PTT'deki dağıtıcı, memur olarak atanabilir mi?

07/05/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

Ben İstanbul da PTT`ye dağıtıcı olarak yılbaşında atandım Ancak daha önceden de olan belimdeki ağrılar oldukça arttı. Bunu müdürlerime söyledim. Memur açığı olduğundan ve MEB onaylı bilgisayar işletmeni belgem olduğundan şu an bir şubede gişe hizmeti vermekteyim. Kadromun değişmesi mümkün mü? Mümkünse hangi şartlarda mümkün? Memur olarak ya da sürücü belgem olduğundan şoför veya şoför dağıtıcı olarak çalışabilirim? Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap

Bilindiği üzere. Kamu İktisadi Teşebbüsleri personel rejimi 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmiş bulunmaktadır. Anılan Kararnamenin görev ve yer değişikliği başlıklı 9 uncu maddesinde "Sözleşme süresi içerisinde gelişen hizmet şartlarına göre sözleşmeli personelin görevi veya görev yeri değiştirilebilir. Sözleşmeli personelin daha üst bir göreve getirilebilmesi için bu görevin iş gereklerini taşıması, boş bir pozisyonun bulunması ve sicil ve başarı değerlemesinin A veya B düzeyinde olması gerekir.
Görev veya görev yeri değişikliklerinde yeni görev yerine hareket ve işe başlama süresi aynı yerde göreve başlayacaklar için tebliği izleyen gün, başka yerdeki göreve başlayacaklar için 15 gündür."
denilmektedir.
Ayrıca, Kamu İktisadi Teşebbüsleri personelinin görevde yükselme genel yönetmeliğine tabi oldukları daha önce sitemizde izah edilmiştir. 20771 ve 20841 nolu haberlere bakabilirsiniz.

Bu çerçevede dağıtıcı unvanından üst görevlere ancak genel yönetmelik ve çalıştığınız kurum görevde yükselme yönetmeliği hükümlerine uyularak yapılacak görevde yükselme eğitim ve sınavında başarılı olmak suretiyle atamanızın yapılabileceği değerlendirilmektedir.

NOT: Genel görevde yükselme yönetmeliği değişmektedir. Tüm kamu kurumları çok kısa zaman dilimi içinde yönetmeliklerini değişecektir. Bu değişilikleri takip etmeniz yararlı olacaktır.

 

Bu soru 44,024 defa okundu. 13 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?