Yükseköğretim elemanları siyasi partilerin il, ilçe başkanı ya da yardımcısı olabilir mi?

12/09/2018 21:33:00
Yazdır

Soru

Sayın İlgili;

Üniversitesin'de öğretim elemanı olarak görev yapmaktayım. Bildiğiniz üzere 2547 sayılı kanunun 59. maddesi öğretim elemanlarının siyasi partiye üye olmasına izin verdiği gibi öğretim elemanlarının siyasi partilerin merkez organları ile onlara bağlı araştırma ve danışma birimlerinde görev almasına izin vermektedir.

Bu kapsamda öğretim elemanları bir siyasi partinin il veya ilçe başkanı yada bunların yardımcısı olabilir mi?

Saygılarımla, teşekkür ederim.

Cevap

Anayasanın 68. Maddesi:

"Yüksek öğretim elemanlarının siyasi partilere üye olmaları ancak kanunla düzenlenebilir. Kanun bu elemanlarının, siyasi partilerin merkez organları dışında kalan parti görevi almalarına cevaz veremez ve parti üyesi yüksek öğretim elemanlarının yüksek öğretim kurumlarında uyacakları esasları belirler."

2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 11. Ve 13. Maddesi:

"Yükseköğretim elemanları, yasaklamanın dışındadır. Bunlar hakkında Yükseköğretim Kanunu uygulanır."

"Siyasi partilerin merkez organları büyük kongre, genel başkan ile diğer karar, yönetim, icra ve disiplin organlarından ibarettir."

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 59. Maddesi:

"Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanları, siyasi partilere üye olabilirler; yükseköğretim kurumlarındaki görevlerini aksatmamak ve bir ay içinde kurumlarına bildirmek kaydıyla, siyasi partilerin merkez organları ile onlara bağlı araştırma ve danışma birimlerinde görev alabilirler. Şu kadar ki, bu durumdaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu üyesi, rektör, dekan, enstitü ve yüksekokul müdürü ve bölüm başkanı olamazlar, onların yardımcılıklarına seçilemezler.

Siyasi partilere üye olan öğretim elemanları ve öğrenciler, yükseköğretim kurumları içinde parti faaliyetinde bulunamaz ve parti propagandası yapamazlar."

Mevzuatta siyasi parti merkez organı tanımlanmış. Buna göre yükseköğretim elemanları siyasi partilerin sadece genel merkez organlarında yani büyük kongre, genel başkan ile bizce bu düzeydeki diğer karar, yönetim, icra ve disiplin organları ve onlara bağlı araştırma ve danışma birimlerinde görev alabiliyor.

Sonuçta öğretim elemanlarının siyasi partilerin il veya ilçe başkanı yada bunların yardımcısı olamayacağını düşünüyoruz.

Bu soru 9,209 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
İş Bankası'ndaki, % 28'lik Atatürk hisselerinin CHP'ye ait olmasını doğru buluyor musunuz?