Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Müdür yardımcısının ek dersi?

05/09/2007 16:36:00
Yazdır

Soru

öğretmen ek ders alamaz iken müdür yardımcısının 6 saat ek ders alması uygun mudur?

Cevap



Eğitim kurumlarında yönetim göevi bulunan müdür yardımcılarının aylık karşılığı haftada 6 saat ders okutma yükümlülükleri bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 6. maddesine göre ise müdür yardımcılarının haftada 6 saate alanlarında ek ders görevi bulunmaktadır. Ancak, müdür yardımcısının, alan dışında ek ders karşılığı görev alabilmesi için ihtiyaç bulunması gerekmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar?ın ?Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5. maddesinde "(1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,
b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.? hükmü,

?Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesinde "(1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;
a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,
b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,
kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.?
hükmü yer almaktadır.

Ek dersle ilgili madde dikkatle incelendiğinde, ?alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde? hükmünden anlaşıldığı üzere; Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına 6 saate kadar ek ders görevi verilebilmesi için, bu idareciler Ek dersle ilgili kararın 10. maddesinde belirtilen Ders niteliğinde yönetim görevi adı altında ek ders görevi aldıklarından, ihtiyaç durumu oluşması gerekmektedir.

Kısacası idarecilerin fazladan 6 saate kadar ek ders görevi alabilmeleri için o derse girebilecek başka bir öğretmenin olmaması halinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Eğer o derse girebilecek ve ek ders alamayan başka bir öğretmenin olması halinde idarecinin 6 saate kadar daha ek ders alması mümkün bulunmamaktadır.

Bu soru 60,553 defa okundu. 43 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
17.09.2014Akademik personelin makam tazminatları
17.09.2014Kadroya geçen sözleşmeli belediyede geçici görevlendirilebilir mi?
16.09.2014Memuriyetten istifa ederek 4/B atanmada bekleme süresi var mı?
15.09.2014Aday memur unvan değişikliği sınavına girebilir mi?
14.09.2014İstifa eden subay, özelde çalışırsa emeklilik hakları değişir mi?
14.09.20146 yıl çalışmama rağmen 754 gün sigortalı görünüyorum. Emekliliğim ne olur?
12.09.2014Askerde olan kişinin kadro karşılığı sözleşmesi devam eder mi?
11.09.2014Teknisyen zabıta memuru kadrosuna atanabilir mi?
11.09.2014Eş durumu tayininde 3 yıl kesintisiz çalıkşma nasıl anlaşılmalı?
10.09.2014MEBSİS'te görevlendirilen personele ek ders ücreti ödenir mi?
10.09.2014Memur fazla çalışma için ücret yerine izin talep edebilir mi?
09.09.2014Memur olan DSİ'deki 600 işçi, kıdem tazminatı alabilir mi?
09.09.2014Bayan memur, 20 hizmet yılını doldurup, emekli olabilir mi?
09.09.20142014/1 atamasıyla yerleştim KPSS 2014 puanımla tercih yapabilirmiyim ?
09.09.2014İstifa ederek sözleşmeli olan kişi 6 ay sonra memur atanabilir mi?
08.09.2014Müdür kadrosuna vekalette maaş farkı
08.09.2014Kütüphaneci maaşı, mühendis maaşı kadar mı olacak?
08.09.2014Özelleştirmeden nakledilen Uzman(ö) hiyerarşik durumu ve hakları?
08.09.2014Önceki siyasi parti üyeliği (A) grubu kadrolara atanmaya engel mi?
05.09.2014Öğretmen, mühendis kadrosuna sınavsız atanabilir mi?
04.09.2014Zabıt katibinin 4/C geçici hizmetleri değerlendirilir mi?
03.09.2014Yıllık izinde olan memura yiyecek yardımı ödenmesi gerekmez mi?
02.09.2014Oğlum, TEOG ile başka bir ildeki liseye atandı, nakil olabilir miyim?
02.09.2014Memurluk mu VHKİ mi üst memurluktur?
01.09.2014DGS kazanan memurun yerinin değiştirilmesi gerekmez mi?
29.08.2014Lojmandaki bu gideri kim öder?
28.08.20145 yıl hizmeti olan memura verilen aylıksız izin kesilirse tekrar kullanılabilir mi?
27.08.2014Sendikacının, geliştirme ödeneği kesilir mi?
27.08.2014Kısa ve uzun dönem askerlik nasıl belirleniyor?
26.08.2014Aylıksız izin, peşin ödenen aylık ve kurum keseneği...
26.08.2014KİT'lere atanacak iç denetçi'de aranan hizmet süresi
25.08.2014DHMİ sözleşmeli personel eş durumundan nakil olabilir mi?
22.08.2014Tayin onayını nasıl tebliğ ettirebilirim?
21.08.2014Meslek harici hizmet torba kadroya atanmada değerlendirilir mi?
20.08.2014Adayken askere giden memurun durumu
19.08.20144/B sözleşmelinin askerlik süresi yıllık izinde değerlendirilir mi?
16.08.2014Mühendislik ve teknik eğitim mezununun ek göstergesi ne kadardır?
14.08.2014Teknisyen işletme bitirise aylığı nasıl etkilenir?
14.08.2014Öğretmenin primi kaç gün yatmaktadır?
13.08.2014İstifa eden diş hekimi kuraya girmeden yeniden diş hekimi nasıl atanabilir?