Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

İdare, 7 günden az yıllık izin verilmemesi yönünde, genelge çıkarabilir mi?

12/01/2007 16:41:00
Yazdır

Soru

İSKİ Genel Müdürlüğünde 657 sayılı kanuna tabi olarak genel müdür uzmanı (eski daire başkanı) olarak çalışıyorum. 24,5 yıl memuriyet hizmetim var. 2006 yılı için 30 günlük yıllık izin hakkım var. Bu izni 2006 yılında kullanmadığım için otomatikman 2007 yılına aktarılacak dolayısıyla 01/01/2007 itibariyle 60 gün yıllık izin ve 10 gün de mazeret izni hakkım olacak. Benim sorum şu. İdare yeni bir tamim yayımlayarak 25/12/2006 tarih 13913 sayılı genelgeden bahsederek İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 31/05/1984 tarih 700Dİ-Sİ-MO-ŞB-MD/10053 sayılı genelgesini ilgi tutmak suretiyle 657 sayılı kanunun 102 ve 103.maddesinden de bahsederek "yıllık izinler amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir" denmek suretiyle "ilgi genelgede 7 günden az olmamak kaydıyla kullandırılması uygun görülmüştür denilmektedir. Ancak mazerete mebni yıllık izne mahsuben alınan mazeret izinleri ile senelik izinden mütebaki 7 günden az yıllık izinler bu uygulamanın dışında tutulacaktır. Bu tamim 01/01/2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir." denilmektedir. Bu durumda;
1-Diyelim ki 4 gün izin ihtiyacım olsa en az 7 gün mü izin almam gerekecek?
2-En az 7 gün izin verilmek suretiyle hafta sonu cumartesi pazar izin içine mi alınmak isteniyor?
3-Böyle bir tamim ve idare talimatında kamu yararı ve hizmet gerekleri var mıdır?
4-Böyle bir tamim doğru mudur hukuki yönden durum nedir?
5-Mesela 5 günlük yıllık izin alamaz mıyım?
6- 30 günlük yıllık iznimi kısım kısım kaç bölümde kullanabilirim?
7-Böylesi bir tamimin yasal ve meri mevzuat yönden durumu nedir öğrenebilir miyim?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun İzin başlıklı 23 üncü maddesinde "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler."denilmektedir. Mezkur Kanunun 102 nci maddesinde "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." ve 103 üncü maddesinde de "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir."
hükümleri yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen hükümler uyarınca yıllık izinlerin uygulamasına yönelik olarak Devlet Memurları Kanununu Genel Tebliğleri yayımlanmış bulunmaktadır. Bunlar Tebliğler:
62 Seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği
140 Seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği
154 Seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Tebliği

Yukarıda yer verilen mevzuat çerçevesinde devlet memurlarının yıllık izinleri ilk defa atandıktan sonra bir yılı doldurmalarını müteakip takvim yılına dönüşmektedir.
Yukarıda yer verilen Kanun ve Tebliğlerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde;
1-Yıllık izin kullanılacağı zaman bakımından idareye takdir yetkisi tanınmıştır.
2- İdare takdir yetkisini kullanabileceği alanda genel bir düzenleme ile takdirini belirleyebilir. Bu da yönetmelik, iç genelge veya tamim ile olmaktadır. Yıllık izinin kullanılma süresini sınırlama yönünden idareye bir takdir yetkisi verilmemiştir.
3- Kanunun verdiği yetki dışında genel düzenleme yapılması halinde hak sahiplerince idari yargı yoluna intikali ile iptal edilebileceği gibi yapılan düzenlemeyi idarece iptal edilebilir.

Yapılan açıklamalar çerçevesinde;
1- İdare yaptığı genel düzenleme uyarınca 7 günden aşağı izin alamayacağınız düşünülmekle birlikte yapılan uygulama kanuna ve hukuka uygun olmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle yayımlanan genelgenin iptali için bağlı olduğunuz sendika aracılığı ile dava açmanız uygun olacaktır.
2- İdarenin Mevzuata aykırı olarak düzenlediği düzenlemenin kamu yararı ve hizmet gerekleri gerekçesinden bahsetme imkanı bize bulunmamaktadır. Ancak bunun tespitini mahkeme yapacaktır.
3- Tamimin (düzenlemenin) hukuka ve mevzuata aykırı olduğu tarafımızca değerlendirilmiştir.
4- Yıllık iznin kısım kısım kullanılmasında yasal bir sınırlama bulunmamaktadır.
5- Mevzuata ve hukuka aykırı düzenlemenin iptali yönünde yargı yoluna baş vurulması mümkün bulunmaktadır.

