Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Açıköğretim mezunları polis olabilir mi?

02/10/2010 21:47:00
Yazdır

Soru

şimdi ben açık öğretim edebiyat bölümünde okuyorum bitidiğimde ünin mezunu olarak polisliğe başvuru yapa bilir miyim birinci sorum diğer sorum da bu bölümde formasyon alıp öğretmenlik yapabilme şansım var mı cevep bekliyorum teşekkür ederim

Cevap

Polisliğe kimlerin başvurabileceği iki temel düzenleme ile belirlenmiştir.

1. düzenleme 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesi olup, şu şekildedir:

" (Değişik ikinci fıkra: 16/6/2010-5997/3 md.) En az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olup, sınav tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almayan erkek ve bayanlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, altı aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınırlar."

2. düzenleme, yönetmelik düzenlemesi olup şu şekildedir:

b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

Her iki düzenlemede de "örgün" olması şartı aranmamıştır. Bu nedenle, açık öğretim mezunları da, fakülte mezunu olması halinde, eğer diğer şartları taşıyor iseler, polis alımına başvuru yapabilecektir.

Bu soru 56,861 defa okundu. 46 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
22.09.2014Aralık 2014'te mi, Ocak 2015'te mi, emekli olunmalı?
22.09.20141993'teki 13 günlük sigortalı hizmet, emeklilikte hangi katkıyı sağlar?
22.09.2014Unvan değişikliği sınavına bir ay kala memur yıllık izne çıkabilir mi?
22.09.2014Telekom personelinin statüsü nedir, nakli mümkün mü?
19.09.2014Geçici personelin başka kuruma nakli mümkün mü?
18.09.2014Akademik personelin makam tazminatları
17.09.2014Erkek memur, 25 hizmet yılını ne zaman doldurur?
17.09.20141996'da sigortalı, 2011'de memur olan, ne zaman emekli olur?
17.09.2014Kadroya geçen sözleşmeli belediyede geçici görevlendirilebilir mi?
16.09.2014Memuriyetten istifa ederek 4/B atanmada bekleme süresi var mı?
15.09.2014Aday memur unvan değişikliği sınavına girebilir mi?
14.09.2014İstifa eden subay, özelde çalışırsa emeklilik hakları değişir mi?
14.09.20146 yıl çalışmama rağmen 754 gün sigortalı görünüyorum. Emekliliğim ne olur?
12.09.2014Askerde olan kişinin kadro karşılığı sözleşmesi devam eder mi?
11.09.2014Teknisyen zabıta memuru kadrosuna atanabilir mi?
11.09.2014Eş durumu tayininde 3 yıl kesintisiz çalıkşma nasıl anlaşılmalı?
10.09.2014MEBSİS'te görevlendirilen personele ek ders ücreti ödenir mi?
10.09.2014Memur fazla çalışma için ücret yerine izin talep edebilir mi?
09.09.2014Memur olan DSİ'deki 600 işçi, kıdem tazminatı alabilir mi?
09.09.2014Bayan memur, 20 hizmet yılını doldurup, emekli olabilir mi?
09.09.20142014/1 atamasıyla yerleştim KPSS 2014 puanımla tercih yapabilirmiyim ?
09.09.2014İstifa ederek sözleşmeli olan kişi 6 ay sonra memur atanabilir mi?
08.09.2014Müdür kadrosuna vekalette maaş farkı
08.09.2014Kütüphaneci maaşı, mühendis maaşı kadar mı olacak?
08.09.2014Özelleştirmeden nakledilen Uzman(ö) hiyerarşik durumu ve hakları?
08.09.2014Önceki siyasi parti üyeliği (A) grubu kadrolara atanmaya engel mi?
05.09.2014Öğretmen, mühendis kadrosuna sınavsız atanabilir mi?
04.09.2014Zabıt katibinin 4/C geçici hizmetleri değerlendirilir mi?
03.09.2014Yıllık izinde olan memura yiyecek yardımı ödenmesi gerekmez mi?
02.09.2014Oğlum, TEOG ile başka bir ildeki liseye atandı, nakil olabilir miyim?
02.09.2014Memurluk mu VHKİ mi üst memurluktur?
01.09.2014DGS kazanan memurun yerinin değiştirilmesi gerekmez mi?
29.08.2014Lojmandaki bu gideri kim öder?
28.08.20145 yıl hizmeti olan memura verilen aylıksız izin kesilirse tekrar kullanılabilir mi?
27.08.2014Sendikacının, geliştirme ödeneği kesilir mi?
27.08.2014Kısa ve uzun dönem askerlik nasıl belirleniyor?
26.08.2014Aylıksız izin, peşin ödenen aylık ve kurum keseneği...
26.08.2014KİT'lere atanacak iç denetçi'de aranan hizmet süresi
25.08.2014DHMİ sözleşmeli personel eş durumundan nakil olabilir mi?
22.08.2014Tayin onayını nasıl tebliğ ettirebilirim?