Öğretim görevlisi olmak için yüksek lisans yapmak şart mıdır?

03/02/2006 00:00:00
Yazdır

Soru

Öğretim görevlisi kadrosuna atanmak için yüksek lisans sahibi olmak şart mıdır? Üniversite lisans mezunu (İktisat) olan ve 10 yıldır devlette Uzman kadrosunda çalışan biri yüksek lisans yapmasa da öğretim görevlisi olarak atanabilir mi?

Cevap

Öğretim Görevlisi kadrosuna atanabilmek için ?yüksek lisans? mezunu olmak şart değildir. Kendi uzmanlık alaındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, (Rektörlük makamı uygun gördüğü taktirde), öğretim görevlisi olarak atanabilirler.

BİRSES

2547 - Yükseköğretim Kanunun Öğretim Görevlileri ilgili 31. madde aşağıdaki gibidir.

Madde 31-Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim-öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler. Öğretim görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, öğretim üye yardımcısı ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler-Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi bulunmadığı ve görevlerine devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona ere. Bunların yeniden atanmaları mümkündü.-Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır. Konservatuarlar ile meslek yüksekokullarına gerektiğinde sürekli olarak öğretim görevlisi atanabilir.

Bu soru 65,494 defa okundu. 20 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
19.07.2017İl özel idaresine atandım engellilik ve eğitim sebebiyle il değişikliğim mümkün mü?
18.07.2017Yerleştikten sonra sözleşmeyi imzalamasam 1 yıllık bekleme süresine tabi olur muyum?
17.07.2017Sağlık teknisyeniyim lisans tamamlama yaparsam ek göstergem artar mı?
14.07.2017Araştırma görevliliğinden istifa talebim kabul edilmeden sözleşmeli (4/B) göreve başlayabilir miyim?
13.07.2017Memur olarak çalışıyorum, üniversitedeki şef kadrosuna naklen geçebilir miyim?
11.07.2017Teknikerim. Mühendisliği bitirdim. Mühendisliğin ek göstergesini alabilir miyim?
11.07.2017Disiplin cezası almanın görevde yükselme başvurularına bir etkisi var mı?
10.07.2017KPSS'de, 3 kadroyu tercih ettim ama ehliyetim yok, ne olur?
08.07.2017399'a tabi hizmet süreleri 4/B sözleşme ücreti hesabında değerlendirilir mi?
04.07.2017399'a tabi sözleşmeli iken 4/B'ye geçenlerin yıllık izinleri devredilir mi?
02.07.2017Sözleşmelinin personelin (399) mehil müddetinde iş günü uygulaması
01.07.2017Bölge ek özel hizmet tazminatı, geçici görev halinde kesilir mi?
28.06.2017Rektör görevlendirmesi (2547sK.13/b) vekaleten atama sayılır mı?
27.06.2017Sözleşmeli (4/B) bir yıl geçmeden ayrıldığı kuruma geri dönebilir mi?
25.06.2017Sözleşmelinin (4/B) kurumlar arası nakli mümkün mü? Zabıta olarak geçebilir mi?
22.06.2017Rapor nedeniyle kullanılamayan yıllık izin hakları
20.06.2017Eşi engelli statüsünde çalışmaya başlayan sözleşmelinin (399) aile yardımı kesilir ?
18.06.20172 yıllık üst öğrenim bitiren sağlık personeli ne zaman ek gösterge alır?
17.06.2017Yaz kıyafetine geçmek için tebligat beklenmeli mi?
15.06.2017Tazminatını alan uzman erbaşların hizmetleri silinir mi?
14.06.2017Malul çocuğu olan nasıl emekli olur?
14.06.2017Fiili hizmet süresi zammının memura yararı nedir?