Bu soru 55,704 defa okundu. 31 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
04.08.2015399'lu sözleşmeli, memur olursa, harcırah alır mı?
31.07.2015Bakan yardımcılarının görevi sona erdi mi?
30.07.2015Arama kurtarma teknisyeni, lisans mezunu olursa maaşı araar mı?
30.07.2015Teknik eğitim fakültesi mezunu, teknisyen olursa, hangi ek göstergeyi alır?
29.07.20152000 girişli Astsubay çavuş ne zaman emekli olur?
29.07.2015Memur emeklisi, sigortalı çalışırsa, çalıştığı sürelere kıdem tazminatı alır mı?
28.07.201535 yıl çalışıp emekli olan, tekrar memur olursa, 5 yılın ikramiyesini alır mı?
28.07.2015Lise mezunu, şef olabilir mi?
27.07.2015Nakilde yerleşen Tarım personeli, gitmezse ne olur?
27.07.2015Teknisyenlikten istifa eden fizyoterapist olarak dönebilir mi?
27.07.2015Müdür, arazi tazminatı alamaz mı?
23.07.20152014 yılında memur olan engelli, emekli olduğunda ne kadar aylık alır?
21.07.2015Babam yüzde 60 engelli, onun yanına nakil isteyebilir miyim?
21.07.201510 günlük doğum iznim, kullandığım sağlık izin süresi içinde kalıyor
20.07.2015VHKİ ile memur, becayiş yapabilir mi?
15.07.2015Konut alırken, paranın bir kısmını babam verecek. Nasıl beyan ederim?
15.07.20152014 KPSS puanımla yerleştim ama başlamayacağım. Puanım yanar mı?
08.07.2015Nakil yasağındaki 5 yıllık süre, nasıl hesaplanır?
08.07.2015Sağlıktan emekli olan biri memur, geri dönebilir mi?
30.06.2015Memur olan, EKPSS ile atanabilir mi?
28.06.2015Eşi çiftçi sigortalısı olan memur, aile yardımı ödeneği alır mı?
25.06.2015Lise 4. sınıftan terk memur olabilir mi?
24.06.2015Memur eğitim kooperatifi kurabilir mi?
23.06.20151996'da işe giren bayan memur ne zaman emekli olur?
18.06.2015Doktora eğitiminin mesleği ile ilgili olup olmadığına kim karar vermeli?
17.06.2015Bilgisayar öğretmeliği mezunu programcı sınavına girebilir mi?
16.06.2015Sınavla tekniker olan mühendis haklarından faydalanmak için ne yapmalı?
15.06.2015İlçe belediyelerine açıktan mühendis atanabilir mi?
15.06.2015Lise üzerine ön lisans bitiren ve emsale takılmayan intibak örneği
12.06.2015Kesintisiz 3 yıl prim şartı, aynı yerde mi sağlanmalı?
10.06.2015Şef iken askere giden memurun hizmeti kadronda sayılmaz mı?
09.06.2015Teknik Eğitim mezunu teknisyenin ek göstergesi
08.06.2015Mühendislik 3 sınıfta okuyan memur teknikerlik sınavına müracaat edebilir mi?
02.06.2015Birleştirilmeyen hizmetler yıllık izinde değerlendirilmez mi?
01.06.2015POMEM şark hizmetini tamamlamadan nakil olabilir mi?
01.06.2015Evlenen memur, kadın işçi gibi tazminatını talep edebilir mi?
28.05.2015Memuriyetten 4/B sözleşmeliye naklen geçilir mi?
27.05.2015İşçiye memur eşten olan çocuk için emzirme ödeneği verilir mi?
26.05.2015İstifa edip yurtdışına giden memur, isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?
25.05.2015Dersaneden dönüşen özel okulda belediye memuru ders verebilir mi?
23.05.2015Şehit yakını MEB personeli yer değişikliği isteyemez mi?
21.05.2015Üst öğrenimde zam tazminattan faydalanmak için intibak yapılmalı mı?
20.05.2015Unvan değişikliği sınavı ile tekniker olan memura 1 derece verilir mi?
19.05.20154/B ve 5393'e tabi sözleşmeli çocuğu için refakat izni kullanabilir mi?
18.05.2015Mesai saatinde izinsiz örgün öğretime devam edilebilir mi?
17.05.2015İçişlerinde 68/B hizmeti görevde yükselmede sayılmıyor mu?
16.05.2015Belediye cenaze yıkayıcılığı asli bir iş mi?
15.05.2015Farklı iş yerinden yatırılan pirim kesinti sayılır mı?
13.05.2015YÖK görevde yükselme sınavına müracaat edilebilir mi?
