Eşinin (tabip) zorunlu hizmet süresini tamamladığı gerekçesiyle öğretmenin zorunlu hizmeti ertelenebilir mi?

25/02/2017 18:08:00
Yazdır

Soru

Merhaba

Ben mecburi hizmetini tamamlamış bir doktorum. Eşim öğretmen. Benim mecburi hizmeti yapmamdan dolayı eşimin zorunlu hizmeti ertelenebilir mi?

Teşekkürler.

Cevap

17/4/2015 tarihli ve 299329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde öğretmenlere yönelik zorunlu çalışma yükümlülüğü getirilmiştir. Bu Yönetmeliğin "Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar" başlıklı 44. maddesinde "Zorunlu çalışma yükümlülüğünden;

a) 6/5/2010 tarihinden önce Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanlar,

b) Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri,

c) En az % 40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendiren öğretmenler,

muaf tutulur.." hükmü, "Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler" başlıklı 45. maddesinde "(1) Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerden;

a) Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

b) Eşi aday memur olanların, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

c) Eşi, 30 Eylül tarihi itibarıyla askerde olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

ç) Başvuruların son günü itibarıyla kendisi veya eşi aylıksız izinli olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

d) Alanlarında norm kadro olmaması ya da norm kadro açığı olmaması sebebiyle atanamayanların, atamaları gerçekleştirilene kadar,

e) Başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içinde eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir." hükmü bulunmaktadır.

Öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacağı ya da bu yükümlülüklerinin erteleneceği haller yönetmelikte bu şekilde tek tek sayılmıştır.

Sorunuza gelince; mevzuatta düzenlenmediği için, tabip kadrosunda zorunlu hizmet sürenizi tamamlamış olmanız sebebiyle, öğretmen olarak görev yapan eşinizin zorunlu hizmet yükümlülüğünün ertelenemeyeceğini düşünüyoruz.

Bu soru 2,806 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Gelecek 15 yılda sizin ve ailenizin durumu; iyiye mi gider, kötüye mi?