Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Malulen emekli olan, yeniden kamuda bir göreve atanabilir mi?

24/03/2009 00:09:00
Yazdır

Soru

Sayın Yetkililer,
Şu an 49 yaşında olan Eniştem TKİ?de işçi olarak çalışırken yaklaşık 8 yıl önce MS hastalığından dolayı malulen emekli oldu. Şimdi rahatsızlığının geçtiğine dair bir doktor raporu alması halinde eski görevine dönüp dönemeyeceğini öğrenmek istemektedir.
Hem mail olarak şahsıma gönderir ve sitenizde de yayımlarsanız memnun olurum.
İyi çalışmalar dileklerimle teşekkürler?

Cevap

MALULEN İŞÇİ EMEKLİSİ OLAN KİŞİ TEKRAR ESKİ GÖREVİNE DÖNEBİLİR Mİ?

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 58 inci maddesi şu şekildedir:

?Aylığın kesilmesi ve yeniden başlaması:
Madde 58 ? (Değişik: 16/10/2007-5698/1 md.)Malullük aylığı almakta iken sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar hakkında 63 üncü maddenin (A) fıkrası hükümleri uygulanır. Şu kadar ki, malullük aylıkları kesilenlerden işten ayrılarak malullük aylığı verilmesi için yazılı istekte bulunan sigortalıya aylık bağlanması, kontrol muayenesi sonunda malullüğün devam ettiğinin anlaşılması şartına bağlıdır.?

2008 yılı Ekim ayı başı itibariyle yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 105 inci maddesi ise şu şekildedir:

?Uygulanmayacak hükümler
MADDE 105- (Değişik: 17/4/2008-5754/63 md.)
21/4/2005 tarihli ve 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi, 26/10/1990 tarihli ve 3671 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi ile 10/7/1987 tarihli ve 285 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesinin onbirinci fıkrası hariç olmak üzere, diğer kanunların bu Kanuna aykırı hükümleri uygulanmaz.?

Maddede bahsi konu 5335 sayılı Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 30 uncu maddesinde ise tekrar göreve dönüş ile ilgili kısıtlayıcı bir düzenlemenin bulunmaktadır. (Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 27/4/2005 Sayı : 25798)

?Madde 30- Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz.
Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.
Diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümleri ile 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre 1.1.2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu kararları uygulanmaz.??

Bu maddede yer alan ?herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz.? ibaresinden aylık alanların açıktan göreve atanamayacakları anlaşılmaktadır.

Bu soru 14,912 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR