Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Adana'dan İstanbul'a ataması yapılan memurun mehil süresi

08/11/2006 15:00:00
Yazdır

Soru

Adana'dan İstanbul'a atanmam gerçekleştirildi. Atanma yazımı 01/11/2006 tarihinde tebellüğ edip mesai bitiminde görevimden ayrılırsam, 15 günlük mehil müddetimin başlangıcı 01/11/2006 tarihimidir, 02/11/2006 tarihimi? Eğer atanma yazımı 01/11/2006 tarihinde tebellüğ edip mesai içinde görevimden ayrılırsam, 15 günlük mehil müddetimin başlangıcı 01/11/2006 tarihimidir, 02/11/2006 tarihimi?
Teşekkürler.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Atamalarda Görev Yerine Hareket ve İşe Başlama Süresi başlıklı 62 maddesinde "İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.
Yukarıdaki süreler;
1- Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,
2- Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,
3- Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği,
tarihinde başlar.
Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir. Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar.
Bu maddede geçen "yer" deyiminin kapsamı İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte belirtilir."
hükmü yer almaktadır.

Söz konusu Madde de yer alan "yer" kavramı konusunda daha önce yayımlanmış olan ayrıntılı haberimiz için tıklayınız.
Adana'dan İstanbul'a atanma onayınızın tebliğ edildiği gün devir mecburiyetiniz yoksa ilişiğinizin kesimesi gerekmektedir. Devir mecburiyetiniz varsa devir işlemini gerçekleştirdikten sonra ilişik kesilmektedir. Tebliğ ve ilişik kesme farklı tarihte ise mehil müddeti ilişik kesme tarihinden sonra başlamaktadır. Atama onayınız tebliğ edilip ilişiğiniz kesilmiş ise 01.11.2006 tarihini takip eden 15 gün (2-16 Kasım 2006 tarihleri içerisinde mesai saatlerinde) içerisinde göreve başlamanız gerekecektir.