13.06.2017İşçilerin yıpranma süreleri nasıldır?
13.06.2017Hizmetlerin Birleşmesi nedir? Nasıl işlem Yapılır?
12.06.2017Memurken kullanılmayan yıllık izin, KİT'e geçince kullanılabilir mi?
11.06.2017Eşinin yurtdışında her ay doğum parası alması memura aile yardımı ödenmesine engel midir?
10.06.2017Farklı konuda üst öğrenimde zam ve tazminat uygulaması
07.06.2017Adaylık eğitimleri tamamlanamayan memurun asalet tasdiki
06.06.2017Aylıksız izin sonrası, ayın birinde göreve başlayan, birbuçuk maaş mı alır?
02.06.2017İlk dört dereceli kadro bulunmaması halinde 68/B uygulaması
01.06.2017Kronik hastalığı sebebiyle belirli sürelerde ayakta tedavi gören memur bu sürede izinli sayılır mı?
31.05.2017Üniversitedeki aday memur OHAL'de eş durumu tayini isteyebilir mi?
30.05.2017Sözleşmeli bilişim uzmanı, memurluktan kalan izinlerini kullanabilir mi?
29.05.2017Askere giden evli kamu personelinin maaşı devam eder mi?
28.05.2017Aynı kurumda sözleşmeli (4/B) görevden istifa ederek diğer sözleşmeli göreve atanmak
27.05.2017Yıllık izin hesabında taşeron hizmetler sayılır mı?
26.05.2017Yüksek lisansı bitiren şube müdürü kurumdaki kariyer uzmanlığa geçiş yapabilir mi?
23.05.2017Röntgen teknisyenlerinin fazla mesai ve icap nöbeti nasıl olmalı?
18.05.2017İlçe sağlık müdürlüğünü vekaleten yürüten doktor ücret alabilir mi?
15.05.2017Memur OHAL'de istifa edemez mi?
14.05.2017Engelli memurun yer değiştirme talebinde kadro imkanları
12.05.2017Müşavirlerin mesai saatleri
11.05.2017Naklen uzman yardımcılığına atanan memur ne zaman bu görevin maaşını alır?
09.05.2017Memur, doğum sebebiyle aylıksız izin bitiminde yeni bir aylıksız izin talep edebilir mi?
08.05.2017Memur, doğum sonrası aylıksız izin bitiminde yarım zamanlı çalışabilir mi?
01.05.2017İhraç sonrası emekli olan, ancak KHK ile iade olana memura dair işlemler
30.04.2017Özelde teknisyen olarak geçen hizmetler KİT personeli yıllık izninde sayılır mı?
29.04.2017İkinci bir önlisans daha okursam, KPSS'ye girişte bir sıkıntı yaşar mıyım?
29.04.2017Memur emeklisi eş ve çocuk yardımından faydalanabilir mi?
29.04.201736/A-2 ve 4. bentleri nedeniyle 1 derece ilavesinin birden fazla uygulanması mümkün müdür?
29.04.2017Uzman yardımcısı ücretsiz izin alırsa yabancı dil için öngörülen iki yıllık süre ötelenir mi?
28.04.2017Lojmanda, huzur ve sukünu bozulan kiracı ne yapmalıdır?
26.04.2017Atama onayı almak için kurumlara süre öngörülmüş müdür?
26.04.2017Sözleşmeli personel (4/B) istifa ederse, KİT sözleşmeli personel atanmak için bekleme süresine tabi olur mu?
22.04.2017Sözleşmede hüküm bulunmadığından özel sektörde çalışan eş gerekçesiyle tayin mümkün müdür?
21.04.2017Asili atamaya yetkili amirce vekalet verilirse vekalet aylığı ödenebilir
18.04.2017Sandık müşahitliği subaylığa engel olur mu?
16.04.2017OHAL döneminde, sözleşmeli personel (4/B) nasıl istifa eder?
16.04.2017Yarı zamanlı çalışan memurun yıllık izin hesabı
16.04.20172016 EKPSS ile memur olan nasıl emekli olur?
15.04.2017Kontrol ve tedavi muayenesi için refakat izni verilir mi?
15.04.2017İkramiye, 25 yıl üzerinden mi yoksa memuriyette geçen süreler üzerinden mi verilir?