12.05.2015Memur üniversitede ders verebilir mi?
11.05.2015Psikolojik sorunları olan bir memur nasıl emekli edilir?
07.05.2015Teknik şef pozisyonuna atanmada aranılan hizmete neler dahildir?
06.05.2015Analık ve süt izni tez alma hizmetinden sayılır mı?
04.05.2015Emekli ebe, aile hekimliğinde çalışmaya başlarsa
04.05.2015Memuriyetten akademik personel olan, istifa sonrası dönüş kurasına katılabilir mi?
03.05.2015Teknisyen ek ödemeyi dava etse kazanma şansı olabilir mi?
01.05.2015Hemşire yüksek lisans için yer değiştirme isteyebilir mi?
30.04.2015Askerlik için verilen aylıksız izni ne zaman başlar?
29.04.2015Aday memurun askerliği tecil edilir mi?
29.04.2015Dersanelerdeki hangi eğitim personeli, öğretmen olarak atanacak?
27.04.2015Memurken teknik lisan veya önlisans bitirenin memuriyet öncesi hizmetleri değerlendirilir mi?
27.04.20156639 sayılı Kanunun 23. maddesinden Üniversiteler faydalanır mı?
25.04.20151997'de hemşire olarak göreve başlayan ne zaman emekli olur?
24.04.201512 yıl çalıştıktan sonra memurluğa dönmek isteyenin emeklilik soruları..
24.04.2015İsteğe bağlı sigortalı olan memur nasıl çalışmaya başlayabilir?
22.04.2015Sağlık memuru Atatürkçü Düşünce Derneğine üye olabilir mi?
21.04.2015Aylıksız izin süresini borçlanmayan yenisini alamaz mı?
20.04.20152008 sonrası girişliyim. Özeldeki hizmetlerimi saydırırsam, emekli keseneğim artar mı?
20.04.2015Peyzaj mimarına, mühendisin özel hizmet tazminatı verilir mi?
20.04.2015Sınavla programcı olanın ek gösterge ve tazminattan faydalanması
17.04.2015KİT sözleşmeli personel torba kadrodan faydalanabilir mi?
15.04.2015Emsal uygulaması kalktı mı?
14.04.2015Vekalet ücretinde her ay fark neden kaynaklanır?
10.04.2015Orman muhafaza memuru ilçede ikamet edebilir mi?
08.04.2015KİTlerde 68/B den atanan ek göstergeyi ne zaman hak eder?
07.04.2015Geçmiş yıllardaki siciller easas alınarak üst dereceye yükselinebilir mi?
06.04.2015Doktora ve yüksek lisans bitiren mühendis haklarını alabilir mi?
06.04.2015İptal davası ile mahrum kalınan mali haklar ödenir mi?
02.04.2015Geçici süreli görevlendirmedeki yıl nasıl anlaşılmalı?
01.04.2015Yönetici düzenlemesinden önceden alınanlar faydalanabilir mi?
31.03.2015Eş durumunda kesintisiz prim evlilik tarihinden sonra mı olmalı?
30.03.2015İlave derece ve kademeler kıdem aylıgında değerlendirilir mi?
29.03.20152013'te memur olan engelli nasıl emekli olur?
29.03.2015Ayın 15'inde yaş haddinden emekli olacak kişi, o ayın maaşını alır mı?
28.03.2015TSK'dan malul olduğu için ilişiği kesilen, memur olursa...
28.03.2015İtibari hizmet süresi için TSK belge göndermeli
27.03.2015Gemi Sürvey Uzmanı olarak emekli olan, 3600 ek gösterge alır mı?
27.03.2015Mesai başında kalp krizi geçiren baba, vazife malulü sayılır mı?
26.03.20156 yıllık mühendis torba kadrolara atanabilir mi?
26.03.2015Uzman Erbaşların emeklilik ikramiyesi sorunu
25.03.2015Uzm. yardımcısının tez verme süresini neler öteler?
24.03.2015Hemşire şube müdürü atanınca ek göstergesi ne olur?
23.03.2015İçişlerinde lise mezunu şef olabilir mi?
19.03.2015Memuriyetten çıkarılan KPSS ile yeniden atanabilir mi?
18.03.2015İdarenin öğrenme tarihi nasıl belirlenir?
18.03.2015632 KHK ile kadroya geçen ilave kademeyi ne zaman alır?
17.03.2015Ölü doğum yapan öğretmene nöbet yazılır mı?
16.03.2015Yüksek lisans kademesi emsale takılır mı?
14.03.2015Memur bağımsız adayı destekleyebilir mi?
13.03.2015Kalkınmada öncelikli yöredeki sözleşmeli hizmet için ilave kademe verilir mi?
ANKET
2015 yılı toplu sözleşmelerinden umutlu musunuz?