Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

SSK'lı eş, çocuk yardımı alıyorsa, memur da alır mı?

11/01/2008 00:02:00
Yazdır

Soru

Merhabalar.
Devlet memurları çocuk yardımı ile ilgili bir sorum var.
Bu güne kadar doğru cevabı bir türlü bulamadım. Eşim öğretmen, devlet memuru.
Ben özel bir şirkette maaş karşılığı çalışıyorum.
2 Çocuğumuz var. Sosyal güvenlik olarak emekli sandığına bağlılar. (Eşimin emekli sandığı mensubu olması nedeniyle bunu tercih ettik.)
Eşim çocuk yardımı alabilir mi? Benim özel şirkette çalışıyor olmam buna engel mi? Benim özel şirketten çocuk yardımı alıyor olmam eşimin çocuk yardımı almasını engeller mi?
Beni bilgilendirme imkânınız olursa şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun aile yardımı ödeneği başlıklı 202 maddesinde "Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.
Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Ancak ikiden fazla çocuk için aile yardımı ödeneği verilmez. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Dul memurların çocukları için yukarıki fıkralar hükmü uygulanır.
Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.
Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir.
" hükmü yer almaktadır.

Madde de yer alan "Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir." hükmü, memurun eşinin kamuda veya özel sektörde işçi olarak çalışması bakımından ayırım getirilmemiştir. Anne veya babaya iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocuk yardımı yapılması halinde memur olan eşe yapılan yardım 657 sayılı Kanunun 202 maddesinde belirlenen miktardan az olması halinde aradaki fark ödenmektedir. (250* 0,049318=12,32YTL eğer çocuk 72 aydan küçük ise ödeme 12,32*2= 24,64YTL en fazla iki çocuk için ödemem yapılmaktadır.)Fazla olması halinde ise memura ödemem yapılmamaktadır.

Yukarıda yer verilen açıklamalar çerçevesinde; özel sektörde çalışan eş iş akdi veya toplu iş sözleşmesi gereği çocuk yardımı alması halinde, aldığı yardım 657 sayılı Kanunun 202 maddesi uyarınca ödenecek olan yukarıda belirtilen miktardan az olması halinde aradaki fark memur olan eşe ödenir. Alınan çocuk yardımı bu miktardan fazla olması halinde ise memura çocuk yardımı ödenemez.

Bu soru 53,807 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
30.03.2015İlave derece ve kademeler kıdem aylıgında değerlendirilir mi?
29.03.20152013'te memur olan engelli nasıl emekli olur?
29.03.2015Ayın 15'inde yaş haddinden emekli olacak kişi, o ayın maaşını alır mı?
28.03.2015TSK'dan malul olduğu için ilişiği kesilen, memur olursa...
28.03.2015İtibari hizmet süresi için TSK belge göndermeli
27.03.2015Gemi Sürvey Uzmanı olarak emekli olan, 3600 ek gösterge alır mı?
27.03.2015Mesai başında kalp krizi geçiren baba, vazife malulü sayılır mı?
26.03.20156 yıllık mühendis torba kadrolara atanabilir mi?
26.03.2015Uzman Erbaşların emeklilik ikramiyesi sorunu
25.03.2015Uzm. yardımcısının tez verme süresini neler öteler?
24.03.2015Hemşire şube müdürü atanınca ek göstergesi ne olur?
23.03.2015İçişlerinde lise mezunu şef olabilir mi?
19.03.2015Memuriyetten çıkarılan KPSS ile yeniden atanabilir mi?
18.03.2015İdarenin öğrenme tarihi nasıl belirlenir?
18.03.2015632 KHK ile kadroya geçen ilave kademeyi ne zaman alır?
17.03.2015Ölü doğum yapan öğretmene nöbet yazılır mı?
16.03.2015Yüksek lisans kademesi emsale takılır mı?
14.03.2015Memur bağımsız adayı destekleyebilir mi?
13.03.2015Kalkınmada öncelikli yöredeki sözleşmeli hizmet için ilave kademe verilir mi?
12.03.2015Üniversite döner sermaye "işletme müdürü"nün ekgöstergesi kaçtır?
11.03.20152008 de askere giden memura ilave kademe ne zaman verilir?
09.03.2015Dalak büyümesi olan başçavuş malulen emekli olur mu?
09.03.2015Memur siyasi parti başkan danışmanı olabilir mi?
08.03.20151974 doğumlu astsubay ne zaman emekli olur?
06.03.2015Memur belediyeye nasıl geçici görevlendirilir?
05.03.2015Memur SGK ilişkisi kesilmeden sözleşmeli başlatılabilir mi?
04.03.2015TSH sivil memur vekaleten atanma müracaatı yapabilir mi?
03.03.20157den 3 üncü dereceye atanan aylığını nereden alır?
03.03.2015Kazanılmış hak aylığı, 7/9 olabilir mi?
02.03.20152008'den önce 1 ay sigortalıyım. GSS primini kim karşılar?
02.03.2015Mühendislik mezunu teknikerin ek ödemesi nereden ödenir?
02.03.2015Yıllık izinli memur babalık izni kullanbilir mi?
25.02.2015Refakat izninde iken kurumlar arası geçici görevlendirme olur mu?
24.02.2015Eğitim bilimleri mezunları biyolog, kimyager, ...kadrolarına atanabilir mi?
24.02.2015KPSS ile KİT'e sözleşmeli atanan izin kullanabilir mi?
23.02.2015Adalet Bakanlığında şoför sınavsız zabıt katibi atanabilir mi?
21.02.2015Hiç oturmayanlar dururken önce oturanlara lojman tahsis edilir mi?
20.02.2015Asteğmenlik süresi ne zaman değerlendirilmelidir?
19.02.2015KPSS puanlarımız, virgülden sonrası ile de aynı... Ne olur?
19.02.2015Polis Akademisi sürelerinin borçlanılması memura ne kazandırır?
ANKET
Sizce 2010 GY GK testleri de iptal edilmeli mi?