Kurumda aynı hizmet süresindeki memurlar daha üst dereceden nasıl maaş alıyor?

02/04/2018 22:50:00
Yazdır

Soru

Merhabalar

Kısaca bahsetmem gerekirse bir devlet kurumunda 5 senedir memur olarak çalışmaktayım. 7. dereceden kadroyu işgal etmekteyim ve kademe/derece 5/1. Çalışmakta olduğum kurumda 6/3 veya 5/2 kademe/derecesinde olmasına rağmen 3/1 veya 4/1 kademe/derecesinden maaş alan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler 3. veya 4. dereceden kadroyu işgal etmektedir(daha önce işgalettiği kadrolar başkaydı). Kurumda aynı çalışma yılı aynı ünvana sahip kişiler olmasına rağmen ne hikmetse sadece bazı kişilere bu hak verilmiştir. Bu kişiler neye göre 3. veya 4. dereceden kadroya layık görülüp maaşlarını da bu kadro dereceden almaktadır? Benim böyle bir hakkım bulunmakta mıdır? Bu durum çalıştığım kurumun insiyatifine göre değişiyor gibi çünkü istedikleri kişiye 3. veya 4. dereceden kadro vermekte istemediklerine vermemektedir. Bu konuda benim yapabileceğim bir şey bulunmakta mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar...

Cevap

Memurların üst dereceden maaş alması 657 sayılı Kanununun 68/B maddesine göre atanmalarıyla mümkündür.

657 sayılı Kanunun 68/B maddesi:

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.

Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;

a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,

b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300'den az olanlar için en az 10 yıl,

c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,

hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. Bu sürelerin hesabında; 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi kapsamına dahil kurumlarda fiilen çalışılan süreler ile Yasama Organı Üyeliğinde, belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde, kanunlarla kurulan fonlarda, muvazzaf askerlikte, okul devresi dahil yedek subaylıkta ve uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalıştıkları sürenin; Başbakanlık ve bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarının müsteşar ve müsteşar yardımcıları ile en üst yönetici konumundaki genel müdür ve başkan kadrolarına atanacaklar için tamamı, diğer kadrolara atanacaklar için altı yılı geçmemek üzere dörtte üçü dikkate alınır.

Bu bent hükümlerine göre atananlar atandıkları kadronun aylık (Ek gösterge dahil) ve diğer haklarından yararlanırlar. Bu suretle üst dereceye atananların bu kadrolarda geçirdikleri her yıl kademe ilerlemesi ve her "3" yıl derece yükselmesi sayılmak suretiyle kazanılmış hak ve emeklilik keseneğine esas aylık derecelerinin yükselmesinde göz önüne alınır. Ancak atandıkları kadro aylıkları, başka görevlere atanma halinde kazanılmış hak sayılmaz."

3 ve 4. Dereceli kadrolara 68/B ile atanmak için 8 yıl hizmet gerekiyor. Sorunuzda belirttiğiniz kişilerin memurluk öncesinde hizmetleri olabilir. Bu sürelerle hizmet şartını sağlayarak 68/B den yararlanmış olabilirler.

68/B ataması kurumların takdirindedir. Ancak bu takdirin hizmet gerekleri ve kamu yararı ile sınırlı olduğunu da belirtelim.

Bu soru 8,446 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam