Sözleşmeliyim, evlilik, ölüm gibi haller dışında mazeret iznim var mı?

24/01/2018 20:55:00
Yazdır

Soru

İYİ GÜNLER KOLAY GELSIN BEN SÖZLESMLERI PERSONEL OLARAK CALISIYORUM YAKSALIK 2.5 AY OLDU BASLIYALI BEN MAZERET İZNİ HAKKIM VARMI EVLILIK ÖLÜM HARICINDE MAZERET İZNİ ALABİLİRMIYIM

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesinin (B) bendine göre 06.06.1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" yürürlüğe konulmuştur. Sözleşmeliler hakkında özel hüküm varsa 657 uygulanmaktadır, bunun dışında Esaslara tabidirler.

Sözleşmeli personelin izinleri esasların 9 ve 10. Maddelerindedir.

"Milli Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde sözleşme ile çalıştırılacak öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.

Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süre ile ücretli doğum izni verilir.

Sözleşmeli personele, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir.

Sözleşmeli personele isteği üzerine; eşinin doğum yapması halinde iki gün, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde ve her olay için üç gün ücretli mazeret izni verilir.

Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan ve doğrudan radyasyona maruz kalan sözleşmeli personele ilgili mevzuatı uyarınca ücretli sağlık izni verilir.

Sözleşmeli personele; en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli mazeret izni verilir.

Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda ücretli hastalık izni verilebilir."

Sonuçta esaslardan sözleşmeli personelin doğum, ölüm, hastalık, evlilik, engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğun tedavisi dışında genel bir mazeret izni bulunmadığını anlıyoruz.

Bu soru 3,036 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Abdullah Gül, muhalefetin ortak adayı olursa, oy verir misiniz?