Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

İkiden fazla çocuk olması halinde hangi çocuklara aile yardımı ödeneği verilir?

07/12/2006 13:09:00
Yazdır

Soru

Merhabalar bilindiği üzere devlet memurlarına ödenen bir aile yardımı var. Bu yardım şu an itibari ile 6 yaş üstü çocuklara 11 ytl, 6 yaş altı çocuklara 22 ytl olarak ödenmektedir.
Benim sorum; 13 yaşında ve 3 yaşında iki çocuğu olan bir memur 22+11= 33 ytl yardım alıyor. Bu memurun tekrar bir çocuğu olduğunda son iki çocuğuna yardım alırsa 22+22=44 ytl yardım alacaktır. Bu memura ödenecek yardım ne şekilde yapılacaktır. Yani memura aile yardımı son iki çocuğuna göre mi yoksa ilk iki çocuğuna göre mi yardım yapılacaktır?
Teşekkür ederim.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun Aile Yardımı Ödeneği başlıklı 202 maddesinde "Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.
Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Ancak ikiden fazla çocuk için aile yardımı ödeneği verilmez. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Dul memurların çocukları için yukarıdaki fıkralar hükmü uygulanır.
Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.
Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir."
hükmü yer almaktadır.

Ayrıca, aile yardımı ödeneğine hak kazanma başlıklı 204 üncü maddesinde "Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır." hükmü ile aile yardımı ödeneği hakkını kaybetme 205 inci maddesinde "Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneği hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümü, çocuk için ödenen yardım ödeneği hakkını da çocuğun ölümü veya 206 ncı maddedeki hallerin vukuunu takip eden ay başından itibaren kaybeder." denilmektedir.

Diğer taraftan, idarenin memura bu yardımın ödenmesi için Devlet Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirtilen beyannamenin verilmesi gereklidir.

Yukarıda yer alan hükümlerde yalnız 2 çocuk için sınırlama vardır. Ancak, ödemenin hangi çocuk için ödeneceğine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. 2 den fazla çocuğu olan ve bunların hepsi de aile yardımı almaya müstahak çocuklar olması halinde, aile yardımı ödeneğinin öncelikle 0- 72 ay olan çocukları için ödenen miktar üzerinden ödenmesinde, mevzuatımıza aykırı bir husus bulunmamaktadır.

Kurumunuz aile yardımı ödeneği bu şekilde uygulanmıyorsa kurumunuza müracaat edebilir ve lehinize olan uygulamanın yapılmasını talep edebilirsiniz.

Bu soru 27,113 defa okundu. 12 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
18.09.2014Akademik personelin makam tazminatları
17.09.2014Erkek memur, 25 hizmet yılını ne zaman doldurur?
17.09.20141996'da sigortalı, 2011'de memur olan, ne zaman emekli olur?
17.09.2014Kadroya geçen sözleşmeli belediyede geçici görevlendirilebilir mi?
16.09.2014Memuriyetten istifa ederek 4/B atanmada bekleme süresi var mı?
15.09.2014Aday memur unvan değişikliği sınavına girebilir mi?
14.09.2014İstifa eden subay, özelde çalışırsa emeklilik hakları değişir mi?
14.09.20146 yıl çalışmama rağmen 754 gün sigortalı görünüyorum. Emekliliğim ne olur?
12.09.2014Askerde olan kişinin kadro karşılığı sözleşmesi devam eder mi?
11.09.2014Teknisyen zabıta memuru kadrosuna atanabilir mi?
11.09.2014Eş durumu tayininde 3 yıl kesintisiz çalıkşma nasıl anlaşılmalı?
10.09.2014MEBSİS'te görevlendirilen personele ek ders ücreti ödenir mi?
10.09.2014Memur fazla çalışma için ücret yerine izin talep edebilir mi?
09.09.2014Memur olan DSİ'deki 600 işçi, kıdem tazminatı alabilir mi?
09.09.2014Bayan memur, 20 hizmet yılını doldurup, emekli olabilir mi?
09.09.20142014/1 atamasıyla yerleştim KPSS 2014 puanımla tercih yapabilirmiyim ?
09.09.2014İstifa ederek sözleşmeli olan kişi 6 ay sonra memur atanabilir mi?
08.09.2014Müdür kadrosuna vekalette maaş farkı
08.09.2014Kütüphaneci maaşı, mühendis maaşı kadar mı olacak?
08.09.2014Özelleştirmeden nakledilen Uzman(ö) hiyerarşik durumu ve hakları?
08.09.2014Önceki siyasi parti üyeliği (A) grubu kadrolara atanmaya engel mi?
05.09.2014Öğretmen, mühendis kadrosuna sınavsız atanabilir mi?
04.09.2014Zabıt katibinin 4/C geçici hizmetleri değerlendirilir mi?
03.09.2014Yıllık izinde olan memura yiyecek yardımı ödenmesi gerekmez mi?
02.09.2014Oğlum, TEOG ile başka bir ildeki liseye atandı, nakil olabilir miyim?
02.09.2014Memurluk mu VHKİ mi üst memurluktur?
01.09.2014DGS kazanan memurun yerinin değiştirilmesi gerekmez mi?
29.08.2014Lojmandaki bu gideri kim öder?
28.08.20145 yıl hizmeti olan memura verilen aylıksız izin kesilirse tekrar kullanılabilir mi?
27.08.2014Sendikacının, geliştirme ödeneği kesilir mi?
27.08.2014Kısa ve uzun dönem askerlik nasıl belirleniyor?
26.08.2014Aylıksız izin, peşin ödenen aylık ve kurum keseneği...
26.08.2014KİT'lere atanacak iç denetçi'de aranan hizmet süresi
25.08.2014DHMİ sözleşmeli personel eş durumundan nakil olabilir mi?
22.08.2014Tayin onayını nasıl tebliğ ettirebilirim?
21.08.2014Meslek harici hizmet torba kadroya atanmada değerlendirilir mi?
20.08.2014Adayken askere giden memurun durumu
19.08.20144/B sözleşmelinin askerlik süresi yıllık izinde değerlendirilir mi?
16.08.2014Mühendislik ve teknik eğitim mezununun ek göstergesi ne kadardır?
14.08.2014Teknisyen işletme bitirise aylığı nasıl etkilenir?