğer memur eş alabilir mi?

01/09/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

Eşim ve ben memur olarak çalışmaktayız. Çocuğumuzun bakımı eşimin üzerinde olduğu için çocuk yardımını da eşim almaktaydı. Eşim şuan askerlik görevinde. Eşim maaş almadığından dolayı aile yardımı alabilir miyim?

Cevap

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun aile yardımı ödeneğine ilişkin 202'inci maddesinde şu hüküm yer almaktadır:
"Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.
(Değişik: 26.6.1984- KHK 241/10 md.; 27.6.1989- KHK 375/10 md.) Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 700 (1) , çocuklarından her biri için de 50 (2) gösterge rakamının (Ek ibare: 27.4.2005 tarihli R.G. ve 5335 sayılı Kanun) (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Ancak ikiden fazla çocuk için aile yardımı ödeneği verilmez. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. (Ek: 9.4.1990- KHK 418/7 md.; iptal: Anayasa Mahkemesinin 5.2.1992 tarih ve E.1990/22, K.1992/6 sayılı Kararı ile; yeniden düzenleme: 18.5.1994- KHK 527/9 md.) Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 5 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Dul memurların çocukları için yukarıdaki fıkralar hükmü uygulanır.
Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.
Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir."
------------------------------------------
(1) (bu rakam 1250 olarak uygulanmaktadır)
(2) (bu rakam 250 olarak uygulanmaktadır)
-----------------------------------------

Konuya ilişkin diğer madde şu şekildedir:

"Aile Yardımı Ödeneğinin Ödeme Usulü
Madde 203- Aile yardımı ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte ödenir.
Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir.
Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez."

"Aile Yardımı Ödeneğine Hak Kazanma:
Madde 204- Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır."

"Aile Yardımı Ödeneği Hakkını Kaybetme:
Madde 205- Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneği hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümü, çocuk için ödenen yardım ödeneği hakkını da çocuğun ölümü veya 206 ncı maddedeki hallerin vukuunu takip eden ay başından itibaren kaybeder.
Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği Verilmiyecek Haller:
Madde 206- Aşağıdaki hallerde çocuklar için aile yardımı ödeneği verilmez:
1. Evlenen çocuklar,
2. (Değişik: 27/4/2005 tarihli R.G. ve 5335/28 md.) 25 yaşını dolduran çocuklar (25 yaşını bitirdiği halde evlenmemiş kız çocukları ile çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler için süresiz olarak ödeneğin verilmesine devam olunur.
3. Kendileri hesabına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışan çocuklar (Öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç),
4. Burs alan veya Devletçe okutulan çocuklar. hükümleri yer almaktadır."

Söz konusu hükümler uyarınca eşi askere giden bayan devlet memurunun eşi asker dönüşü memuriyete başlayana kadar Devlet Harcama Yönetmeliğinde belirtilen surette iş yerine beyanda bulunmak suretiyle çocuklar için belirlenmiş olan aile yardımı ödeneğinden faydalanması mümkün bulunmaktadır.

Ayrıca, anılan maddenin "Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 700 " hükmü uyarınca bayan devlet memurunun muvazzaf askerlik döneminde eşi menfaat karşılığı çalışmaması ve her hangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almaması nedeniyle aile yardımı ödeneğinin de ödenebileceği değerlendirilmektedir.

