Memurlar.Net - Soru/Cevap
     Memurlar.Net | İlan | Forum | Kurs | Okul | Becayiş Soru/Cevap Karar | Anket | Video | Üye
Ana sayfa
Twitter sözlerine sadık kalmalı
Yıldız: İthal elektrik fiyatlara yansımaz
O şoförlerin işine son vereceğiz
YSK'dan iki il için kritik karar
Anket
1 Mayıs sizce Taksim'de kutlanmalı mı?



Memurlar.Net

Bu soru aşağıdaki kategorilere eklenmiştir.
Emeklilik > Ne Zaman Emekli Olurum?
Emeklilik > Hizmet Değerlendirme

Soru:

25.09.1973 doğumluyum.

21.01.1994-01.06.1999 (kartal devlet hast.röntgen teknisyeni,

01.06.1999-01.12.2000(er olarak askerlik),

01.12.2000-03.03.2007(kartal devlet hast.röntgen teknisyeni),

04.03.2007-29.06.2009 devam ediyor..milli eğitim bakanlığı sınıf öğretmenliği..şu an toplam hizmet yılım:15 YIL 4 AY 25 GÜN GÖRÜNMEKTEDİR.

ssk çalışmam yok.röntgende çalışma süresi emeklilik yaşını ne kadar aşağı çekebilir..


Cevap:

Devlet memurlarının emeklilik işlemleri 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa göre yapılmaktadır. Devlet memurlarının görevleri itibariyle kazanmış oldukları fiili hizmet süresi zamları, emeklilik için gerekli olan hizmetlerinin tamamlanmasında ve emekli olabilecekleri yaşın hesabında esas alınmaktadır. Bu şekilde, fiili hizmet süresi zammına sahip devlet memurları hizmet ve yaşın tamamlanmasında avantajlı olmakta ve erken emekli olabilmektedirler.

Kısa açıklamamızdan sonra verilen tarihlere ve hizmet sürenize göre sizin, röntgen teknisyenliğinde geçen sürelerinize karşılık 2 yıl 10 ay 23 gün fiili hizmet süresi zammınız olacağı hesaplanmaktadır.

Yaş hesabınızda esas alınacak süreniz; 15.02.1994-15.6.2002 tarihleri arasında geçen hizmetler olacaktır.(Borçlanılan askerlik süresi dahil)

8 YIL 4 AY

2 YIL 10 AY 23 GÜN FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMINIZ

TOPLAM 11 YIL 2 AY 23 GÜN OLARAK BULUNMAKTADIR.

Bu hizmetiniz ele alındığında 25 hizmet yılınız tamamlamak için 13 yıl 9 ay 7 günlük çalışmanızın olması gerekmektedir. Kalan bu süreniz de, 5434 sayılı Kanunun 23.05.2002 tarihinde (15.06.2002 tarihine göre hizmet hesaplanmaktadır) yürürlükte olan geçici 205. maddeye göre hesaplama yapılması gerekmektedir. Bu maddenin “j) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 9 tam yıldan fazla, 10 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 48, 12 yıl 6 aydan fazla, 14 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 52 yaşını,” bendinde belirlenen 52 YAŞINIZI TAMAMLAMANIZ GEREKECEKTİR.

25.9.1973 Doğum tarihinize göre 52 yaşınızı 25.9.2025 tarihinde doldurmaktasınız. Bu tarihten 2 yıl 10 ay 23 günlük fiili hizmet süresi zammınız ayrıca düşülecektir. Buna göre de 2.11.2022 tarihinde emekli olabileceksiniz. Bu tarihe kadar toplam hizmetiniz de aralıksız çalışmanız halinde fiili hizmet süresi zammınızla birlikte 31 YIL 7 AY 23 GÜN OLACAKTIR.

FİİLİ HİZMET SÜRENİZİ YAŞ HESAPLAMASINDA DİKKATE ALINMAMASI DURUMUNDA 25 YILINIZ TAMAMLAMANIZ GEREKEN SÜRE 16 YIL 9 AY OLMASI GEREKECEK VE EMEKLİLİK YAŞINIZDA 5434, GEÇİCİ 205

“ l) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 11 tam yıldan fazla, 12 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 50, 15 yıl 6 aydan fazla, 17 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 54 yaşını,” 54 YAŞINIZI TAMAMLAMANIZ GEREKECEKTİ.

Bu soru 20,351 defa okundu.

Yorumlar   Yorum yaz
İletişim | Reklam | Sitene ekle

2012 © Memurlar.Net.