Makam tazminatında 2 yıl şartının tek istisnası

09/10/2018 13:41:00
Yazdır

Soru

15 mart 2014 tarihinde . büyükşehir belediyesi . genel müdürlüğü teftiş kurulu başkanlığından yaş haddinden .... sicil no ile resen emekli oldum. Bu görevi sadece 9 ay yapabildim.

Makam ve görev tazminatının emeklilik maaşına yansıması için 5434 sayılı emekli sandığı kanununun ek 68. maddesinde 2 yıl şartı aranmaktadır. (makam tazminatı göstergesi 3000 + görev tazminatı göstergesi 9000 = 12000x0,11794 memur maaş katsayısı = 1415 tl. net eksik emekli maaşı almaktayım.)

Yaş haddinden veya çeşitli sebeplerle 2 yılını tamamlayamayıp emekli olanlar mağdur durumdayız.

5434 sayılı emekli sandığı kanunun ek 68.maddesinin bir defaya mahsus olmak üzere yaş haddinden veya çeşitli sebeplerle emekli olanlara da 2 yıllık süre şartı aranmaz şeklinde düzenleme yapılması halinde mağduriyetimiz giderilecektir.

Cevap

Yaş haddinden dolayı memuriyeti sona erenler 2 yıldan az süre ile bulundukları görevlerinden dolayı makam tazminatı alabilirler mi? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

Makam tazminatı + temsil tazminatı + veya görev tazminatı tutarlarını emekli aylıklarına katılarak alınacak olanlar 2008 yılı Ekim ayından önce memur olanlarla sınırlıdır. Yani 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulananlar emekli aylıkları ile birlikte makam tazminatı + temsil tazminatı + veya görev tazminatı alabilirler.

Makam tazminatı ve temsil veya görev tazminatı alınabilmesi koşulları;

Bu koşullar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 68 hükmünde bulunur. Bu hüküm gereği makam tazminatlı görevde bulunanların emekli olduktan sonra makam ve diğer tazminatları alabilmeleri için mutlaka bu görevlerini en az 2 yıl süre ile yapmış olmaları gerekir. 2 yıldan 1 gün bile eksik olursa bu tazminatlardan yararlanamazlar.

Sadece istisna olarak, şayet memur makam tazminatlı bir görevde iken vefat ederse, bu memurun hak sahiplerine bu tazminatların ödenmesinde 2 yıl süreye bakılmaz.

Tek istisna bu olduğu için, hem normal istekle emeklilik, hem vazife malullüğü emekliliği, hem adi malullük emeklilik veya yaş haddinden emeklilikte mutlaka 2 yıl süre aranır.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda 2 yıldan az süre bulunmuş olanlarla ilgili bir geçici madde bulunur. Ancak bu madde geçici olduğu için belirli bir tarihle sınırlandırılmıştır. Bu madde 27/01/2000 tarihinde 4505 sayılı Kanunla eklenmiştir. Madde hükmü şu şekildedir;

"Geçici Madde 208 (27.1.2000 / 4505/4 Md.)
Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce görevleri sona ermiş olanlar için kanunun ek 68 inci maddesinde söz konusu edilen makam tazminatı yüksek hakimlik tazminatı ile temsil tazminatı ödenmesinde iki yıllık görev süresi doldurma şartı aranmaz."

6253 sayılı TBMM. İdari Teşkilat Kanunu Geçici Madde 8 hükmünde, yani devir maddesinde de 2 yıllık sürenin aranmayacağına dair bir ibare bulunur.

"Bu madde kapsamında devredilen personelden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte makam tazminatından yararlananlar, emekli olmaları durumunda, makam tazminatı öngörülen görevlerde iki yıl çalışma şartı aranmadan bu tazminattan yararlanırlar. "

Hükümlerin Yorumu;

Bu madde 2000 yılı Ocak ayında yürürlüğe girmiş ve bu tarihten önce makam tazminatı alabilecek görevde bulunanlarda 2 yıllık sürenin aranmadığı görülmektedir. Ancak bu geçici madde olduğu için bu tarihten sonra herhangi bir hüküm ifade etmediği de anlaşılmaktadır.

Aynı şekilde diğer hükümde geçici madde şeklindedir.

Sonuç değerlendirmemiz olarak;

Hali hazırda yürürlükte olan Kanun hükümlerine göre yaş haddinden zorunlu emeklilik de olsa makam tazminatının ve diğer tazminatların emekli aylıklarına yansıtılabilmesi için mutlaka bu görevlerde bulunulan sürenin en az 2 yıl olması gerekir. Yoksa yararlanılamaz. Ancak durumunuza makam tazminatı verilebilmesi için yukarıda belirttiğimiz madde benzeri bir hüküm olursa yararlanılabileceğini değerlendirmekteyiz.

Benzer olarak 5434 sayılı Kanun Ek Madde 73 hükmünde, emeklilikte yüksek ek göstergeli görevlerde en az 6 ay bulunmadan yine yüksek ek göstergeden yararlanacaklar araında yaş haddinden zorunlu emeklilik hali yer almaktadır.

Bu değerlendirmelerimiz, sadece 5434 e tabi memurlar içindir. 5510 a tabi memurlarda bu koşullar bulunmaz. 5510 a tabi memurların aylıkları içerisinde bu tazminatlardan SGK. Ya bildirilen kazançlar yer alır, ayrıca aylıklarla birlikte bir ödeme yapılmaz.

Bu soru 15,829 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?