Sosyoloji mezunları öğretmen olabilir mi?

20/08/2011 00:20:00
Yazdır

Soru

iyi günler ben adalet bakanlığında infaz koruma memuru olarak 2008den beri kadrolu olarak çalışmaktayım. sosyoloji bölümünü bitirdim ve milli eğitim bakanlıgında öğretmen olarak çalışmak istiyorum. bunun için ne yapmalıyım. böyle bir hakkım var mı?
atanabilmem için formasyon almam şartmi bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim....

Cevap

Kimlerin öğretmen olabileceği, 07/07/2009 Tarih ve 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurul Kararı belirlenmiştir. Tıklayınız. Bu kararda tek tek bölüm mezunları sayılmıştır.

Sosyoloji mezunları için, iki alan öğretmenliğine başvurma imkanı tanınmıştır. bunlar şu şekildedir:

Felsefe
1. Felsefe Grubu Öğretmenliği
2. Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler) (*)
3. Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler) (*)

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri
1. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü/Anabilim Dalı
2. Psikoloji Bölümü (*)
3. Felsefe Grubu Öğretmenliği
4. Felsefe Bölümü (En az 16 Kredi Sosyoloji, 16 Kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler) (*)
5. Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler) (*)

Yukarıda yer alan yıldız (*) işareti Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan/açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlamak anlamına gelmektedir.

Buna göre formasyon alanlar veya tezsiz yüksek lisans yapan sosyoloji mezunları yukarıdaki iki alan için kontenjan açılırsa, bu alana diğer bölümlerle eşit bir şekilde başvuru yapabilirler.

Kamu çalışanları için şu hususu belirtmek gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, yargı kararları doğrultusunda yapılan düzenlemeye göre, memur olarak çalışanlar eğer KPSs puanları var ise KPSS puan üstünlüğüne göre, KPSS puanları yoksa hizmet süreleri kıstasına göre başvuru yapabilmektedir. Genel olarak nakiller için açılan kontenjan toplam kontenjanın yüzde 3'ü civarındadır, çok azdır. KPSS ile başvuru yapılabilecek kontenjan daha fazladır.

Bir husus da şudur. Talim ve Terbiye Kurulu kararının 8. maddesinde pedagojik formasyona haiz olmayanların da başvurabileceği hüküm altına alınmıştır. Bunun için KPSS'den 75 ve üzeri almak gerekmektedir. Ama bunlar 2. önceliktir. Yani sosyoloji mezunları için konuşacak olursak, yukarıdaki bölümlerden mezun olup, pedagojik formasyonu olanların ataması yapıldıktan sonra dolmayan kontenjan var ise, formasyonu olmayanların başvurusu alınacaktır. Bu da çok düşük bir ihtimaldir.

Bu soru 123,965 defa okundu. 23 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?