Tarım Bakanlığı'nda, Aday Memurun Eş Durumundan Nakli

19/12/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

Eşim dokuz yıllık öğretmen, bense Veteriner Hekim olarak Tarım Bakanlığına memur olarak yeni atandım. Şu an aday memurum. Bizim birleşmemiz nasıl olur? Hangimiz eş durumundan tayin isteyebilir?

Cevap

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 9'uncu maddesinde; "Bu Yönetmeliğin 11 ve 13 üncü maddeleri dışındaki yer değiştirme suretiyle atanmaların Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında tamamlanması esastır." hükmü, 12'nci maddesinin (b) bendinde ise; "(B) özür grubuna dayanarak memurun yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için; eşinin, 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye tabi bir kurumda memur statüsünde çalıştığını görev yeri belgesi ve nüfus kaydı örneği ile belgelendirmesi gerekir. Ayrıca, eşlerden birinin bağlı olduğu nüfus idaresinden alınacak evlilik durumunu kanıtlayan belgenin de eklenmesi gerekir. Aynı kurumda çalışıp da her ikisi de yer değiştirmeye tabi olan eşlerden ast durumunda olanın görev yeri üst durumda olana bağlı olarak değiştirilir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükümler birlikte değerlendirildiği takdirde, eş durumu nedeniyle naklinizi eşinizin çalıştığı yere istemeniz mümkündür. Diğer taraftan, veterinerle öğretmen arasında astlık-üstlük ilişkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle her ikiniz de nakil isteyebilirsiniz. Ancak, adaylık döneminde bulunduğunuz da dikkate alındığında adaylık süresinde tabi olacağınız temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve stajın tamamlanmasından önce idarenin naklinizi yapması biraz zor görünüyor. Zira öncelikle bu eğitimleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu bağlamda, adaylık eğitimini tamamlamanızın ardından eş durumundan yukarıda belirtilen tarihlerde eşinizin yanına nakil isteyebilirsiniz.

Bu soru 13,139 defa okundu. 18 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?