Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Müktesepleri, maaşta 2/1, emeklilikte 1/4 olan bilg. işl. ne zaman emekli olur, ne kadar maaş alır?

17/08/2008 12:10:00
Yazdır

Soru

ben, 05.02.1959 dogumluyum, 4 yıllık üniversite mezunuyum. halen 657 s.dmk.tabi 3.derece bilgisayar isletmeni kadrosunu isgal etmekteyim. maas müktesebim 2/1 dir. emeklilik kesenegim ssk.calısmıslıgımıda saydırdıgım icin 1/4 den yapılmaktadır. toplam hizmetim 25 yıl 5 aydır. ben suanda emekli olmak istesem 1/4 den 2200 ek gostergeden emekli olabilirmiyim. yoksa 2/1 denmi emekli olabilirim. 1 derece bir kadroya atanarak emekli olsam benim emekli maasım ve ikramiyemde bir artıs saglarmı? vereceginiz cevap icin tesekkur eder, calısmalarınızda basarılar dilerim.

Cevap

Devlet memurlarının SSK'ya tabi olarak geçen süreleri ile devlet memurluğunda geçen sürelerinin intibakları, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri esas alınarak yapılmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri esas alındığında ek gösterge, kazanılmış hak aylığına karşılık gelen derece ne ise ona göre verilmektedir. Sizin de kazanılmış hak aylığınızın 2/1 olduğu, emekli keseneğine esas aylığınızın ise ¼ olduğu, anlaşılmaktadır.

Bu durumda;emekli olmanız halinde 1 inci derece 4 üncü kademenin gösterge rakamı, genel idare hizmetleri sınıfında 2 nci derece için belirlenen 1600 ek gösterge rakamı esas alınarak işlem yapılması gerekecektir.

1 inci dereceli ve 2200 ek göstergeli bir kadroya atanmanız halinde ise 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun ek 73 üncü maddesi gereği en az 6 ay bu kadroda görev yapmanız gerekecektir. Veya, kazanılmış hak aylığınızın 1 inci dereceye kadar yükselmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak tıklayınız.

25 yıl 5 ay hizmet sürenize göre 1.7.2008 tarihinden geçerli memur maaş katsayısını göre emekli aylık ve ikramiye tutarlarının aşağıdaki şekilde olması gerekecektir.

¼ 1600 ek gösterge esas alındığında;

- 800,85 YTL. aylık,

- 5454 sayılı kanuna göre ek ödeme tutarı 32 YTL.(Vergi iadesi yerine geçen kanuni düzenleme)

- 25 yılınıza karşılık ikramiye tutarı 26.548 YTL.

¼ 2200 ek gösterge esas alındığında;

- 934,70 YTL. aylık

- 5454 sayılı kanuna göre ek ödeme tuturı 37 YTL. .(Vergi iadesi yerine geçen kanuni düzenleme)

- 25 yılınıza karşılık ikramiye tutarı 30.985 YTL.

olmaktadır. Emekli ikramiyesi tam yıllara karşılık verilmekte olduğundan 5 aylık süreye karşılık ikramiye ödenmemektedir.

Bu soru 23,123 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
27.04.2015Memurken teknik lisan veya önlisans bitirenin memuriyet öncesi hizmetleri değerlendirilir mi?
27.04.20156639 sayılı Kanunun 23. maddesinden Üniversiteler faydalanır mı?
25.04.20151997'de hemşire olarak göreve başlayan ne zaman emekli olur?
24.04.201512 yıl çalıştıktan sonra memurluğa dönmek isteyenin emeklilik soruları..
24.04.2015İsteğe bağlı sigortalı olan memur nasıl çalışmaya başlayabilir?
22.04.2015Sağlık memuru Atatürkçü Düşünce Derneğine üye olabilir mi?
21.04.2015Aylıksız izin süresini borçlanmayan yenisini alamaz mı?
20.04.20152008 sonrası girişliyim. Özeldeki hizmetlerimi saydırırsam, emekli keseneğim artar mı?
20.04.2015Peyzaj mimarına, mühendisin özel hizmet tazminatı verilir mi?
20.04.2015Sınavla programcı olanın ek gösterge ve tazminattan faydalanması
17.04.2015KİT sözleşmeli personel torba kadrodan faydalanabilir mi?
15.04.2015Emsal uygulaması kalktı mı?
14.04.2015Vekalet ücretinde her ay fark neden kaynaklanır?
13.04.2015Teknisyen ek ödemeyi dava etse kazanma şansı olabilir mi?
10.04.2015Orman muhafaza memuru ilçede ikamet edebilir mi?
08.04.2015KİTlerde 68/B den atanan ek göstergeyi ne zaman hak eder?
07.04.2015Geçmiş yıllardaki sicller easas alınarak üst dereceye yükselinebilir mi?
06.04.2015Doktora ve yüksek lisans bitiren mühendis haklarını alabilir mi?
06.04.2015İptal davası ile mahrum kalınan mali haklar ödenir mi?
02.04.2015Geçici süreli görevlendirmedeki yıl nasıl anlaşılmalı?
01.04.2015Yönetici düzenlemesinden önceden alınanlar faydalanabilir mi?
31.03.2015Eş durumunda kesintisiz prim evlilik tarihinden sonra mı olmalı?
30.03.2015İlave derece ve kademeler kıdem aylıgında değerlendirilir mi?
29.03.20152013'te memur olan engelli nasıl emekli olur?
29.03.2015Ayın 15'inde yaş haddinden emekli olacak kişi, o ayın maaşını alır mı?
28.03.2015TSK'dan malul olduğu için ilişiği kesilen, memur olursa...
28.03.2015İtibari hizmet süresi için TSK belge göndermeli
27.03.2015Gemi Sürvey Uzmanı olarak emekli olan, 3600 ek gösterge alır mı?
27.03.2015Mesai başında kalp krizi geçiren baba, vazife malulü sayılır mı?
26.03.20156 yıllık mühendis torba kadrolara atanabilir mi?
26.03.2015Uzman Erbaşların emeklilik ikramiyesi sorunu
25.03.2015Uzm. yardımcısının tez verme süresini neler öteler?
24.03.2015Hemşire şube müdürü atanınca ek göstergesi ne olur?
23.03.2015İçişlerinde lise mezunu şef olabilir mi?
19.03.2015Memuriyetten çıkarılan KPSS ile yeniden atanabilir mi?
18.03.2015İdarenin öğrenme tarihi nasıl belirlenir?
18.03.2015632 KHK ile kadroya geçen ilave kademeyi ne zaman alır?
17.03.2015Ölü doğum yapan öğretmene nöbet yazılır mı?
16.03.2015Yüksek lisans kademesi emsale takılır mı?
14.03.2015Memur bağımsız adayı destekleyebilir mi?
ANKET
5. sınıftan itibaren yabancı dil dersinin ağırlığı artırılıyor. Sizce yararlı olur mu?