Bu soru 21,347 defa okundu. 6 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
05.02.2016İlave derecede aylıksız izinin sebebi önemli mi?
03.02.2016Dükkan açan eş için aile yardımı alınabilir mi?
02.02.2016Hukuk bitiren memur nasıl avukat veya hakim olur?
01.02.2016Değerlendirilen hizmetler esas alınarak ilave kademe alınabilir mi?
29.01.2016Memur muhtarlık yapabilir mi?
28.01.2016İlave kademe intibakta emsale takılır mı?
27.01.2016Disiplin cezasının ilave kademeye etkisi var mı?
26.01.20164/C Geçici personel aylıksız izin kullanabilir mi?
25.01.2016Memur site editörlüğü yapabilir mi?
25.01.2016Memuriyet öncesi askerlik süresi, emekli ikramiyesi süresine dahil edilir mi?
25.01.2016Dedem, vefat eden memur kızının emekli aylığını alabilir mi?
22.01.2016Çürük raporu ile engelli kadrolarına atanabilir mi?
21.01.2016Mebsis yönetici olan öğretmen, ek mesleki tazminatı almaya devam edebilir mi?
21.01.2016Sözleşmeli doğum öncesi iznini doğum sonrasında kullanabilir mi?
20.01.2016MYO hayvan sağlığı bölümü mezunlarının sınıfı ne olmalıdır?
19.01.2016Koruma şeflerinin özel hizmetleri artmadı mı?
18.01.2016Askerde olanlar, bir derece alabilir mi?
15.01.2016Kıdem aylığında hangi süreler değerlendirilir?
14.01.2016Memur 399 I sayılı cetveldeki kadrolara nasıl atanır?
13.01.2016KPSS'de, lisans diploması varken önlisans diplomam geçersiz olur mu?
13.01.2016Öğretmen Apk. uzmanı olunca ek göstergesi nereden ödenir?
12.01.2016Eğitim özründen nakil olan sağlık personeli, alt bölge tayini isteyebilir mi?
12.01.2016Memurun sınavla işçi kadruna geçmesi mümkün mü?
11.01.20162008 sonrası göreve giren engelli memur ne zaman emekli olabilir?
11.01.2016Sunulmuş ama yayınlanmamış tebliğ için puan alabilir miyim?
10.01.2016Çocuk mahkemesi ödeneği nasıl hesaplanır?
08.01.2016Aday memur, ilave dereceden faydalanamaz mı?
07.01.2016Hizmet birleştirmesi için, en uygun zaman emeklilik öncesi midir?
06.01.2016Belediyede, vekalet edenler sosyal denge tazminatı alır mı?
05.01.2016Yıllık izinde kullanılamayan süt kullanılabilir mi?
04.01.2016Belediyede kadroya geçen sözleşmelilere nakil serbest oldu mu?
03.01.2016Sıhhi izin süresini dolduran askeri personel çalışırsa dahi, bu süre emeklilikten sayılmaz
01.01.2016Aylıksız izinde GYS giren memurun ataması yapılmaz mı?
31.12.2015Maaş robotundaki, Kütüphaneci maaşı yanlış mı?
31.12.2015Vekalete ilişkin ödemeleri hangi kurum yapar?
30.12.2015Sözleşmeli deneme süresini tamamlayan adaylığa tabi olur mu?
29.12.2015Kadın memurlar, hangi doğum sürelerini borçlanamaz
29.12.2015Vefat eden memur için yol harcırahı ödenir mi?
28.12.2015Malul olduğu için ilişiği kesilen subay, memur olabilir mi?
28.12.2015Çocuk için AGİ her iki eş de faydalanabilir mi?
27.12.2015Ücretli öğretmenlik süresi ücretsiz izinde değerlendirilir mi?
25.12.2015Hasta olan sözleşmelinin sicili doldurulur mu?
24.12.201518 yaş öncesindeki astsubay sınıf okulu süreleri, emeklilikte sayılır mı?
24.12.2015Disiplin cezası alan ilave 1 dereceden faydalanır mı?
23.12.2015Malullük mü, vazife malullüğü mü?
23.12.20154/B'den istifa edilip TRT sözleşmeliye geçilebilir mi?
22.12.2015Yurt dışında geçen süreler için, Türkiye'de emekli ikramiyesi alınır mı?
22.12.2015İİBF mezunu programcı A/4 derecesini nasıl alır?
21.12.2015Başmühendis, şube müdürü kadrosuna atanabilir mi?
