Sınav komisyonu üyeliği ve sınav gözcülüğü görevlerinde ücret

28/06/2006 00:00:00
Yazdır

Soru

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esasların 12.maddesi nasıl uygulanmalıdır?

Cevap

Bu sorunun cevabı için esasların 12'nci maddesine bakılmalıdır. Bu maddeye göre, sınavlarda görev alan öğretmenlere 12'den fazla sınav komisyonu üyeliği ve 15'den fazla sınav gözcülüğü görevleri için ücret ödenmez Ancak maddenin son fıkrasında şu hikim yer almaktadır:

"Ancak, meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlan ile çok programlı liselerde atölye ve laboratuar dersleri için yapılan sınavlarda öğretmen yetersizliği nedeniyle sınav komisyonunun oluşturulamaması durumunda, bu maddenin (a) fıkrasındaki "Bir öğretim yılında bir kişiye 12'den fazla sınav komisyonu üyeliği görevi için ücret ödenmez." hükmü uygulanmaz."

Buradan anlaşılmaktadır ki; atölye ve laboratuar derslerinde öğretmen yetersizliği nedeniyle yani o branştaki öğretmenlerin tamamının 12 sınav görevini doldurması nedeniyle, 12 sınav görevini dolduran öğretmenlerden sınav komisyonunun oluşturulamaması durumunda bu öğretmenlere bu komisyondaki görevleri için ücret ödenmelidir.

İlgili maddenin tam metni aşağıda yer almaktadır

Sınav Görevi
Madde 12 (Değişik:20.05.1999/23700)
a) Her derece ve türdeki Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili mevzuatı gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışardan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi ve beceri yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere her bir sınav komisyon üyeliği için 6. her bir sınav gözcülüğü için 3 saat ek ders ücreti ödenir.
Sınav komisyonu üyeliğinde ve sınav gözcülüğünde görevli bulunanlardan;
1) Bir Öğretim yılında bir kişiye 12'den fazla sınav komisyonu üyeliği ve 15'den fazla sınav gözcülüğü görevleri,
2) Bir sınavda aynı kişiye hem sınav komisyonu üyeliği, hem de sınav gözcülüğü,
3) Yöneticiler için ücret ödenmez.

Ancak, meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlan ile çok programlı liselerde atölye ve laboratuar dersleri için yapılan sınavlarda öğretmen yetersizliği nedeniyle sınav komisyonunun oluşturulamaması durumunda, bu maddenin (a) fıkrasındaki "Bir öğretim yılında bir kişiye 12'den fazla sınav komisyonu üyeliği görevi için ücret ödenmez." hükmü uygulanmaz.

Bu soru 33,243 defa okundu. 17 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?