Bankacılık ve finans mezunları kaymakam olabilir mi?

12/10/2021 17:30:00
Yazdır

Soru

Bankacılık ve finans mezunu biri kaymakamlık sınavına girebilir mi? Bankacılık ve finans bölümü 4 yıllık.

Cevap

Kimlerin kaymakamlık sınavına girebileceği Kaymakam Adayları Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Bu yönetmelik de 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununa dayanılarak çıkarılmıştır.

Kimlerin kaymakamlık sınavına girebileceği yönetmeliğin 4. maddesinde düzenlenmiştir. Bu düzenleme şu şekildedir:

"(4) Kaymakam aday adaylarının, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin;
- en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden
- veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine (80) sahip olan diğer bölümlerden
- ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları
- veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları,
gerekir.
Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar."

Yönetmelikte yer alan düzenlemede Maliye ve Finans bölümü geçerken Bankacılık ve finans bölümünün ismi açıkça geçmemektedir. Bu halde sizin, "uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans" bölümünde yer alan derslerin yüzde 80'ini aldığınıza dair YÖK'ten eşdeğerlik belgesi almanız gerekmektedir.

Bu soru 1,918 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
5 ila 11 yaş arasındaki çocuklarınıza Covid19 aşısı yaptırır mısınız?