Bu soru 44,465 defa okundu. 13 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
24.08.2016Tanınan çocuk için aylıksız izin kullanılabilir mi?
23.08.20164/B sözleşmeden kadroya geçen kişinin haklarına ilişkin sorular
22.08.2016Adalet Bakanlığında eğitim durumundan nakil var mı?
22.08.2016Yaşı bekleyen istifa etmiş memur, ikramiyesini nasıl lrı?
22.08.2016Erkek memur, saçını uzatabilir mi, uzun saçlarını bağlayabilir mi?
18.08.2016ATT kullandığı analık ve aylıksız izin bölge hizmetinden sayılır mı?
17.08.2016Memurun görev başında vefat ederse, ne olur?
17.08.2016Farklı kariyer uzmanlığa atanan ilave dereceden yeniden faydalanabilir mi?
16.08.20161993'te polis olan, ne zaman emekli olur?
16.08.2016KİT sözleşmeli OHAL'de istifa ve 657 s.Kanunun 96 maddesinin uygulanması
15.08.20162007'de göreve başlayan öğretmen, istifa ederse, nasıl isteğe bağlı sigortalı olur?
15.08.2016Kocası kamu bankasında çalışan memura çocuk yardımı yapılabilir mi?
11.08.2016OHAL'de usulsüz istifa eden memur, KİT sözleşmeli atanabilir mi?
10.08.2016Değişiklik beyanı lojman sıralamasını değiştirir mi?
09.08.2016Kreş olmadığında memura kreş ücreti veya yardım yapılabilir mi?
08.08.2016Sözleşmeli çalışan, sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir mi?
08.08.2016Görevden uzaklaştırılanlar il dışına çıkabilir mi?
04.08.2016Askere giden memura eş yardımı ödenemez mi?
03.08.2016Ağız dalaşı sonucunda nasıl işlem yapılması gerekir?
02.08.2016Aylıksız izinli olanlara OHAL'de görevden uzaklaştırma nasıl uygulanmalı?
01.08.2016Azami rapor süresi içinde aylık kesilir mi?
29.07.2016Açığa alınan memur, emekliliği isteyebilir mi?
29.07.2016OHAL Nakilleri durdurdu mu?
28.07.2016SSK emeklisi iken 11 yıl memur olarak çalışan, bu süreleri için ödeme alabilir mi?
28.07.2016Görevden uzaklaştırılanların terfileri nasıl yapılır?
27.07.2016104. md. göre yarı zamanlı çalışma döneminde yıllık izinden ne kadar düşmeli?
26.07.2016Açığa alınan memurdan lojmanı boşaltması istenebilir mi?
26.07.2016OHAL'de mehil müddeti kullanılamaz mı?
25.07.20162016/1 yerleşen ve KYK memurluğunu kazanan ne yapmalı?
24.07.2016Kurumum, evlilik izni dahi vermiyor. Doğru olan hangi uygulamadır?
23.07.201615 Temmuz şehit ve gazilerine verilen mali haklar
21.07.2016OHAL sırasında, memurun il dışına çıkışı, izne tabi midir?
21.07.2016Memur, OHAL sırasında istifa edebilir mi?
21.07.2016Verilmeyen ilave 1 dereceyi hangi kurum vermeli?
19.07.2016Memur aylıksız doğum izninden çağrılabilir mi?
18.07.2016VHKİ nasıl kimya mühendisi olabilir?
14.07.2016Geçici göreve başlamadan aynı yere asil onayı alınana hangi onay uygulanır?
13.07.2016KPSS nitelikleri taşımayanların atamasının iptal edilmesi
12.07.2016Öğretmenin işçi teknisyenlikteki hizmetleri KHA değerlendirilir mi?
11.07.2016Şubat öncesi doğum aylıksız izinleri KHA değerlendiriliyor mu?
08.07.20162012 yılından önce, 18 yıl hizmeti var iken istifa edip ayrılan memur, ikramiyesini alabilir mi?
07.07.20164924'e tabi sözleşmelinin ilave derecesi
01.07.2016Aday memur, başka bir kuruma geçiş yapabilir mi?
29.06.2016Eğitim mazeretini 2. kez kullanabilir miyim?
28.06.2016lise üzerine önlisan ve lisans bitiren kişinin itibak uygulaması
27.06.2016Disiplin cezası yırtılarak mı silinir?
25.06.2016Teknik öğretmenlik bitiren teknisyenin ÖHT ne kadardır?
24.06.2016Yabancı uyruklu akademik personel, teşvik ödeneği alır mı?
24.06.20162008 öncesi açıktan vekil atanan 5434 sayılı Kanuna tabi olmaz mı?
23.06.20161 ders sebebiyle mezun olmayan memur olabilir mi?
22.06.2016Eğitim mazertinden nakil olan idari soruşturma ile tayini yapılabilir mi?
21.06.2016Eğitim özründen nasıl nakil olabilirim?
20.06.2016SGK 5-15 dereceli kadrolara atanmada hizmet süresinin önemi?
17.06.2016Yüksek lisans başka bir alanda da yapılmış olsa, öğretmenin ek dersini zamlı alabilir mi?
16.06.2016Memura, whatsapp üzerinden talimat verilebilir mi?
16.06.2016TEF mezunu teknisyen ek ödemesine dava açılabilir mi?
15.06.20161-4 derecedeki bilgisayar işletmeninin özel hizmet tazminatı
15.06.2016Adli olaydan engelli olan memur olamaz mı?
14.06.2016Ekonomist 2 yıllık tarım teknikerliği bitirince özel hizmeti artar mı?
13.06.2016Eş durumundan nakli çıkmayan öğretmene, kanun hangi hakları tanımıştır?
13.06.2016Sendikalı olmayan memurun disiplin toplantısına sendika temsilcisi katılır mı?
11.06.2016Memur kadrosuna vekalet eden kaloriferci hangi halde vekalet ücreti alır?
10.06.2016Doktorayı bitiren memur, sınavsız biyolog kadrosuna atanabilir mi?
09.06.2016Aylıksız izinde nakil olan kalan iznini kullanabilir mi?
08.06.2016Teknik yüksek öğrenim mezunu teknisyenin ek göstergesi
07.06.2016Zabıta Yönetmeliğindeki sicil notu hükümleri geçerli mi?
07.06.2016KPSS ile avukat alımında 2 yıl şartı nasıl anlaşılmalı?
06.06.20164/B'li sözleşmeli personel iş sağlığı uzmanı olarak görevlendirilebilir mi?
03.06.2016Sözleşmeli personel il dışı görevlendirmeyi reddedebilir mi?
02.06.2016Engelli çocuk için yarım gün çalışma hakkı birleştirilebilir mi?
31.05.2016Ebenin özel sektör hizmetleri nasıl değerlendirilir?
30.05.2016Raporlu memur, il dışına geçici görevlendirilebilir mi?
27.05.2016Üniversite okuyan memur, müferdat gereği staj yaptığında, sigorta da yapılmalı mı?
26.05.20161 yıl aylıksız izin kullanan 24 ay doğum iznini kullanamaz mı?
24.05.2016Geçici personele fazla çalışma ücreti ödenir mi?
23.05.2016Önceden zabıta olan memur tekrar zabıta atanır mı?
22.05.2016POMEM'deki süreler, emeklilikte sayılır mı?
20.05.2016Ebe boşandığında görev yeri değiştirilir mi?
18.05.2016Ameliyat olan eş ve bebek bakımı için 399 sözleşmeli refakat izni alınabilir mi?
17.05.2016KPSS ile memur olan kişi, EKPSS'ye girip tercihlere katılabilir mi?
17.05.20164/B sözleşmeli personel fazla çalışma ücreti alabilir mi?
16.05.2016Lojmanın tahsis şeklini kim belirler?
15.05.2016Emekli olan eş için harcırah ödenmez mi?
12.05.2016Diyanet personeline fazla çalışma ücreti
12.05.2016Sözleşmeli subay veya uzman çavuşlukta geçen süreler 68/B'de değerlendirilir mi?
11.05.2016Üst öğrenimde özel hizmet tazminatı nasıl ödenir?
10.05.20162017 KPSS puanıyla, B grubu alımlara başvurulabilir mi?
09.05.2016Hem anneye hem babaya, aynı anda, doğum nedeniyle aylıksız izin verilir mi?
08.05.2016Teknisyen, başka bir kuruma tekniker olarak atanabilir mi?
06.05.2016DMO Yönetmeliğindeki hizmet tanımına özel sektör hizmetleri girer mi?
05.05.2016Nakil işlemi aşamaları, onayın kurumca iptali
04.05.2016MKE'deki görevde yükselme sınavı ve hizmet süresi sorusu
03.05.2016PTT personeli 657 sayılı Kanuna göre aylıksız izin alabilir mi?
02.05.2016EKPSS kurasına 18 yaşını tamamlamayan müracat edebilir mi?
02.05.2016Görevde yükselmede, yedeklerden atama uygulamasında, ayrım yapılabilir mi?
01.05.2016Önlisans mezunları fakülte sekreteri olabilir mi?
28.04.2016Aylıksız izinli memurun tedavi giderini kim karşılar?
27.04.2016Alt öğrenimden atananlar memuriyetten atılacak mı?
26.04.2016Şef saymanlığa vekalet ederse aylık alır mı?
25.04.2016Disiplin affından faydalanmak için cezanın kesinleşmesi mi gerekir?