7 yıl hizmeti olan ve ağır hasta olan öğretmen nasıl malulen emekli olabilir?

02/01/2009 07:34:00
Yazdır

Soru

Oncelikle, yardımlarınız icin simdiden tesekkur ederim. Benim sorum su:

Ablam toplam bir yıl SSK'li isci ve yedi yıl Milli Egitim Bakanligi'na bagli memur olarak calisti (Memuriyetinin ilk 6 yilini ogretmen olarak gecirdi, son yil hastaligindan dolayi geri hizmete alinip gorevine memur olarak devam etti. Kendisi hala devlet memuru olarak çalışmaktadır.) Mevcut düzenlemelere göre, kendisinin malulen emekli olması mümkün müdür? Malulen emekli aylığı alabilir mi? Başkasının bakımına muhtaç olması durumunda, bu calisma suresine gore malulen emekli olabilir mi ve aylık alabilir mi? Eğer bu mümkünse, alacağı emekli aylığı hesaplaması nasıl yapılacaktır?

Cevap

Ablanızın 7 yıl hizmeti olduğu anlaşılıyor, ayrıca belirttiğiniz duruma göre de başkasının bakımına muhtaç durumda bir maluliyet söz konusu. Bu durumda durumunun Sosyal Güvenlik Kurumunca malullük açısından incelenmesine 2008 yılı Ekim ayı başı itibariyle yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 26 ncı maddesinin imkan sağladığını düşünüyoruz.

Bu durumda ablanızın hareket noktası, ilk önce Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının, (sağlık hizmet sunucuları Sosyal Güvenlik Kurumunun 11 Ekim 2008 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilmiştir. Yönetmelik hükmünü görmek için tıklayınız) sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporunun bulunması ve bu rapor ile birlikte (görev yapmakta olduğunuz kurumun bilgisi dahilinde) Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca durumunun incelemesinden sonra alınacak kararı beklemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu soru 17,436 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?