Belediye Meclis üyesi, belediye başkan yardımcısı da olursa, emekli maaşı kesilir mi?

13/08/2011 01:44:00
Yazdır

Soru

BELEDİYELERDE SEÇİMLER NETİCESİNDE MECLİS ÜYELİĞİNE SEÇİLEN KİŞİLER, AYNI ZAMANDA BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI OLARAK GÖREV YAPARLAR İSE, EMEKLİ AYLIKLARI KESİLİR Mİ?

Cevap

Konuyu açıklamak için, önce belediye başkan yardımcısı kadrolarının pozisyonu nedir? Buna bakmak gerekir.

Belediye Kanununun 49 uncu maddesinde, Belediye Başkan Yardımcısı kadrosuna açıklık getirilmiştir.

Bu madde hükmüne göre; kendi norm kadrolarında belediye başkan yardımcısı kadrosu olması halinde, norm kadro sayısına bakılmaksızın nüfus sayılarına göre belirli sayılarda belediye başkan yardımcılarının görevlendirilmek suretiyle bu görevlerini de yapmaları sağlanmıştır.

Durum böyle olunca, görevlendirme suretiyle görev yapmak ile norm kadroya atanmak suretiyle görev yapmak arasında bir farklılık olmaktadır.

Belediye Meclis Üyeliği görevini sürdüren kişi, aynı zamanda emekli aylığını da alabilmektedir. Bu konu 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinde istisna hüküm olarak yer almıştır.

Belediye Meclis Üyeliği görevini sürdüren kişi, belediye başkan yardımcısı olarak görevlendirilmesi durumunda, 5335 sayılı Kanunda yer alan istisnadan yararlanması gerektiğinden, emekli aylıkları kesilmeden ödenebileceğini değerlendirmekteyiz.

Bu kişi, şayet belediye başkan yardımcısı norm kadrosunu işgal eden bir kişi olsaydı, emekli aylıklarının ödenmeyecekti.

Bu soru 12,714 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?