14.04.2017Evlendirme Memurunun, başka mahale gidişinde harcırah verilir mi?
14.04.2017Programcı unvanlı memurlar arazi tazminatından yararlanabilir mi?
10.04.2017Sözleşmeli personel (399) hizmetleri, aday memurluk süresinde hesaba katılır mı?
09.04.2017Vekaleten atamada kurumların takdir yetkisi
08.04.2017Kamu işçileri kurumlar arasında geçici süreli görevlendirilebilir mi?
07.04.2017Hem SSK hem de memurluk çalışması olanlar, iki ayrı aylık alabilir mi?
07.04.201714 yıl asil, 10 ay vekalaten görev yapan kama veya görev tazminatı alır mı?
06.04.2017Siyasi parti üyeliği memuriyete girişte engel midir?
03.04.2017Belediye sözleşmelisinin maaşı düşülebilir mi?
02.04.2017Alım ilanlarında yer verilen, sözleşmesini fesheden 4/B'linin başvuramayacağına dair ifadeler
30.03.2017Memur tayin olsa da üst öğrenimin zam ve tazminatlarından yararlanmaya devam eder
26.03.2017Şube müdürü, mühendislik öğrenimi nedeniyle 3600 ek göstergeden yararlanabilir mi?
25.03.2017Vekaleten atamada dolu kadro nedir?
24.03.2017İl dışı tayinde mehil müddeti ne zaman başlar?
24.03.2017Geçici görevlendirilen sağlık personeline, ek ödeme, hangi birimce yapılır?
20.03.2017Kadroya geçenlerin yıllık izni ve ilave kademe uygulaması
18.03.2017Belediye sözleşmeli personeli sosyal denge tazminatından yararlanabilir mi?
14.03.2017Belediye sözleşmeli personeline lojman tahsis edilebilir mi?
14.03.2017Sağlık personeli döner sermayelerinde tavana takılma nedir?
12.03.2017İzin devri, belediye tam zamanlı sözleşmeli personelini kapsıyor mu?
11.03.2017Disiplin cezalarının silinmesi ya da mahkemelerce iptali 8 yıla bir kademe uygulamasını nasıl etkiler?
10.03.2017İzin düzenlemesi, 4/B'lileri kapsıyor mu?
08.03.2017Kadroya geçen sözleşmeli personel için 8 yıla bir kademe uygulaması
05.03.2017Akademik personel, 8 yıla bir kademe uygulamasından yararlanabilir mi?
04.03.2017Sözleşmeli sağlık personeli, eş durumu ataması için 4+2 yıllık sürenin tamamlanmasını beklemek zorunda mıdır?
01.03.2017Memur, Suriyeli öğrencilere öğretmenlik yapacak eşinin bulunduğu ile tayin isteyebilir mi?
27.02.2017İşe normal statüde giren ama sonradan engelli olan nasıl emekli olur?
26.02.2017Memurlukta sayılan özel sektördeki süreler, sekiz yıla bir kademe (64. madde) uygulamasında değerlendirilir mi?
25.02.2017Eşinin (tabip) zorunlu hizmet süresini tamamladığı gerekçesiyle öğretmenin zorunlu hizmeti ertelenebilir mi?
22.02.2017Geçici personel (4/C), arabuluculuk faaliyeti yapabilir mi?
20.02.2017Zabıta amiri ve zabıta komiserinin tazminat oranları nedir?
20.02.20172002 yılında subay olan kişi, ne zaman ve kaç yaşında emekli olur?
19.02.2017Sağlık personelinin yıpranma süresi, emeklilik yaşından düşülür mü?
18.02.2017İhraç edilen akademisyenden, peşin ödenen maaş, istenebilir mi?
18.02.2017Eş durumu mazeretiyle beş yıl nakil yasağı uygulanmadan başka kuruma nakil mümkün müdür?
16.02.2017Astsubay, öğrenim süresini borçlanırsa, ne faydası olur?
14.02.2017Eşi çalışmayan memur, süt parasından (emzirme ödeneği) faydalanabilir mi?
13.02.2017Memur ile farklı kurumdaki engelli memur, talepleri üzerine karşılıklı olarak nakil olabilir mi?
ANKET
2017 ÖABT sınavı nasıl geçti?