İtfaiye eriyim şube müdürlüğüne vekalette neden ücret alamıyorum?

22/12/2019 16:38:00
Yazdır

Soru

Büyükşehir Belediyesinde itfaiye eri kadrosunda şube müdürlüğüne vekalet ediyorum. 12 yıllık memurum ve fakülte mezunuyum. Vekalet ücreti alamıyorum. Bu ücreti almam gerekmez mi? Teşekkürler.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu:

"Vekalet, ikinci görev aylık ve ücretleri ile diğer ödemeler:

Madde 175 - Bir göreve vekaleten atanan memurlara vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademesinin üçte biri verilir. Ancak, kurum içinden veya diğer kurumlardan vekalet edenlere vekalet aylığı ödenebilmesi için, vekilin asilde aranan şartları taşıması zorunludur."

Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik

"Zabıta ve itfaiye personeli

MADDE 21 - (1) Zabıta ve itfaiye personelinin görevde yükselme işlemleri, ilgili mevzuat hükümlerine göre yürütülür."

Belediye İtfaiye Yönetmeliği

"Görevde yükselme şartları

MADDE 19 - (1) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde sayılan unvanlardan daire başkanı ve itfaiye müdürü dışındaki kadrolara yapılacak atamalarda aşağıdaki şartlar aranır.

a) İtfaiye şube müdürlüğüne atanabilmek için;

1) Meslekle ilgili yüksek öğrenimi bitirmiş veya en az 4 yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak,

2) En az iki yıl itfaiye amiri olarak çalışmış olmak,

3) 1-4 dereceli kadrolara atanmak için 657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinde belirtilen süre kadar hizmeti bulunmak,

4) Son üç yıllık sicil notu ortalaması en az iyi derecede olmak,

5) Görevde yükselme sınavında başarılı olmak,

6) Kadro durumu elverişli olmak,"

En az iki yıl itfaiye amiri olarak görev yapmadığınızdan itfaiye şube müdürü kadrosuna asaleten atanma şartını taşımadığınızı düşünüyoruz.

Bu nedenle vekalet ücreti almanız mümkün gözükmüyor.

Bu soru 10,341 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?