4B Sözleşmeliler çocuk yardımı alır mı?

29/11/2017 10:34:00
Yazdır

Soru

Merhaba 4-b sözleşmeli personel statüsünde çalışmaktayım.

Sözleşmeli personel çocuk yardımı alır mı ?

Çalıştığım il bu ödenekleri alamayacağımı öne sürüyor fakat bazı illerde ki çalışan arkadaşlar bu yardımları alıyor. Eğer alabiliyorsam hangi kanun maddesine göre alabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Eş ve çocuk yardımından oluşan aile yardımı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurlar için yer almaktadır.

657 sayılı Kanunun 4. maddesinin (B) bendine göre 06.06.1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ekinde "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" yürürlüğe konulmuştur. Sözleşmeliler hakkında özel hüküm varsa 657 uygulanmaktadır, bunun dışında Esaslara tabidirler. Esaslarda aile yardımı konusunda bir açıklama ya da atıf yoktur.

Ancak 375 sayılı KHK nın ek 8. Maddesi:

"Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlara, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir." (2018 - 2019 Toplu sözleşmesi ile yurtdışı teşkilatlarında çalışan sözleşmeliler de yararlanacak)

Bu hükme göre tam zamanlı çalışan 4B sözleşmeli personele eş ve çocuk yardımı ödenebileceğini düşünüyoruz.

Bu soru 29,914 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?