Memur oldum. Hizmet birleştirmesi için başvuruyu ben mi yapacam, kurum mu yapacak?

22/09/2011 01:21:00
Yazdır

Soru

Merhaba,Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 18.05.1979 doğumluyum. 1995 yılında meslek lisesi staj nedeniyle ssk girişim mevcut. 1995 den 2002 yılına kadar hiç sigorta ödenegim mevcut degil. 2002-2011 mayıs sonuna kadar sigorlatı bir işte çalıştım. Bu yıllar arasında askerlik görevimide tamam ladım. Şuana kadar toplam 2783 gün ssk primi ödedim. işten cıktıktan sonra 2 ay 22 gün işsizlik ödenegi aldım. 22 Ağustos 2011 tarihinde Memur olarak işe başladım. Hizmet birleştirmesi yapabiliyormuşuz sanırım. Nasıl yaparız. Hangi belgeler gerekmekte. Daha önce çalışmakta olduğum firmada tekniker olarak çalışmaktaydım. Bunu kanıtlamam gerekmekte mi? Gerekirse ssk li olarak çalıştım nasıl kanıtlayacağım. Faydaları nelerdir. Emeklilik derece mi etkilermi? Maaş derecemi etkiler mi? Artılarını ve eksilerini belirtirseniz sevinirim.

Cevap

Sorunuzu aşağıdaki şekilde değerlendirmekteyiz.

1- Sigortalı sürelerinizi Devlet Memurluğu süreleriniz ile birleştirmek mümkün olmaktadır. Yapacağınız işlem görev yaptığınız kamu kurumu aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmanız olacaktır.

2- Sigortalı sürelerinizi, devlet memurluğuna geçtikten sonra birleştirme yapılması doğru olmaktadır. Bu süreleriniz bağlanacak olan aylıklarınızı ve hizmet sürenizin tamamlanması açısından birleştirme yapılması gerekli olan bir süre olarak görülmektedir.

3- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihi olan 2008 yılı Ekim ayı başından önce devlet memurluğu hizmetlerinizin olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumda, emekli aylıklarınızın hesaplanmasında AYLIK = Ortalama Aylık Kazanç x Aylık Bağlama Oranı formülü esas alınacaktır..

Benzer konu için tıklayınız http://sorucevap.memurlar.net/soru/1705

Bu soru 37,575 defa okundu. 17 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?