Askere giden memur çalışmadığı günlerin maaşını iade eder mi?

27/02/2006 00:00:00
Yazdır

Soru

Ben 657 ye tabi memur olarak çalışıyorum nisan ayında askere gideceğim, fakat mart 15 de maaşımı aldığım zaman 15 nisandan(nisanın 1-10 arası) önce askere gideceğim için aldığım maaşın tümünü faiziyle geri ödeyeceğimi söylüyorlar. bu konu ve nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Cevap

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet memurları Kanunun aylığın ödeme zamanı ve esasları başlıklı 164 üncü maddesinin 1 inci fıkrasında "Memurlara aylıkları her ayın başında peşin ödenir. Emekliye ayrılma ve ölüm hallerinde o aya ait peşin ödenen aylık, geri alınmaz." hükmü yer almaktadır.

Mezkur hüküm uyarınca aldığınız aylıktan çalışmadığınız günlere isabet eden kısmının iade edilmesi gerekir. İade edilmemesi halinde söz konusu kamu alacağı 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine uyulmak suretiyle tahsil edilir.

Bu itibarla, askere giden devlet memurlarına ödenen aylıklarında aylıksız izin alınmak suretiyle çalışmadığı süreler için ödenen bölümünün iade edilmesi, gecikmesi halinde faizi ile birlikte geri öder.

Bu soru 42,018 defa okundu. 9 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?