Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/1100/
Yazdırılma Tarihi : 20 Mayıs 2019 Pazartesi 20:20

POMEM'den mezun olan polis memuru, istifa ederse ne kadar tazminat öder?

25/12/2007 11:31:00
Yazdır

Soru

Öncelikle yardımınız için çok çok teşekkür ederim.
Emniyet teşkilatı kanunun ek 24.mad. yazan ifade aşağıdadır:

Yani "mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için, kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar." ifadesinden hukuki olarak ne anlam çıkıyor?

Emniyetin uygulaması şu şekilde mesela ben ilk pomem mezunuyum ve 1 yıl 10 ay görev yaptım ve istifa ettim. Bana gelen okul masrafları 2 milyar 660 YTL ve bu miktarı zorunlu hizmetin yapmamış olduğum 4 yılıyla çarpıp 11 milyar tazminat çıkarıyorlar. Sizce bu hukuki olarak doğru bir yaklaşımımıdır. Eğer dava acarsam bazı avukat arkadaşların ifadeleri internette var kazınılabilir diyorlar. sizin bu konu hakkında görüşünüz nedir ve nasıl bir yol izlemem gerekir. Ayrıca bana tebliğ edilmeyen tazminat için faiz işler mi ne dersiniz. gerçekten çok arkadaşımız aynı sorunun cevabını beklemektedir. İlginize teşekkür ederiz.

Cevap

4/6/1937 tarih ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu 26/4/2005 tarih ve 5336 sayılı Kanunun 2 nci maddesi eklenen ek 24 maddesinin 5 inci fıkrasında "Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar. Bu şekilde atananlar, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar. Bu süre zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan ve aslî memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için, kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar." denilmektedir.

Yukarı yer verilen hüküm cezai şart düzenleyen bir hüküm olup, kamunun öğrenim süresince yaptığı masrafların hizmet yapılmayan yıl ile çarpılması ile bulunmaktadır. Hükmün açık olduğu değerlendirilmekle birlikte yargı farklı karar da verebilir.

BENZER SORULAR
26.12.2016Polisin hizmet süresi, öğretmenliğe geçtiğinde zorunlu hizmet yükümlülüğünden sayılır mı?
01.06.2015POMEM şark hizmetini tamamlamadan nakil olabilir mi?
29.06.2013KPSS 2013/1 yerleşen istifa ederek POMEM polis olabilir.
14.06.2012Kurstan önce istifa eden öğretmen (memur), POMEM'e polis memuru olabilir mi?
17.04.2012POMEM ile polis memuru olan nakil için 6 yıl beklemelidir. Bu süreye askerlik süresi dahil midir?
11.02.2011POMEM ile polis memuru atanan kişi, kurum içindeki GİH memur kadrosuna atanabilir mi?
02.10.2010Açıköğretim mezunları polis olabilir mi?
22.02.2010Yüzünde sivilce izi olan POMEM'e başvurabilir mi?
28.11.2009Polis olanlar KPSS10 puanıyla kadrolu öğretmenliğe başvuru yapabilir mi?
21.03.2009Bir aday, polis olmak için KPSS'nin hangi oturumlarına girmelidir.