Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Sosyoloji mezunları öğretmen olabilir mi?

20/08/2011 00:20:00
Yazdır

Soru

iyi günler ben adalet bakanlığında infaz koruma memuru olarak 2008den beri kadrolu olarak çalışmaktayım. sosyoloji bölümünü bitirdim ve milli eğitim bakanlıgında öğretmen olarak çalışmak istiyorum. bunun için ne yapmalıyım. böyle bir hakkım var mı?
atanabilmem için formasyon almam şartmi bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim....

Cevap

Kimlerin öğretmen olabileceği, 07/07/2009 Tarih ve 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurul Kararı belirlenmiştir. Tıklayınız. Bu kararda tek tek bölüm mezunları sayılmıştır.

Sosyoloji mezunları için, iki alan öğretmenliğine başvurma imkanı tanınmıştır. bunlar şu şekildedir:

Felsefe
1. Felsefe Grubu Öğretmenliği
2. Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler) (*)
3. Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler) (*)

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri
1. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü/Anabilim Dalı
2. Psikoloji Bölümü (*)
3. Felsefe Grubu Öğretmenliği
4. Felsefe Bölümü (En az 16 Kredi Sosyoloji, 16 Kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler) (*)
5. Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler) (*)

Yukarıda yer alan yıldız (*) işareti Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan/açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlamak anlamına gelmektedir.

Buna göre formasyon alanlar veya tezsiz yüksek lisans yapan sosyoloji mezunları yukarıdaki iki alan için kontenjan açılırsa, bu alana diğer bölümlerle eşit bir şekilde başvuru yapabilirler.

Kamu çalışanları için şu hususu belirtmek gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, yargı kararları doğrultusunda yapılan düzenlemeye göre, memur olarak çalışanlar eğer KPSs puanları var ise KPSS puan üstünlüğüne göre, KPSS puanları yoksa hizmet süreleri kıstasına göre başvuru yapabilmektedir. Genel olarak nakiller için açılan kontenjan toplam kontenjanın yüzde 3'ü civarındadır, çok azdır. KPSS ile başvuru yapılabilecek kontenjan daha fazladır.

Bir husus da şudur. Talim ve Terbiye Kurulu kararının 8. maddesinde pedagojik formasyona haiz olmayanların da başvurabileceği hüküm altına alınmıştır. Bunun için KPSS'den 75 ve üzeri almak gerekmektedir. Ama bunlar 2. önceliktir. Yani sosyoloji mezunları için konuşacak olursak, yukarıdaki bölümlerden mezun olup, pedagojik formasyonu olanların ataması yapıldıktan sonra dolmayan kontenjan var ise, formasyonu olmayanların başvurusu alınacaktır. Bu da çok düşük bir ihtimaldir.

Bu soru 48,316 defa okundu. 21 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
30.09.2014Sözleşmeli subayın, istifa sonrası sağlık hizmeti alma hakkı?
30.09.2014Kimyager özelde iş güvenliği uzmanı olabilir mi?
29.09.2014Aday güvenlik görevlisi sendika üyesi olabilir mi?
26.09.20141979 doğumlu hemşire ne zaman emekli olur?
26.09.2014Yurt yönetim personeli istifa ederse tazminat öder mi?
25.09.2014Memurun yetim çocuğu, kaç yaşına kadar yetim aylığı alır?
25.09.2014Tasdikname ile memur atananın intibakında hangi tarih esas alınır?
24.09.2014İlk sigorta girişi, 2003 yılında, askerlikte olan kişi ne zaman emekli olur?
24.09.2014Kurban bayramı sonrası 3 gün yıllık izin alınabilir mi?
23.09.20149 yıl memur, 6 yıl işçi olarak çalışan engelli, emekli olabilir mi?
23.09.2014Tıp fakültesi mezunu memuriyete kaçıncı dereceden başlatılır?
23.09.201414 yıllık memuriyeti varken, istifa eden memur nasıl emekli olur?
22.09.2014Aralık 2014'te mi, Ocak 2015'te mi, emekli olunmalı?
22.09.20141993'teki 13 günlük sigortalı hizmet, emeklilikte hangi katkıyı sağlar?
22.09.2014Unvan değişikliği sınavına bir ay kala memur yıllık izne çıkabilir mi?
22.09.2014Telekom personelinin statüsü nedir, nakli mümkün mü?
19.09.2014Geçici personelin başka kuruma nakli mümkün mü?
18.09.2014Akademik personelin makam tazminatları
17.09.2014Erkek memur, 25 hizmet yılını ne zaman doldurur?
17.09.20141996'da sigortalı, 2011'de memur olan, ne zaman emekli olur?
17.09.2014Kadroya geçen sözleşmeli belediyede geçici görevlendirilebilir mi?
16.09.2014Memuriyetten istifa ederek 4/B atanmada bekleme süresi var mı?
15.09.2014Aday memur unvan değişikliği sınavına girebilir mi?
14.09.2014İstifa eden subay, özelde çalışırsa emeklilik hakları değişir mi?
14.09.20146 yıl çalışmama rağmen 754 gün sigortalı görünüyorum. Emekliliğim ne olur?
12.09.2014Askerde olan kişinin kadro karşılığı sözleşmesi devam eder mi?
11.09.2014Teknisyen zabıta memuru kadrosuna atanabilir mi?
11.09.2014Eş durumu tayininde 3 yıl kesintisiz çalıkşma nasıl anlaşılmalı?
10.09.2014MEBSİS'te görevlendirilen personele ek ders ücreti ödenir mi?
10.09.2014Memur fazla çalışma için ücret yerine izin talep edebilir mi?
09.09.2014Memur olan DSİ'deki 600 işçi, kıdem tazminatı alabilir mi?
09.09.2014Bayan memur, 20 hizmet yılını doldurup, emekli olabilir mi?
09.09.20142014/1 atamasıyla yerleştim KPSS 2014 puanımla tercih yapabilirmiyim ?
09.09.2014İstifa ederek sözleşmeli olan kişi 6 ay sonra memur atanabilir mi?
08.09.2014Müdür kadrosuna vekalette maaş farkı
08.09.2014Kütüphaneci maaşı, mühendis maaşı kadar mı olacak?
08.09.2014Özelleştirmeden nakledilen Uzman(ö) hiyerarşik durumu ve hakları?
08.09.2014Önceki siyasi parti üyeliği (A) grubu kadrolara atanmaya engel mi?
05.09.2014Öğretmen, mühendis kadrosuna sınavsız atanabilir mi?
04.09.2014Zabıt katibinin 4/C geçici hizmetleri değerlendirilir mi?