Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

8/9/1999'dan önce Devlet memuru olanların emeklilik yaşı

21/12/2010 23:50:00
Yazdır

Soru

8.9.1999 tarihinden önce SSK'ya bağlı olarak çalışıyor ise emeklilik için 60 yaş şartı var mıdır yine? Ben 27.09.1999 tarihinde kadrolu öğretmenliğe başladım ve evvelinde de 2 sene özel bir kurumda öğretmenlik yapıyordum. Hatta SSK giriş tarihim 1987. Bu koşullar altında yukarda bahsi geçen 60 yaş şartı beni de kapsıyor mu acaba?

24.05.1976 dogum tarihim.benim 02.08.1999 tarihinde ilk sigorta girişim yapıldı (1-2 günlük prim yatırılmıs sanırım sadece girişim olması için.hizmet dökümünde cıkmıyor daha sonra 2000 yılında işe basladım sigprtalı olarak 273 gün prim günüm var. 2001 yılının agustos ayında ise memuriyete basladım..acaba yas sınırına göre emeklilik yasası beni kapsıyormu bu yasa 8.08.1999 da cıkmıs beni kapsamıyor olması gerekir.acaba 20 yılı ve 5000 günü doldurunca 58 yaşını doldurmadan emekli olabilecekmiyim.

Cevap

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa emeklilik yaş şartının getirilmesi 4447 sayılı Kanunla 8.9.1999 tarihinde yapılmış, bu tarihte yürürlüğe girmiştir.
Kanunla, 5434 sayılı Kanunun 39 uncu maddesi değiştirilmiştir.
Madde metni;
"Emekli Aylığı Bağlanacak Haller
Madde 39 - Emekli aylığı aşağıdaki hallerde bağlanır:
a) Cumhurbaşkanlığında bulunanların bu yerlerden ayrılışlarında istekleri üzerine;
b) (Değişik birinci paragraf: 25/8/1999 - 4447/23 md.) 25 fiili hizmet yılını dolduran iştirakçilerden kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını dolduranların istekleri üzerine,"

Ayrıca, 4447 sayılı Kanunla kademeli geçiş yaş grupları da belirlenmiş, 5434 sayılı Kanuna geçici 205 inci madde olarak eklenmiştir. Bilahare bu madde 4759 sayılı Kanunla 23.5.2002 tarihinde yeniden düzenlenmiş, bugün için uygulanmasına devam edilmektedir.

Açıklamalarımız doğrultusunda her iki soruyu birlikte cevaplamaktayız;

- Devlet memurluğuna 27.9.1999 tarihinde/2001 yılında göreve başlamanız nedeniyle, erkek memurlar için hizmet sürenizin 25 yıl, yaş koşulunuzun da 60 yaşının dolması gerektiğini, kadın memurlar için hizmet sürenizin 25 yıl, yaş koşulunuzun da 58 yaşının dolması gerektiğini,
- 1987/1999 sigorta girişinizin bu yaş grubunuzu değiştirmeyeceğini,
- Devlet memurluğuna 8.9.1999 tarihinden önce başlamış olsaydınız, sigortalı hizmetleriniz değerlendirilmek suretiyle 5434 sayılı Kanunun kademeli geçiş yaş gruplarını belirleyen maddeye göre yaş grubunuzun tespitinin yapılmasının mümkün olabileceğini,
Değerlendirmekteyiz.

Bu soru 8,914 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
31.10.2014Aday memura refakat izni verilir mi?
30.10.2014Kamu işçisi 399 tabi sözleşmeli olarak atanabilir mi?
29.10.2014Eşi yurtdışına gönderilen okutmana aylıksız izin verilir mi?
28.10.2014Akademik hizmetler torba kadroya atanmada değerlendirilir mi?
28.10.2014Özelleştirmeden nakil ve kıst maaşa dahil olan unsurlar..
27.10.2014Eğitim ödeneği hangi aylarda akademik personele ödenmez
27.10.2014Eş durumu naklinde doğum izni 3 yıllık kesintisiz primi bozar mı?
24.10.2014Benim emsalim benimle göreve başlayan değil midir?
23.10.2014KPSS ile atanan aday askere gitmesi sorun olur mu?
23.10.2014Memur atamada mücbir sebep sayılır mı?
22.10.2014Belediyedeki sözleşmeli personelin hizmet sınıfı var mı?
21.10.2014Vekalet ve görevlendirme kazanılmış hak teşkil eder mi?
21.10.20142002 öncesi 3 yıllık hizmeti olmayan, hangi maddeye tabi olur?
21.10.20141991'de memur olan kişi, ne zaman emekli olur?
21.10.2014Engelli VHKİ'ye, çevre mühendisliği vekaleti verilebilir mi?
20.10.2014Ek dersim fazla ödenmiş, ne yapmalıyım?
20.10.2014Harcırah alınan yer değiştirmede mehil müddeti kullanılır mı?
20.10.2014Kuran Kursu öğreticiliği sınavını kazanan sözleşmeli ne yapmalı?
20.10.2014Uzman erbaşların emekliliği
17.10.2014Anayasa kararının, mahkeme kararlarına uygulanması
16.10.20142002'den sonraki doğum borçlanmaları, 1997 girişli memuru etkiler mi?
16.10.2014Aday memurun intibakı ne zaman yapılır?
15.10.2014Yurtdışı hizmet borçlanması nasıl olur?
15.10.2014Seçim kanununa muhalefet memuriyete engel mi?
14.10.2014Yüksek lisans, torba kadroya atanma süresini kısaltır mı?
13.10.20145393 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli memur olunca hizmetleri değerlendirilir mi?
11.10.2014Unvan sınavı kadrosunun 1. derece olması doğrumudur?
10.10.2014Kadro değişmeden müktesebin tazminatlarından faydalanılabilir mi?
09.10.2014Fazla çalışma izni kullanma zamanını kim belirler?
08.10.2014Yıpranma payı, radyoloji uzmanının emekliliğini nasıl etkiler?
08.10.2014Doğum borçlanması da olan hemşire, ne zaman emekli olur?
02.10.2014Amir mühendisten sigara almasını isteyebilir mi?
01.10.2014Memurken Şef olanın lojmanda oturma süresi 10 yıla çıkar mı?
30.09.2014Sözleşmeli subayın, istifa sonrası sağlık hizmeti alma hakkı?
30.09.2014Kimyager özelde iş güvenliği uzmanı olabilir mi?
29.09.2014Aday güvenlik görevlisi sendika üyesi olabilir mi?
26.09.20141979 doğumlu hemşire ne zaman emekli olur?
26.09.2014Yurt yönetim personeli istifa ederse tazminat öder mi?
25.09.2014Memurun yetim çocuğu, kaç yaşına kadar yetim aylığı alır?
25.09.2014Tasdikname ile memur atananın intibakında hangi tarih esas alınır?
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?