Ek Derslerin Yüzde 25 Fazla Ödenmesine İlişkin Sorunlar

08/11/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

Tarih Öğretmeniyim. Alanımda yüksek lisans yaptığım için ek ders ücretini %25 fazla alıyorum. Aynı zamanda pansiyonlu olan okulumda belletici öğretmen olarak görev yapıyorum. Bu göreve karşılık bana her gün için 6 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Belleticilik dolayısıyla aldığım ek ders ücretine (yüksek lisanstan dolayı) % 25 artış uygulanır mı?

Cevap

657 sayılı Kanunun Ders ve Konferans Ücretlerini düzenleyen 176'ncı maddesinde; kendilerine 657'nin 89'uncu maddesine göre ders görevi verilenlere ek ders ücreti verileceği belirtilmiş ve bu ücretlerin "Alanlarında master derecesini almış olan öğretmenlere % 25, alanlarında doktora derecesini almış olan öğretmenlere ise % 40 fazlasıyla ödeneceği hüküm altına alınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esasların Belleticilik Görevini düzenleyen 13'üncü maddesinde; "Yatılı ve pansiyonlu okullarda; öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim, öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir.

Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'den fazla belletici görevlendirilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez." hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde; belleticilik görevi nedeniyle ödenen ek ders ücreti için de alanlarında master derecesini almış olan öğretmenlere % 25, alanlarında doktora derecesini almış olan öğretmenlere ise % 40 fazlasıyla ödeme yapılması gerekmektedir.

Bu soru 8,695 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?