Kademeli yaş grubuna girmek için kaç yıl hizmet gerekir?

27/01/2017 01:15:00
Yazdır

Soru

Sayın yetkililer yardımcı olursanız sevinirim... İşyerinden doyurucu bir yanıt alamadım....

- 1993 temmuz itibariyle 2 ay ssk.

- 1998 kasım itibariyle 7 ay vekil öğretmenlik.

-1999 kasım itibariyle 7 ay vekil öğretmenlik.

- 2012 ocak itibariyle devam etmekte olan Tarım Bakanlığında mühendis olarak çalışmaktayım. Emeklilik durumumu ne olur acaba? 1971 doğumluyum. Kaç yaşında emekli olurum?

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz:

Memurlar, yaş + hizmet olarak şartları taşıdıklarında emekli olabilirler. Memurların yaş gruplarının tespiti 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmüne göre 15 Haziran 2002 tarihi itibariyle toplam hizmet sürelerine göre belirlenir.

Erkek memurun kademeli yaş gruplarına girilebilmesi için, 15 Haziran 2002 tarihindeki hizmetlerin tamamının en az 3 yıl olması gerekir. En az 3 yıl hizmeti olan memurun emekli yaş grubu 58 yaş grubu olur. Eğer 15 Haziran 2002 tarihindeki hizmetleri toplamı en az 3 yıll değilse, erkek memurun emekli yaş grubu 60 yaş grubu olur.

Sigortalılık başlangıç tarihi ile 15 Haziran 2002 tarihi arasındaki sigortalılık süresi memurun yaş grubunu daha öne almaz. Bu durum işçiler için belirlenen yaş grupları için uygulanır.

Bu bağlamda;

Sizin emeklilik yaş grubunuz 60 yaş grubu olur. 60 yaşınızı tamamlayacağınız 2031 yılının ay ve gününde emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Memurlar emekli yaş gruplarını öğrenmek için http://www.memurlar.net/emekliyas/ adresimizi ziyaret edebilirler.

Bu soru 35,561 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
İdam cezası sizce geri gelmeli mi?