Öğretim elemanı kütüphane memur olarak çalıştırılabilir mi?

07/02/2006 00:00:00
Yazdır

Soru

Bir Yüksekokulda 2547'ye bağlı olarak görev yapan bir ÖĞRETİM ELEMANI (Makina Uzmanı) okul kütüphanesinde Fotokopi ve Kütüphane Memuru olarak çalıştırılabilir mi?

Benim için çok önemli olan bu konuda açıklayıcı bir bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Cevap

Hangi kadroda ve hangi unvanda Öğretim elamanı olduğunuz hususu açık olmamakla birlikte, hiçbir öğretim elemanı (kendi rızası olmaksızın) kanunda zikredilmiş olunan eğitim- öğretim görevleri dışındaki bir işte (örneğin; okul kütüphanesinde Fotokopi veya Kütüphane memuru olarak) çalıştırılamazlar.

BİRSES


2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun; kanunda geçen kavram ve terimlerin tanımları ile ilgili 3. Maddesinin ilgili bentleri aşağıdaki gibidir:

ı) bendi; Öğretim Elemanlarını, ?Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcılarıdır? diye,

m) bendi; Öğretim Üyelerini ?Yükseköğretim kurumlarında görevli profesör, doçent ve yardımcı doçentlerdir?, diye ve

n) bendi ise; Öğretim Görevlisini; ?Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır? diye tanımlamaktadır.

Bu soru 13,801 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?