Üniversitedeki memur, uzman unvanlı kadroya nasıl atanır?

01/12/2010 15:14:00
Yazdır

Soru

4 yıllık işletme fakültesi mezunuyum, 12 senedir üniversitede memurum, üniversitelerde rektörlüğe bağlı birimlerde uzman kadrolarına atanabilirmiyim. Kanununen hakmız olduğunu duydum fakat doğrulu hakkında bilgim yok bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Cevap

Üniversitelerde çalışan personelin unvanlara atanma şartları, YÖK tarafından çıkarılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Bu Yönetmeliğin 5. maddesinde, "Uzman" unvanı "Araştırma ve Planlama Hizmetleri Grubu;" altında düzenlenmiş ve görevde yükselmeye tabi bir kadro unvanı olarak gösterilmiştir.

Yönetmeliğin 8. maddesinde ise Uzman unvanına atanabilmek için tek şart öngörülmüş ve bu şart " 1) En az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak," olarak belirtilmiştir.

Buna göre, Uzman unvanlı kadroya atanabilmek için, ilk önce üniversitenin uzman kadrosuna görevde yükselme sınavı ile atama ilanına çıkması gerekmektedir. Bu şekilde bir ilana çıkıldığı takdirde, üniversitede çalışan tüm 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları başvuracak, eğitim ve sınavdan sonra, aç.ılan kontenjan adaeidnce en yüksek puanı alanlar uzman kadrosuna atanacaktır.

Yönetmeliğin 27. maddesinde yer alan "Bu Yönetmelik kapsamına giren unvanları, ilgili mevzuatı uyarınca kazananların hakları saklıdır." hükmü gereğince, daha uzman unvanlı kadroya asaleten atanmış olanlar, idarenin takdir hakkı çerçevesinde, görevde yükselme sürecine tabi tutulmadan, boş uzmanlı kadroya yeniden atanabilir.

Bu soru 28,193 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?