Torba Kadro Nedir ve VHKİ Ne Kadar Yararlanabilir?

15/11/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

İçişleri Bakanlığı taşra teşkilatında V.H.K.İ. olarak çalışan fakülte mezunu bir memurum. Torba kadro uygulamasından yararlanabilir miyim?

Cevap

Torba kadro, 657 sayılı Kanunun 68/B bendi hükümleri gereğince belirli hizmet süresi olan memurların (örneğin 8 yıl ve daha fazla hizmet süresi) alt dereceli kadrolardan ilk derecelerde yer alan kadrolara atanmalarını ifade etmektedir. Örneğin 6'ncı dereceli kadroda yer alan bir memurun 8 yıl hizmet var ise 3'üncü dereli bir kadroya 657 sayılı Kanunun 68/B bendi gereğince atanabilir. Bu konuda 657 sayılı Kanunun 68/B maddesinin okunması yararlı olacaktır.

Diğer taraftan; sizin bu torba kadro uygulaması olarak adlandırılan uygulamadan yararlanabilmeniz, unvanınızla ilgili problemden dolayı, kısmen mümkündür. VHKİ'ler özelinde söyleyecek olursak, 3'üncü dereceden yukarı VHKİ kadrosu bulunmamaktadır. Bu nedenle siz 657 sayılı Kanunun 68/B bendi hükümlerine göre yüksek okul mezunu olmanız ve en az 8 yıllık bir hizmetinizin olması halinde 3 veya 4 üncü dereceli VHKİ kadrosuna atanmanız mümkün, ancak 3'üncü dereceden yukarı VHKİ kadrosu bulunmadığından 1 veya 2 nci dereceli kadrolara atanmanız mümkün değildir.

Bu soru 72,148 defa okundu. 12 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?