21.12.2015Şehit yakını sınavsız unvan değiştirebilir mi?
21.12.2015Erken doğup ölen çocuk için analık izni nasıl kullanılır?
19.12.2015Hem şefliğe hem de teknikerliğe aynı anda başvurabilir miyim?
18.12.2015Aşçı kadrosunda olan, teknikerliğe başvurabilir mi?
18.12.2015Ceza kovuşturmasına bağlı uzaklaştırma tekbiri nasıl kaldırılır?
17.12.2015Gelecek yılın izni, Aralık'ta alınabilir mi?
16.12.2015Memurken öğrenmen atananın yıllık izinleri
15.12.2015Tenknisyen olan tekniker A/4 ilave derece alır mı?
14.12.201568/B ile yazı işleri müdürü atanan maaşını nereden alır?
13.12.2015Adi malul olarak emekli olan, yeniden çalışırsa aylığı kesilir mi?
11.12.2015İşçi iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilir mi?
10.12.2015İlave derece zammı ne zaman maaşa yansıyacak?
09.12.2015Merkezden yatan prim için nakil istenilebilir mi?
08.12.2015Staj süreleri hangi halde emeklilikte değerlendirilir?
08.12.20154/B sözleşmeli KPSS ile memur olunca harcırah alır mı?
07.12.2015Emekli olan hemşire, yeniden göreve dönebilir mi?
07.12.2015Memur kamu işçisi eş için nakil talep edebilir mi?
05.12.2015Daha önce yeşil pasaport alan alan ortaokul mezunlarının durumu
04.12.2015Bilgisayar programcılığı bitiren teknisyen tazminatı nereden alır?
03.12.2015Belediyeden bakanlıga atamada 2015/13 izin alınmalı mı?
02.12.2015MEB'de görevli hemşire hangi sendikaya üye olabilir?
01.12.2015360 günlük primi aynı şirkete mi yatırılmalı?
30.11.2015KİT Daire Başkanı, görevden alınınca, 2 yıl boyunca, maaşını alır mı?
26.11.20151 ay Akademik uzman olan ek göstergesinden faydalanır mı?
25.11.2015YÖK BÖTE mezunlarını oyuncak etti
24.11.2015Yeni işten çıkarılan eş için nakil talebinde bulunulabilir mi?
23.11.2015Memuriyet süresi 4/B sözleşmelide değerlendirilir mi?
20.11.201567 nci madde uyarınca üst dereceye atanmada takdir kullanılabilir mi?
19.11.2015Unvanlar arasında hiyerarşi nasıl belirlenir?
18.11.2015DMK mühendis alımlarında öncelik sırası var mı?
17.11.2015Kaza geçiren şoför VHKİ atanabilir mi?
16.11.2015Kayınvalide için refakat izni alabilir miyim?
15.11.2015KİT'teki sözleşmeli mühendisin kazanılmış hakkı, 657'de de geçerli mi?
13.11.2015GYS şef olan ögretmen sınavsız geri atanabilir mi?
12.11.2015Sözleşmeli teknisyen teknikerlik okuyunca ücreti artar mı?
11.11.2015Hizmet alımı ile çalışılan süreler KHA değerlendirilir mi?
10.11.2015İş arkadaşına yumruk atan memura ne ceza verilir?
10.11.2015KİT sözleşmeli personeli özel ders verebilir mi?
09.11.2015Laborant kimya bölümünü bitirince 1 derece alır mı?
08.11.2015Memurun, hangi işçilik sürelerine emekli ikramiyesi verilir?
06.11.2015Sözleşmeli personel disiplin cezası sicilden silinebilir mi?
05.11.2015Lojman puanında 2 çocuk sorunu çözülmeli
04.11.2015Aile hekimlerinin maaşında, gelir vergisi uygulaması farklı mıdır?
04.11.2015Memur döviz alıp satabilir mi?
03.11.2015Torba kadroya atamada, 5510 ve 5434 açısından kesinti farkı
03.11.20152006 atanan öğretmen ilave kademeyi ne zaman alır?
02.11.2015Eğitimden dolayı nakil olan sağlıkçı, eş durumu tayini isteyebilir mi?
02.11.2015Devam eden dava memuriyete ve nakle engel mi?
29.10.20152015/3 Sözleşmeli yerleşen kadrolu memur gitmezse sorun olur mu?
28.10.2015Diyanetten bayramlarda öğreticilere kanunsuz uygulama
27.10.2015Memur adına marka tescil ettirebilir mi?