Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

24 yıl hizmeti olan kişi, memurluktan çıkarıldığında, Emekli Sandığından emekli olabilir mi?

17/02/2010 01:09:00
Yazdır

Soru

01.01.1964 doğumluyum.13,02,1985 tarihinde devlet memuru olarak göreve başladım.06,08,2009 tarihinde devlet memurluğundan çıkarma cezası aldım.24 yıl 6 ay hizmetim var.kalan 6 ay sskda göstersem emekli sandığından emekli olabilirmiyim.Emekli ikramiyemi alabilirmiyim.Emekli maaşım hangi kuruma göre bağlanır. Teşekkürler

Cevap

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda emekli olabilme şartları, erkek devlet memurları için 25 hizmet yılı kadın devlet memurları 20 hizmet yıllarını ve 5434 sayılı Kanun geçici 205 inci maddesinde kademeli olarak belirlenen yaş grubunu tamamlamak olarak belirlendiğini görmekteyiz.

Birinci husus: Emekli olabileceğiniz yaşınız:

Belirttiğiniz hizmete başlangıç tarihiniz olan 13.2.1985 tarihi esas alındığında, 5434 sayılı Kanunun geçici 205 inci maddesi ?f) (Yeniden düzenleme: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 5 tam yıldan fazla, 6 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 44, 6 yıl 6 aydan fazla, 8 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 48 yaşını,? grubunda açıklanan 48 yaşınızı tamamlamanız gerekmektedir.

İkinci husus: Emekli aylığı bağlanması, ikramiye ödenmesi:

25 hizmet yılınızı 3 yıl 6 aydan fazla olmamak üzere sigortalı olarak çalışmak suretiyle tamamlamanız halinde, 48 yaşınızı da tamamlamak şartıyla emekli aylığınızın hesabı tamamen 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa göre yapılacağını söyleyebiliriz. Burada devreye girecek olan kanun hükmü, 2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanunun ?Madde 8 ? Birleştirilmiş hizmet süreleri toplamı üzerinden, ilgililere; son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca, kendi mevzuatına göre aylık bağlanır ve ödenir.? hükmü olmaktadır. Şayet 3 yıl 6 aydan fazla bir süre sigortalı çalışır iseniz, aylığınız sigortalılara bağlanacak aylık bağlama işlemine tabi tutulacağını önemle belirtebiliriz.

Burada unutulmaması gereken bir konu, emekli ikramiyenizin son defa sigortalı olarak çalışmanız nedeniyle ödenmeyeceğidir. Bu konu hakkında yapılan açıklamalarımız için tıklayınız

http://www.memurlar.net/haber/131591/

http://www.memurlar.net/haber/137814/

Sonuç değerlendirme: emeklilik yaşınızı 1.1.2012 tarihinde doldurmaktasınız. Son göreviniz devlet memurluğu olmayacağı için emeklilik ikramiyesini bugün için alamayacağınız, ancak Anayasa Mahkemesinin kararına göre yapılacak bir yasal düzenlemenin sonucunu beklemeniz olacaktır.

Bu soru 10,744 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;